Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Drukarnia Internetowa

Wszystko, co musisz wiedzieć o druku książek

Druk książek
Druk książek nadal cieszy się olbrzymim zainteresowaniem!

Wszystko, co musisz wiedzieć o druku książek

Książki należą do jednych z najstarszych materiałów, jakie poddawano wydrukowi. Dzisiaj każdy może mieć swoją własną.

Własna książka? Dlaczego nie!

Żyjemy w czasach, w których wiele rzeczy, które wcześniej były zarezerwowane dla wybranych, możemy zrobić samodzielnie. Jedną z takich dziedzin jest wydawanie książek. Ostatnimi czasy bardzo popularny stał się tzw. self-publishing, czyli proces samodzielnego wydawania książek. Samodzielne oznacza tutaj to, że w wydaniu publikacji nie uczestniczy wydawnictwo, które w innej sytuacji odpowiada za wszystkie formalności związane z drukiem, dystrybucją oraz promocją gotowego produktu.

Istotne aspekty druku w ogóle

Niezależnie od tego, czy mierzysz się zamiarem druku książek, druku czasopism czy druku katalogów, powinieneś zastanowić się nad kilkoma generalnymi aspektami druku, które mogą wpłynąć na to, czy będziesz zadowolony z finalnego efektu przedsięwzięcia.

Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę ze znaczenia szaty graficznej na okładce książki. Jest ona często czynnikiem, który znacząco wpływa na to, czy dana osoba przebywająca w księgarni, zainteresuje się konkretną książką. Udany projekt to tylko jeden z kroków, kolejnym jest wybór metody druku oraz konkretnej drukarni, której zostanie zlecony wydruk publikacji.

Przygotowanie książki do druku

Kiedy mamy już treść książki, możemy przystąpić do przygotowania jej do wydruku. Pierwszym etapem jest DTP, czyli desktop publishing. Obejmuje on skład tekstu, rozplanowanie układu grafik oraz ilustracji, a także właściwe złamanie stron, które sprowadza się do zadecydowania o wyglądzie każdej ze stron znajdującej się w książce. DTP odbywa się w środowisku cyfrowym. Wykonuje się go z wykorzystaniem odpowiednich programów graficznych przystosowanych do pracy z projektami publikacji. Odpowiednio przygotowany projekt zapisuje się do pliku. Następnie można go wysłać do drukarni, która zajmie się całą resztą.

Zlecenie wydruku książki

Gdy dysponujemy już przygotowanym plikiem z projektem książki, trzeba zdecydować się na zlecenie jego wydruku. Bardzo wygodne pod tym względem są drukarnie online, które realizują zlecenia w pełni zdalnie, zatem nie musisz główkować nad dojazdem do ich siedziby.

Kwestią najistotniejszą pozostaje wybór metody druku. W tym przypadku w grę wchodzi druk cyfrowy oraz druk offsetowy. Jeżeli nakład twojej książki będzie wynosił kilka tysięcy egzemplarzy, to lepszym rozwiązaniem będzie druk offsetowy. Przy niewielkich nakładach druk cyfrowy będzie opłacał się bardziej.

 

Data publikacji: 23.06.2020

Powrót na stronę główną: blog