Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Czym jest druk offsetowy?

Druk offsetowy to metoda druku polegająca na przenoszeniu farby na zadrukowywany nośnik za pomocą uprzednio przygotowanych matryc, a jego największą zaletą jest możliwość optymalizacji kosztów i tempa druku wysokonakładowego. Sprawdź, czym dokładnie jest druk offsetowy.

Czym jest druk offsetowy i jakie są jego rodzaje?

Zasada działania druku offsetowego polega na przenoszeniu matrycy z farbą na zadrukowywany materiał za pośrednictwem cylindrów pokrytych obciągiem. Nanoszenie koloru na zadrukowywany arkusz sprowadza się do odbijania druku na cylindrze z gumową warstwą, która transportuje farbę. Każdy cylinder odpowiada za dobijanie innego koloru składowego w obrębie palety barw CMYK. Mimo rosnącej popularności druku cyfrowego offset wciąż pozostaje jedną z najpowszechniej wykorzystywanych technik druku wysokonakładowego.

Offset zwojowy i arkuszowy

Druk offsetowy można podzielić na dwa kluczowe rodzaje – są to druk zwojowy i arkuszowy. W przypadku druku wysokonakładowego (np. druku gazet, czasopism czy magazynów) wykorzystywany jest offset zwojowy. Metoda druku zwojowego polega na zadrukowywaniu podłoża w formie zwoju za pomocą farb o małej lepkości (farb lejnych).

Druk zwojowy dzieli się na coldset i heatset. Coldset, czyli offset „na zimno” sprowadza się do utwardzania farby przez wsiąkanie jej w papier. Z kolei offset „na gorąco” utwardza farbę poprzez wsiąkanie jej w papier, a następnie odparowywanie w dużej temperaturze. Technika heatset stosowana jest głównie do materiałów wyższej jakości.

Do druku nisko- i średnionakładowego stosuje się offset arkuszowy. Ten rodzaj druku sprowadza się do nanoszenia na arkusz farby o dużej lepkości, a następnie jej polimeryzacji. Farby UV i hybrydowe polimeryzowane są za pomocą promieniowania ultrafioletowego.

Offset wodny i bezwodny

Druk offsetowy można także skategoryzować ze względu na użycie roztworu nawilżającego. Jak sama nazwa wskazuje, offset wodny polega na zwilżaniu środkiem nawilżającym formy drukowej. Druk wodny eliminuje konieczność stosowania farb o dużym napięciu powierzchniowym oraz specjalnych silikonowych form drukowych. Poza tym jego użycie pozwala na zadrukowanie grubszej warstwy farby (ponad 3,5 µm). Ze względu na swoją specyfikę, druk wodny stosowany jest zazwyczaj do zadruku nietypowych materiałów.

Offset wodny polega na zwilżaniu matryc roztworem wodnym w miejscach hydrofilowych, a w miejscach hydrofobowych zwilżaniu matryc farbą. Pomiędzy tymi miejscami występuje odpychanie powierzchniowe, które umożliwia precyzyjne nanoszenie farby na zadrukowywaną powierzchnię.

Druk offsetowy jest tani i szybki – pod warunkiem dużego nakładu

Druk offsetowy pozwala na znaczne ograniczenie kosztów i tempa druku wielonakładowego przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i precyzji nanoszonych warstw farby. Poza tym ta metoda druku wymaga dłuższego przygotowania maszyn drukarskich, co generuje dodatkowe koszty. Niemniej przy setkach czy tysiącach zadrukowanych egzemplarzy koszty te zostają zrekompensowane i pozwalają konsumentowi znacząco ograniczyć łączny czas realizacji i koszty jednostkowe.

Nasza drukarnia offsetowa korzysta wyłącznie z nowoczesnych drukarek offsetowych, które pozwalają nam uzyskać szerokie możliwości zadruku kolorem na papierach o zróżnicowanej gramaturze, wykończeniu i formacie.

 

Przeczytaj również o innych technologiach druku:
Druk cyfrowy
Druk solwentowy
Druk atramentowy