Nie masz konta? Zarejestruj się

 

CMYK, K, Pantone, Gold, jednostronny, dwustronny – jaki zadruk wybrać?

Wiele osób, niezwiązanych na co dzień z poligrafią, zastanawia jak odpowiednio dobrać parametry druku. Jednym z zasadniczych problemów jest wybór odpowiedniej formy zadruku.

W naszej ofercie wykonujemy dla Państwa druki w kolorystyce:

  • CMYK,
  • K,
  • Pantone,
  • Gold.

Zależnie od wybranego produktu możemy zaproponować różne konfiguracje powyższych jeśli chodzi o zadruk, np.:

  • Zadruk Jednostronny w kolorze (CMYK, 4+0)
  • Zadruk Dwustronny, kolorem czarnym (K, 1+1)
  • Zadruk Dwustronny, mieszany - awers w kolorze CMYK, rewers czarno-biały K (4+1)
  • Zadruk: Dwustronny, mieszany - awers w kolorze CMYK i kolorem złotym, rewers czarno-biały (CMYK i Gold + K, 5+1).

Przykładową listę wyboru zadruku, aktualnie przypisaną do naszej oferty na druk książek, mogą Państwo zobaczyć poniżej:

druk książek zadruk

Wyjaśnienie, jak rozumieć poszczególne hasła, poniżej:

Druk, zadruk jednostronny

Druk jednostronny oznacza, że Państwa wydruk będzie zadrukowany tylko z jednej strony.

W przypadku druków prostych, takich jak ulotki, wizytówki, czy dyplomy zadrukowany będzie tylko przód (awers), a tył (rewers) pozostanie niezadrukowany. Czyli ulotka zadrukowana jednostronnie będzie z przodu miała wykonany zadruk z Państwa projektu, natomiast tył ulotki będzie niezadrukowany – w kolorze papieru.

Dla wydruków wykonanych na papierach, które są powleczone tylko z jednej strony, wydruk jednostronny wykonywany jest zawsze na stronie powlekanej. Jednak, jeśli takie jest życzenie Klienta, zadruk jednostronny może odbyć się na stronie niepowlekanej. W przypadku braku takiego życzenia zawsze zadrukowywana jest strona powlekana. Przykładem papieru, dla którego ma to znaczenie, jest karton jednostronnie powlekany. Bardzo popularny przy druku pocztówek oraz jako okładka książek.

Dla druków takich jak okładki do książek, katalogów lub broszur zadruk jednostronny oznacza, że zadrukowany jednostronnie będzie arkusz papieru. Czyli – co często jest błędnie rozumiane – nie będzie zadrukowany tylko przód okładki, ale również jej tył i grzbiet (jeśli występuje). Niezadrukowana zostanie przestrzeń w środku, czyli ta część okładki, którą widzimy po otwarciu książki lub katalogu.

W naszej drukarni mogą Państwo zamówić również zadruk jednostronny środków broszur. Co to oznacza? W standardowej broszurze, czy książce na jednej kartce znajdują się dwie strony. Jak otworzą Państwo typową książkę na dowolnej stronie to widzą Państwo, że na awersie kartki znajduje się strona nieparzysta (np. strona 13), na rewersie znajduje się strona parzysta (np. 14). W przypadku zadruku jednostronnego tył każdej kartki w książce będzie pusty. Czyli strona 13 będzie na osobnej kartce i strona 14 będzie też na osobnej kartce.

Zadruk jednostronny oznacza się w poligrafii również jako:
4+0, gdzie pierwsza cyfra oznacza, że na awersie zastosowano druk czterema kolorami, na rewersie nie ma zadruku.
1+0, gdzie pierwsza cyfra oznacza, że na awersie wykonano zadruk 1 kolorem, a na rewersie nie wykonano zadruku, itd.

Jest to uniwersalna zasada oznaczania zadruków. Jeśli cyfra po znaku „+” to 0, oznacza to, że ta strona jest niezadrukowana. Mogą też się Państwo spotkać z oznaczeniem 0+4, które oznacza z kolei, że przód/awers pozostanie niezadrukowany, a tył/rewers zostanie zadrukowany czterema kolorami.

 

Druk, zadruk dwustronny

Druk dwustronny oznacza, że zamówiony wydruk będzie zadrukowany z obu stron.

W przypadku takich druków jak ulotki, czy wizytówki zadruk będzie po prostu i z przodku i z tyłu. Przy drukach wykonywanych na papierach jednostronnie powlekanych, jak wspomniany wcześniej karton jednostronnie powlekany, zawsze pierwsza strona w przesłanym projekcie jest drukowana na stronie powlekanej, a druga strona na niepowlekanej. Zadruk może zostać wykonany odwrotnie – jednak konieczne jest przesłanie takiej informacji przed rozpoczęciem druku lub odpowiednie przygotowanie pliku do druku.

Standardowo, druk wszystkich książek, broszur i katalogów odbywa się zawsze dwustronnie. Czyli na pierwszej kartce będą zadrukowane strony 1 i 2, na drugiej kartce 3 i 4, itd.

