Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Czym jest druk atramentowy?

Druk atramentowy to jedna z najstarszych i wciąż popularnych technik druku. Do zadrukowywania materiałów stosowany jest tusz barwnikowy lub pigmentowy natryskiwany na powierzchnię za pomocą małych dysz umieszczonych w głowicy drukarskiej.

Czym jest druk atramentowy i jakie są jego rodzaje?

Druk atramentowy to rozbudowana technika druku, która do zadrukowywania materiałów wykorzystuje tusz rozpuszczalnikowy lub pigmentowy. Tusz rozpuszczalnikowy to jednorodna ciecz z barwnikami, która pozwala na uzyskiwanie bardzo dużych rozdzielczości w wydrukach. Niestety, ze względu na swoją niską trwałość, tusz rozpuszczalnikowy jest podatny na blaknięcie, uszkodzenia mechaniczne oraz na absorpcję wilgoci.

Tusz pigmentowy zawiera pigmenty, które cechuje wyższa odporność na czynniki zewnętrzne. Niemniej, ze względu na duży rozmiar kropli tusz ten utrudnia mieszanie się ze sobą pigmentów oraz ogranicza rozdzielczość wydruku.

Piezoelektryczna metoda druku atramentowego

Wyróżnia się dwie podstawowe metody druku techniką atramentową – metodę piezoelektryczną i termiczną. Najpowszechniejszą i najbardziej zaawansowaną metodą druku atramentowego, z której korzysta nasza drukarnia, jest metoda piezoelektryczna.

Polega ona tym, że piezoelektryczne kryształy pod wpływem naprężeń mechanicznych generowanych przez ładunki elektryczne wypuszczają atrament z głowicy drukarki. Ujemne napięcie elektryczne powoduje odkształcanie się kryształów i zasysanie tuszu do komory, a dodatnie napięcie odkształca kryształy w przeciwną stronę, co powoduje zasysanie atramentu do dysz głowicy. Kolejne odkształcenie piezoelektryka spowodowane ujemnym napięciem wprowadza kryształy do wewnątrz głowicy.

W naszej drukarni w technice druku atramentowego tworzymy głównie proofy cyfrowe. Wykorzystujemy w tym technologię atramentów High Dynamic Range, która pozwala nam uzyskać szeroką paletę barw przy zachowaniu wysokiej rozdzielczości i precyzji druku, również na papierach FineArt. Z tego względu atramentowa technologia druku HDR świetnie sprawdza się do drukowania zdjęć oraz niskonakładowych materiałów reklamowych.

 

Przeczytaj również o innych technologiach druku:
Druk cyfrowy
Druk offsetowy
Druk solwentowy