Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Czym jest druk solwentowy?

Druk solwentowy to metoda druku powstająca na ploterze solwentowym, w którym zamiast tradycyjnego atramentu na bazie wody stosuje się pigmentowe atramenty solwentowe na bazie rozpuszczalników organicznych. Druk solwentowy jest następcą sitodruku i najczęściej technikę tę stosuje się do tworzenia wielkoformatowych reklamowych materiałów zewnętrznych.

Czym jest druk solwentowy i jakie są jego rodzaje?

Druk solwentowy stosuje się przede wszystkim na materiałach o podłożu z zawartością PVC, a zwłaszcza na podłożach nieprzyczepnych dla atramentów wodnych. Ze względu na wysoką odporność na czynniki zewnętrzne – takie jak: promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy różnice temperatur, zadrukowywane materiały cechują idealne parametry do produkcji wysokiej jakości, trwałych i odpornych materiałów zewnętrznych, np. bilbordów, plakatów, banerów, szyldów, tablic czy różnego rodzaju folii.

Atramenty solwentowe powstają na bazie toksycznych rozpuszczalników, które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska oraz dla zdrowia osób, które przebywają w bezpośrednim otoczeniu zadrukowywanych materiałów.

Twardy solwent

Twardy solwent posiada największe stężenie toksycznego rozpuszczalnika – cykloheksanolu. Niemniej, jest on jednym z najtrwalszych tuszy solwentowych, którego trwałość może wynosić od 3 do 7 lat. Nie wymaga laminowania, jest odporny na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i odbarwianie. Jego największą wadą jest bardzo niska jakość (360 dpi), rozdzielczość i toksyczność.

Mild solwent

Mild solwent zapewnia nieco wyższą jakość wydruku (720 dpi), jednak o wiele niższą trwałość (do 2 lat). Zazwyczaj mild solwent stosuje się do druków średnioformatowych – np. do reklam na pojazdach. Ze względu na niższą trwałość, materiały mild solwentowe wymagają dodatkowego laminowania, a także gorzej wiążą się z materiałami niepowlekanymi.

Eco solwent

Jest to najnowocześniejsza i najbardziej ekologiczna technika druku solwentowego. Eco solwent nie emituje przykrych zapachów oraz nie jest niebezpieczny dla zdrowia i środowiska. Poza tym eco solwent zapewnia najwyższą jakość zadruku oraz rozdzielczość, która sięga nawet 1000 dpi. Zazwyczaj służy do drukowania mało- i średnioformatowych materiałów, takich jak plakaty czy banery.

Receptura eco solwentu opiera się na kwasie mlekowym, dzięki czemu w procesie druku nie jest konieczne stosowanie wyciągów powietrznych. Wytrzymałość druku eco solwentowego oscyluje w granicach 2 lat, jednak można dodatkowo zabezpieczyć go przez użycie płynnego laminatu lub folii.

W trosce o środowisko oraz o satysfakcję klientów, nasza drukarnia pracuje wyłącznie na najlepszej metodzie druku solwentowego – eco solwencie. Dzięki stosowaniu nowoczesnych ploterów solwentowych, możemy zaoferować rozdzielczość wydruku na poziomie 1440 dpi przy zachowaniu jego najwyższej jakości, szerokiej palety barw, tempa realizacji i trwałości.

 

Przeczytaj również o innych technologiach druku:
Druk cyfrowy
Druk offsetowy
Druk atramentowy