Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Wszystko, co musisz wiedzieć o druku książek

Książki należą do jednych z najstarszych materiałów, jakie poddawano wydrukowi. Dzisiaj każdy może mieć swoją własną.

Druk książek
Wszystko, co musisz wiedzieć o druku książek

Własna książka? Dlaczego nie!

Żyjemy w czasach, w których wiele rzeczy, które wcześniej były zarezerwowane dla wybranych, możemy zrobić samodzielnie. Jedną z takich dziedzin jest wydawanie książek. Ostatnimi czasy bardzo popularny stał się tzw. self-publishing, czyli proces samodzielnego wydawania książek. Samodzielne oznacza tutaj to, że w wydaniu publikacji nie uczestniczy wydawnictwo, które w innej sytuacji odpowiada za wszystkie formalności związane z drukiem, dystrybucją oraz promocją gotowego produktu.

Istotne aspekty druku w ogóle

Niezależnie od tego, czy mierzysz się zamiarem druku książek, druku czasopism czy druku katalogów, powinieneś zastanowić się nad kilkoma generalnymi aspektami druku, które mogą wpłynąć na to, czy będziesz zadowolony z finalnego efektu przedsięwzięcia.

Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę ze znaczenia szaty graficznej na okładce książki. Jest ona często czynnikiem, który znacząco wpływa na to, czy dana osoba przebywająca w księgarni, zainteresuje się konkretną książką. Udany projekt to tylko jeden z kroków, kolejnym jest wybór metody druku oraz konkretnej drukarni, której zostanie zlecony wydruk publikacji.

Przygotowanie książki do druku

Kiedy mamy już treść książki, możemy przystąpić do przygotowania jej do wydruku. Pierwszym etapem jest DTP, czyli desktop publishing. Obejmuje on skład tekstu, rozplanowanie układu grafik oraz ilustracji, a także właściwe złamanie stron, które sprowadza się do zadecydowania o wyglądzie każdej ze stron znajdującej się w książce. DTP odbywa się w środowisku cyfrowym. Wykonuje się go z wykorzystaniem odpowiednich programów graficznych przystosowanych do pracy z projektami publikacji. Odpowiednio przygotowany projekt zapisuje się do pliku. Następnie można go wysłać do drukarni, która zajmie się całą resztą.

Zlecenie wydruku książki

Gdy dysponujemy już przygotowanym plikiem z projektem książki, trzeba zdecydować się na zlecenie jego wydruku. Bardzo wygodne pod tym względem są drukarnie online, które realizują zlecenia w pełni zdalnie, zatem nie musisz główkować nad dojazdem do ich siedziby.

Kwestią najistotniejszą pozostaje wybór metody druku. W tym przypadku w grę wchodzi druk cyfrowy oraz druk offsetowy. Jeżeli nakład twojej książki będzie wynosił kilka tysięcy egzemplarzy, to lepszym rozwiązaniem będzie druk offsetowy. Przy niewielkich nakładach druk cyfrowy będzie opłacał się bardziej.

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej
Druk wizytówek
Sklep internetowy: co do druku?

Sklep internetowy: co do druku?

„Co do druku” to nasz cykl wpisów na bloga, w którym podpowiadamy, jakie materiały dla poszczególnych branż są drukowane w naszej drukarni.

Czytaj więcej
nowoczesne czasopismo
Za każdą gazetą stoi silny portal internetowy - dlaczego?

Nowoczesne czasopismo: jak zachować balans między drukiem a światem online?

Dla czasopism współczesne czasy bywają trudne. Okresowe wydawnictwa muszą bowiem funkcjonować i zabiegać o uwagę czytelników w dwóch światach: rzeczywistym oraz wirtualnym. Zachowanie balansu pomiędzy obiema sferami jest często decydującym czynnikiem przetrwania konkretnego periodyku, nawet jeśli przez lata zdołał on zbudować silną markę. Mimo silnej ekspansji świata online wydawnictwa nie powinny rezygnować z druku czasopism w formie fizycznej, ponieważ jest to istotny czynnik budowania prestiżu i lojalności czytelnika. Dlaczego?

Czytaj więcej
jednoosobowa działalnosc co do druku
Jednoosobowa działalność: co do druku?

Jednoosobowa działalność: co do druku?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga dobrej organizacji pracy, skrupulatnego zarządzania zadaniami oraz dokumentacją, a także efektywnej promocji.

Czytaj więcej