W przypadku okładek zadruk dwustronny oznacza, że okładka będzie zadrukowana również od środka.

 

Druk w kolorze CMYK

Druk w kolorze CMYK jest to najpopularniejszy rodzaj zadruku i oznacza po prostu wydruk kolorowy. Ten rodzaj zadruku jest najbardziej popularny przy druku materiałów reklamowych i biurowych – takich jak katalogi reklamowe, broszury reklamowe, ulotki i foldery.

Druk kolorowy określa się jako CMYK dlatego, że współczesne maszyny poligraficzne (drukujące) tworzą kolory z mieszania ze sobą czterech kolorów bazowych, czyli:
C – Cyan (niebieski)
M – Magenta (karmazynowy)
Y – Yellow (żółty)
K – Key colour (kolor kluczowy), którym po prostu jest Black (czarny).

Jest to dokładnie ten sam zestaw kolorów, który mają Państwo w swoich kolorowych drukarkach w biurze lub w domu. Dlatego, gdy spotykają się Państwo z określeniem druk CMYK lub druk kolorowy to w 99% przypadków jest to dokładnie ten sam rodzaj zadruku.

W poligrafii druk kolorowy CMYK określa się często mianem druku 4+0 lub 4+4.
4+0 – oznacza zadruk jednostronny czterema kolorami,
4+4 – oznacza zadruk dwustronny czterema kolorami,
gdzie przez cztery kolory rozumie się zadruk Cyanem, Magentą, Żółtym i Czarnym, które miesza się ze sobą w odpowiednich proporcjach, żeby uzyskać kolory odpowiadające tym z Państwa projektu.

 

Druk kolorem czarnym K

Jak już wspominaliśmy powyżej K oznacza druk kolorem Black, czyli czarnym.

W przypadku tego zadruku druk odbywa się tylko czarnym tonerem lub czarną farbą. Ten rodzaj zadruku jest często wykorzystywany np. w druku książek, broszur informacyjnych lub jako rewersy pocztówek.

Ze względów technologicznych druk samym kolorem czarnym jest wielokrotnie tańszy od druku w kolorze CMYK. Jednak nie zawsze wydruki kolorem czarnym pozwalają nam uzyskać pożądaną czerń.

W poligrafii funkcjonuje określenie „głębokiej czerni”. Sama czarna farba jest często delikatna, wchodząca np. delikatnie w szarość. Zdarza się też, że po tym jak wchłonie się w papier (lub utrwali na papierze – zależnie od technologii druku) to nie jest tak czarna jak oczekuje tego Klient. Wtedy stosuje się tzw. głęboką czerń, którą uzyskuje się przez zmieszanie czarnej farby z pozostałymi farbami drukarskimi CMY. Jednak wtedy taki druk jest już drukiem kolorowych, mimo tego, że oczekiwany i uzyskany kolor na wydruku to czerń – ponieważ korzystamy w druku ze wszystkich kolorów CMYK.

Warto zwracać na to uwagę, ponieważ przy zamówieniach na druk kolorem czarnym K wszystkie kolory inne niż czysto czarne są automatycznie zamieniane na czarny. I nawet jak przygotują Państwo projekt jako głęboka czerń to zostanie od wydrukowany tylko czarną farbą, tuszem lub tonerem.

W poligrafii druk kolorem czarnym określa się bardzo często jako:
1+0 – tak określa się zadruk jednostronny jednym kolorem,
1+1 – tak określa się zadruk dwustronny jednym kolorem.
Warto zwrócić uwagę, że mimo używania powyższych oznaczeń jako druku czarno-białego w powyższy sposób można oznaczyć każdy zadruk jednym kolorem – np. kolorem Pantone lub tylko jednym kolorem z gamy CMYK, np. samym kolorem żółtym.

 

Druk kolorem złotym G

Druk kolorem złotym wykonujemy na naszych maszynach do druku cyfrowego. Wykonujemy go z wykorzystaniem specjalnego złotego tonera.

Wydruki z kolorem złotym wykonywane są specjalnym tonerem, ponieważ nie da się uzyskać koloru złotego z wykorzystaniem podstawowych kolorów CMYK. Zależnie od wykorzystanego podłoża złoty nadruk jest jasny i wybłyszczony – w przypadku zadruku na papierach powlekanych takich jak kreda matowa, błyszcząca lub powlekana strona kartonu jednostronnie powlekanego lub ciemny i matowy – w przypadku zadruku na papierach niepowlekanych takich jak np. papier offsetowy.

 

Druk kolorem Pantone

Zadruk kolorami Pantone wykonujemy tylko na maszynach do druku offsetowego. Kolory Pantone to specjalne farby, które posiadają określone kolory, które możemy uzyskać z mieszania kolorów CMYK lub kolory, których nie da się uzyskać mieszając kolory CMYK. Można je określić również jako kolory specjalne lub spotowe. Pantone jest handlową nazwą własną. Występują również innego grupy kolorów specjalnych, jednak ze względu na największe zainteresowanie i oczekiwane efekty korzystamy tylko z kolorów specjalnych Pantone.

