Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Czym jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy polega na tworzeniu obrazu na zadrukowywanym materiale bezpośrednio na podstawie danych przesyłanych z komputera bez konieczności stosowania nośników pośrednich ani form drukarskich. Dzięki temu technika cyfrowa zapewnia optymalizację kosztów druku oraz krótki czas przygotowania i realizacji, przez co świetnie sprawdza się do druku niskonakładowego.

Czym jest druk cyfrowy i jakie są jego metody?

Druk cyfrowy jest stosunkowo prostą metodą drukowania. Cały proces druku sprowadza się do dostarczenia materiałów przeznaczonych do druku do urządzenia drukującego w postaci odpowiednio przygotowanych danych komputerowych. Możliwe jest transferowanie danych bezpośrednio z komputera lub za pomocą nośnika pośredniego.

Poza tym druk cyfrowy umożliwia modyfikację elementów graficznych i tekstowych dla każdej z odbitek z osobna, co zapewnia dużą swobodę w personalizacji drukowanych materiałów. Sam obraz drukowy powstaje w cyfrowych maszynach drukarskich bezpośrednio w miejscu, w którym realizowany jest druk materiałów.

Druk elektrograficzny (laserowy)

Druk laserowy to jedna z obecnie najpowszechniejszych metod druku cyfrowego. Polega ona na tym, że kontroler wydruku przerabia dane wejściowe w zrastrowany i rozseparowany zestaw danych o drukowanym obrazie – jest to tzw. ramka. Tak przygotowane informacje o druku trafiają do maszyny drukarskiej, która moduluje wiązkę laserową naświetlającą kręcący się fotoreceptor (cylinder) pokryty materiałem światłoczułym. Naświetlenie fotoreceptora powoduje powstanie elektrostatycznego utajonego obrazu.

Toner w postaci barwiącego proszku zmieszany z nośnikiem, będącym ferromagnetykiem zbliżany jest do powierzchni fotoreceptora, a następnie przyklejany do niego w obszarach, w których cylinder został naświetlony wiązką laserową. Następnie proszek barwiący przenoszony jest z cylindra na zadrukowywaną powierzchnię i jest z nią zespalany termicznie.

Druk magnetograficzny

Magnetografia to technika druku, która polega na tworzeniu obrazu za pomocą siatki obwodów elektrycznych rozmieszczonych na cylindrze, które generują pole magnetyczne. Emitowane pole sprawia, że proszek ferromagnetyczny tworzy obraz w miejscu działania sił pola.

Druk natryskowy (Ink-Jet)

Technologia druku ink-jetowego to bardzo popularna technika cyfrowa stosowana na maszynach wielkoformatowych. Do druku natryskowego można zaliczyć druk: lateksowy, solwentowy, mildsolwentowy, ekosolwentowy, pigmentowy, barwnikowy i UV.

Druk cyfrowy – szybki, tani i idealny do niskonakładowego druku

Druk cyfrowy pozwala na realizowanie zleceń bez zbędnej zwłoki, a przygotowywanie maszyny do druku może być realizowane w trakcie drukowania innych zleceń. Sama jakość druku jest wysoka i porównywalna do druku offsetowego. Drukowanie cyfrowe pozwala także na realizację zleceń na wielu podłożach, formatach i gramaturach bez konieczności przezbrajania drukarek.

JKB Print to drukarnia cyfrowa, w której stosujemy wyłącznie najnowocześniejsze drukarki cyfrowe, które pozwalają nam zadrukowywać możliwie najwyższej jakości materiały tworzone metodą druku cyfrowego. Nasze maszyny pozwalają nam na zintegrowany druk w jakości CMYK+ i rozdzielczości UHD wraz z efektywnymi dodatkami dzięki tonerom metalicznym i bezbarwnym. Jesteśmy w stanie wykańczać wydruki w trybie inline oraz near-line na aż 15 różnych sposobów.

 

Przeczytaj również o innych technologiach druku:
Druk offsetowy
Druk solwentowy
Druk atramentowy