Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Drukarnia Internetowa

Wymiary kartek A4, A3 i A5

Wymiary kartek
Wymiary kartek A4, A3 i A5

Wymiary kartek A4, A3 i A5

Wybór odpowiedniego formatu druku nie jest prosty - szczególnie jeśli nie posiada się wielkiego doświadczenia w dziedzinie poligrafii. W tym artykule przedstawiamy, jakie wymiary mają kratki. To krótkie zestawienie na pewno ułatwi Ci wykonanie projektu graficznego lub przygotowanie ciekawych materiałów promocyjnych.

Arkusze formatu A

Arkusze tego formatu to najpopularniejszy standaryzowany rozmiar kartek, jaki jest stosowany na naszym rynku. Zadaniem standaryzacji jest ujednolicenie rozmiarów papieru, które wykorzystywane są nie tylko w drukarniach, ale również na co dzień. Wymiary kartek w formacie A określa międzynarodowa norma ISO 216.

Rozmiar A4 wymiary karki

Rozmiar A4 to typowy papier do drukarki lub ksero. Jest to zdecydowanie najczęściej wykorzystywany rozmiar papieru. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim dużej uniwersalności oraz funkcjonalności. Między innymi dlatego, kartki w tym formacie są tak powszechnie wykorzystywane w biurach -  na przykład jako papier firmowy.
Jaki jednak rozmiar ma kartka papieru A4? Standaryzowany rozmiar takiego papieru to 210 x 297 mm i niezależnie od miejsca, w którym się go zamówi, powinien mieć dokładnie takie wymiary. W sumie powierzchnia kartki A4 to 62 cm2.

Wymiary kartek A1, A2, A3, A4 i A5

Kartki A4 to najczęściej wykorzystywany format papieru. Nie jest on jednak jedynym, który można spotkać. Oto inne wymiary:

●    Karta A0 rozmiar 841 x 1189 mm
●    Karta A1 rozmiar 594 x 841 mm
●    Kartka A2 rozmiar 420 x 594 mm
●    Kartka A3 rozmiar 297 x 420 mm
●    Kartka A5 rozmiar 148 x 210 mm

Papier w formacie A - możliwości wykorzystania

Jak wiadomo, papier w rozmiarze A4 jest powszechnie wykorzystywany w pracach administracyjno-biurowych. Doskonale sprawdza się jeśli drukujesz firmowe dokumenty, dyplomy i certyfikaty, a także większe kalendarze, czy też notesy.

Powszechnie wykorzystywane są również inne rozmiary kartek. Na przykład A3 doskonale sprawdzi się jeśli planujesz druk plakatów, obwieszczeń lub jako podkładka na biurko. A5 to z kolei idealny rozmiar papieru na broszury lub notes. Często wykorzystuje się go również drukując ulotki czy książki.

Dużo rzadziej wykorzystywane są większe formaty papieru jak A0 lub A1. Najczęściej korzysta z nich podczas prac kreatywnych, gdzie na przykład tworzone są mapy myśli.

Podsumowanie

Warto mieć świadomość, że rozmiar A nie jest jedynym, który stosowany jest w poligrafii. Drukarnie równie chętnie korzystają z rozmiarów B oraz C, dlatego zanim zdecydujesz się na zamówienie, to poproś o podanie dokładnych wymiarów danego formatu.


Data publikacji: 18.05.2021
Powrót na stronę główną: blog