Kolory Pantone wykorzystuje się najczęściej w przypadkach gdy:

  1. Zależy nam na powtarzalności kolorystycznej.

W druku CMYK uzyskany kolor, określony w projekcie poprzez wartości procentowe, może się różnić między drukarniami. Wynika to z tego, że drukarnie mogą korzystać z różnych profili kolorystycznych lub różnych norm określających reprodukcję koloru z pliku źródłowego. W różnych drukarniach, a nawet w obrębie tej samej drukarni, różne maszyny drukujące mogą mieć różne gamuty kolorystyczne – czyli mogą nie móc reprodukować wszystkich kolorów, które powinno udać się uzyskać z mieszania farb CMYK. Dodatkowo, nawet w ramach jednego nakładu, kolor może ulegać odchyleniom spowodowanym nawet takimi drobiazgami jak zmiany temperatury, wilgotności, czy mieszanie papieru z różnych dostaw.

Kolor Pantone jest określonym kolorem, w którym nie bazuje się na wartościach procentowych w pliku do druku. Dlatego kolor ten zawsze jest ten sam – niezależnie od warunków w jakich wykonuje się druk, z jakiego profilu kolorystycznego korzysta drukarnia oraz na jakiej maszynie wykonuje się druk.

  1. Chcemy uzyskać kolor, którego nie da się osiągnąć kolorami CMYK.

Niektórych kolorów nie da się uzyskać mieszając ze sobą kolory z palety CMYK. W takich przypadkach zostaje tylko użycie kolorów z palety Pantone. Takimi kolorami mogą być np. kolory fluorescencyjne, jaskrawe kolory (np. pomarańcz, zieleń) lub kolory srebrny i złoty.

  1. Zależy nam na obniżeniu kosztów druku kolorowego.

W druku offsetowym można uzyskać znaczące oszczędności, gdy zamiast druku kolorami CMYK wykonamy druk np. kolorem czarnym i kolorem Pantone. Takie oszczędności można zauważyć głównie przy drukach wielostronicowych np. przy druku informatorów, książek lub broszur informacyjnych.

Najpopularniejszym zabiegiem jest druk czarnego tekstu i wydruk np. belek, tytułów rozdziałów i punktorów kolorem Pantone.

Oszczędności w tym przypadku, względem druku kolorowego CMYK, wynikają z oszczędności w kosztach produkcji. Dla drukarni taki zabieg zmniejsza wykorzystanie form drukarskich, potocznie „blach” i skraca czas narządzenia maszyny drukarskiej co przekłada się na lepszą cenę dla zamawiającego.

 

Druk mieszany

W naszej drukarni, jako druk mieszany, określamy taki rodzaj druku, w którym zadruk awersu jest inny niż zadruk rewersu.

Mieszanie zadruków jest bardzo popularne, ponieważ pozwala osiągnąć wymierne oszczędności przy zachowaniu oczekiwanego efektu i jakości zlecanego druku.

Przykłady zadruku mieszanego, występujące najczęściej w naszej ofercie:
 

Zadruk Dwustronny, mieszany - awers w kolorze CMYK, rewers czarno-biały K (4+1)

Zadruk dwustronny, mieszany w układzie, że awers jest zadrukowany w kolorze CMYK, a rewers jest zadrukowany tylko kolorem czarnym występuje najczęściej:
 

  1. Przy czarno-białych książkach, gdzie awers okładki jest zadrukowany w kolorze, a rewers czarno-biały.
  2. Podczas druku pocztówek, gdzie z przodu mamy kolorowe zdjęcie, a z tyłu zadrukowane czarnym kolorem pola do wypełnienia danych adresowych.
  3. Przy druku dwustronnych biletów, gdzie na awersie jest treść reklamowa, a na rewersie wskazówki dojazdu lub wyciąg z regulaminu.


Zadruk Dwustronny w kolorze i jednostronny kolorem złotym - Awers CMYK i Gold, rewers CMYK (5+4)

Kolor złoty dodaje drukom znaczącego prestiżu. Jednak, niestety, wiąże się też dodatkowymi kosztami. Dlatego też w wielu drukach wykonuje się złoty nadruk tylko z jednej strony wydruku, żeby osiągnąć efekt przyciągający uwagę czytelnika, natomiast z drugiej strony wykonuje się standardowy zadruk kolorowy. Idealnym i często wykorzystywanym przykładem takiego druku są okładki dla katalogów reklamowych.

Takie połączenie zadruku mieszanego jest również wykorzystywane niezwykle często przy prostych drukach takich jak zaproszenia, wizytówki, karty świąteczne.

 

 

Wróć do listy artykułów poradnikowych

Data publikacji: 18.03.2020

Wybrane rodzaje druków powiązane z artykułem: