Wydruk CAD - co to jest? Jak drukować pliki CAD?
Systemy CAD zrewolucjonizowały współczesne projektowanie. Sprawdź, czym jest wydruk CAD i poznaj jego zalety.
Czym jest wydruk CAD?
CAD (ang. Computer Aided Design) to skrót oznaczający projektowanie wspomagane komputerowo. Umożliwia ono tworzenie grafik cechujących się dużą precyzją wymiarów czy kątów. Sam wydruk osiąga dzięki temu szczegółowość obrazów lepszą niż przy projektowaniu klasycznym.
CAD pozwala szczegółowo opracować dokumentację projektową, bazując na trójwymiarowym modelu. Dzięki temu projektant może stworzyć przejrzystą i atrakcyjną prezentację do zademonstrowania potencjalnym odbiorcom. Może ją dodatkowo wzbogacić wizualnie, wykorzystując np. druki laminowane czy katalogi.
Wydruki CAD to zatem wysokiej jakości czarno-białe lub kolorowe wielkoformatowe wydruki techniczne. Projektuje się je najczęściej w programie AutoCAD. Zwykle zajmują się tym inżynierowie, projektanci czy architekci. Zaletami CAD są:
- szybkość oraz efektywność projektowania,
- poprawa jakości produktu,
- mniejsze koszty projektów,
- eliminacja licznych błędów projektowych,
- wzrost wydajności konstruktora,
- możliwość wykorzystania map GIS (są to szczegółowe mapy z informacjami i pełnokolorowymi nakładkami, sprawdzające się np. jako plakaty standardowe lub plakaty wielkoformatowe).
Wykorzystanie programu AutoCAD do druku technicznego
Oprogramowanie AutoCAD pozwala tworzyć rysunki cyfrowe zapisywane w formatach: .dwg, .dwf, .dxf, .pdf, .plt. Można je swobodnie drukować. Wcześniej jednak należy zadbać o właściwe ustawienia projektowe, by uniknąć sytuacji, w której część rysunku będzie np. ucięta.
Drukowanie rysunków CAD może odbywać się bezpośrednio z PDF-a. Jeśli chcesz wyeksportować projekt w formacie .dwg do formatu .pdf:
- Kliknij ikonkę AutoCAD.
- Przejdź do zakładki Eksportuj.
- Wybierz opcję PDF.
PDF-y mogą przydać się do wykorzystania w takich formach jak czasopisma, książki czy materiały szkoleniowe. Drukować swoje projekty możesz także bezpośrednio z oprogramowania CAD.
Jak przygotować rysunki techniczne do wydrukowania w programie AutoCAD?
Opisana niżej metoda to przygotowanie naszego rysunku do druku z poziomu obszaru roboczego. Składa się z dwóch etapów.
1. Wykreślenie arkusza na obszarze roboczym
- Stwórz w zakładce Nowy układ. Następnie, klikając prawym przyciskiem myszy na obszarze, stwórz nową rzutnię i wybierz jej typ.
- Zaznacz na papierze obszar wydruku.
- Wchodząc do zakładki Papier, każdy z nich możesz oddzielnie edytować. Wyskaluj rysunek i dopasuj rzuty do pożądanego formatu (np. A3, A4 itd.).
- Zanim wykonasz wydruk, upewnij się, że wszystkie warstwy mają odpowiednie ustawienia grubości, rodzaju czy koloru linii (jeśli druk nie będzie czarno-biały).
2. Optymalizacja parametrów w oknie ustawień wydruku
- Przejdź do niego skrótem Ctrl+P. Wybierz drukarkę, jeśli zamierzasz drukować bezpośrednio z oprogramowania CAD. Jeśli nie, w polu drukarka/ploter -> Nazwa wybierz opcję DWG to PDF.
- Wskaż Rozmiar papieru (np. ISO A4).
- Kliknij Właściwości i zmień Standardowe rozmiary papieru, określając format, który wybrałeś wcześniej w polu Rozmiar papieru.
- Po kliknięciu przycisku Zmień, ustaw krawędzie rysunku.
- Kliknij Dalej, nadaj plikowi nazwę, po kliknięciu Zakończ zdecyduj, czy chcesz zastosować zmiany tylko dla jednego pliku. Warto wybrać opcję Centruj wydruk (pole Odsunięcie wydruku) oraz wybrać orientację rysunku.
- W polu Tab. stylów zdecyduj, czy wydruki mają być w kolorze czy czarno-białe.
- Jeśli potrzebujesz, ustaw opcje dodatkowe CAD (np. przezroczystość).
- Rozwiń listę w polu Obszar wydruku, wybierz, co chcesz wydrukować. Wybierając Okno, zaznacz obszar roboczy. Potem upewnij się, że skala wynosi 1:1.
- Kliknij przycisk Zastosuj do układu -> OK -> zapisz swój plik.
Wydruk plików CAD — oprawa, wykończenie, zamówienie usługi w drukarni
Przesyłając zamówienia na wydruk projektu w drukarni, prawdopodobnie będziesz musiał przesłać plik w formacie .dwg, .plt czy .pdf. Ich wydrukowanie to zresztą nie koniec procesu. Jeśli w grę wchodzą np. dokumenty urzędowe, istnieją określone wytyczne co do ich oprawy oraz wykończenia.
Usługi naszej drukarni obejmują druk plików w formacie .pdf. Jeśli poszukujesz doświadczonego partnera, zapraszamy do kontaktu. Przygotowaliśmy szczegółowe wytyczne ich przygotowania. Zanim prześlesz nam pliki, koniecznie się z nimi zapoznaj.
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcejKatalogi szyte, klejone i składane - które wybrać?
Chcesz w sposób czytelny i estetyczny przekazać więcej informacji o swojej firmie, produkcie albo usłudze? Idealną ku temu opcją mogą okazać się katalogi. W niniejszym wpisie przedstawiamy, jakie korzyści mogą Ci dostarczyć takie produkty oraz kiedy i na jaki ich rodzaj warto postawić.
Magia ulotek reklamowych – jak ją wykrzesać i wykorzystać?
Ulotka to stosunkowo prosty i w miarę tani sposób na promocję. Warunkiem jej skuteczności jest trzymanie się pewnych fundamentalnych zasad doboru, projektowania i wydruku materiału. W niniejszym wpisie wyjaśniamy:
- Kiedy warto postawić na promocję za pomocą ulotek reklamowych.
- Jakie są cechy dobrej i skutecznej ulotki.
- O czym pamiętać, zlecając druk ulotek.
Jak wykonać dobry plakat? Instrukcja krok po kroku
Plakaty mogą łączyć w sobie wizualną sugestywność z informacyjną doniosłością. Wykonanie ich w taki sposób, by łączyły w sobie różne funkcje, nie jest jednak prostym zadaniem. W niniejszym wpisie wyjaśniamy, czym powinien cechować się dobry plakat reklamowy oraz jak go wykonać krok po kroku.