Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Jak zapisać do druku plik z Microsoft Word?

Program Microsoft Word nie jest programem nadającym się do profesjonalnego druku. Jeżeli jednak nie mamy innych możliwości przygotowania pliku do druku warto pamiętać o pewnych zasadach podanych poniżej:

 

OSADZENIE CZCIONEK

Najczęstszym błędem przy zapisywaniu plików jest brak osadzenia czcionek w dokumencie. Nieosadzone czcionki mogą spowodować niepoprawne odczytanie czcionki przez komputer i ich niewydrukowanie lub zamianę na inne czcionki, które według komputera są najbardziej zbliżone.

Microsoft Word domyślnie ma wyłączoną funkcję osadzania czcionek.

 

Aby ją włączyć, należy przed zapisaniem:

Zaznaczyć opcję:

Opcje programu WORD -> Zapisywanie -> Osadź czcionki w pliku

 

Odznaczyć opcję:

 

Opcje programu WORD -> Zapisywanie -> Nie osadzaj zwykłych czcionek systemowych

 

USTAWIENIE PRAWIDŁOWEGO FORMATU

Kolejnym częstym błędem przy zapisywaniu plików z programu Microsoft Word jest ustawianie nieprawidłowego formatu publikacji.

Microsoft Word domyślnie uruchamia się w formacie A4 (210x297). Przed zapisaniem pliku, a najlepiej przed rozpoczęciem tworzenia dokumentu, należy ustawić taki format jaki nas docelowo interesuje. 

Można to uczynić w zakładce: Układ strony -> rozmiar

 

BRAK SPADÓW

Program Microsoft Word nie posiada wbudowanej opcji spadów. Nie są one też konieczne jeżeli żadna grafika nie dochodzi do krawędzi strony. Jednak w przypadku, gdy chcemy, aby do krawędzi strony dochodziło tło, zdjęcie lub inne elementy graficzne - musimy odpowiednio zwiększyć rozmiar dokumentu.

Zabieg jest bardzo prosty. Należy dodać na szerokość i wysokość do wymiaru po 6 mm (3 mm na spad po każdej ze stron):

  • w przypadku formatu A4 (210x297) należy zmienić format na 216x300,
  • w przypadku formatu A5 (148x210) należy zmienić format na 154x216,
  • w przypadku formatu ISO B5 (176x250) należy zmienić format na 182x256,
  • itd.

Przy tym zabiegu należy pamiętać o zwiększeniu marginesów odpowiednio o 3 mm z każdej ze stron wydruku, aby żadna istotna treść nie znalazła się na spadzie lub przy krawędzi strony.

 

KOLORY

 

Program Microsoft Word domyślnie zapisuje wszystkie kolory w palecie kolorystycznej RGB. Oznacza to, że należy spodziewać się tego, że kolory w wydruku będą odbiegały mniej lub bardziej od tego co oczekujemy. Wynika to z faktu, że druk odbywa się z innej przestrzeni kolorystycznej CMYK.

Dlatego też jeśli zależy nam na pełnym odwzorowaniu kolorystycznym np. logotypów lub kolorów firmowych - strony z tymi elementami należy dostarczyć przygotowane z dedykowanych programów graficznych.

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, a zależy nam na tym, aby dany kolor odpowiadał danemu kolorowi w CMYK, warto sprawdzić (np. w Internecie) jakie wartości koloru RGB są najbardziej mu zbliżone.

 

PRZEŹROCZYSTOŚCI

Przeźroczystości są to elementy grafik, które nie są widoczne gołym okiem, ale mogą negatywnie wpłynąć na efekt końcowy wydruku. Negatywny objaw druku to najczęściej rozjaśnienia lub zaciemnienia kolorów pokrytych przeźroczystością.

Niezwykle często jest tak, że przenosząc obraz do programu Microsoft Word nie zdajemy sobie sprawy z tego, że Microsoft Word widzi dany obrazek wraz z przeźroczystą ramką go otaczającą (klikając na obrazek widzimy kwadratową lub prostokątną ramkę). Ta ramka dookoła obrazka, mimo tego, że jest przeźroczysta, może wpłynąć na to jak obraz zostanie wydrukowany.

Dlatego też gorąco zalecamy, aby te "ramki" nie nachodziły na inne obrazki, zdjęcia, elementy graficzne, czy kolorowe tło. Najlepsze efekty osiągamy, gdy obrazki i grafiki w naszym projekcie wykonanym w Microsoft Word nie nachodziły na siebie oraz znajdowały się na białym tle.

 

SZUMY I NIEJEDNOLITE BARWY KOPIOWANYCH GRAFIK

 

Ostatnim istotnym elementem, na jaki polecamy zwrócić uwagę, to ostrożność przy umieszczaniu grafik:

  • kopiowanych ze stron internetowych,
  • pochodzących ze skanera.

Wszystkie szumy, "brudy" oraz odbarwienia, które widzimy na monitorze wyjdą identycznie w druku.