W jakim programie zrobić ulotkę reklamową?
Każda ulotka to mała i skuteczna reklama naszej działalności. Zastanawiasz się, w jakim programie ją zaprojektować? Oto kilka ciekawych propozycji.
Jak zrobić ulotkę reklamową, która przyciągnie odbiorców?
Na pytanie: "Jak zaprojektować ulotkę" powinniśmy z reguły odpowiedzieć drugim pytaniem: "Kto jest moim odbiorcą?" Inaczej bowiem będzie wyglądała reklama dedykowana osobom dorosłym, inaczej dzieciom, młodzieży czy konkretnej płci. Określenie odbiorcy jest zresztą strategicznym elementem każdej kampanii marketingowej.
Projektując ulotkę, najpierw wybierz jej typ. Zasadniczo wyróżniamy ulotki jednostronne, ulotki dwustronne oraz ulotki składane. Każda oferuje inny obszar do wypełnienia. Pamiętaj, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Zwłaszcza dziś, gdy w cenie są minimalizm oraz prosty i konkretny przekaz.
Tutaj opisaliśmy, jakie są rodzaje ulotek oraz ich wykorzystanie. Gdy już wiesz, którym typem się posłużysz, możesz zadbać o poszczególne elementy swojego materiału.
Co powinien zawierać dobry projekt ulotki?
Każda ulotka powinna posiadać m.in.:
● spójną kolorystykę,
● wyraźnie widoczne logo,
● chwytliwy slogan,
● tekst — krótki, treściwy, widoczny,
● spójną z kolorami marki grafikę — obrazy dopasowane do ogólnej kolorystyki i czcionki (fontu).
Projekty ulotek wykonuje się zwykle w dedykowanych programach. Dla mniej zaawansowanych grafików wystarczyć mogą te darmowe. W przypadku, gdy materiały mają być najwyższej próby, może się okazać, że potrzebny nam program na płatnej licencji.
W jakim programie zaprojektować ulotkę?
Poniżej zaproponujemy Ci kilka darmowych i płatnych rozwiązań.
Programy darmowe
Chcesz szybko zaprojektować swoje materiały i potrzebny Ci bezpłatny program? Istnieje kilka świetnych rozwiązań.
Pierwszym z nich jest Canva. To aplikacja dostępna online po założeniu konta na licencji freeware z możliwością rozszerzenia o miesięczny abonament. Już podstawowa wersja Canvy oferuje konkretną bazę darmowych zdjęć, szablony, szeroki wybór czcionek i wiele pozostałych użytecznych usług (np. usuwanie tła ze zdjęcia).
Wśród innych darmowych rozwiązań warto wyróżnić programy: Desygner, Scribus czy GIMP. Bez problemu zaprojektujesz w nich broszury, ulotki, bony i vouchery, wizytówki czy zaproszenia. Desygnera i GIMP-a szerzej opisaliśmy tutaj: Najlepsze darmowe i zaawansowane programy graficzne.
Programy płatne
Zanim wybierzesz oprogramowanie płatne, zastanów się nad dwiema kwestiami. Po pierwsze, ile pieniędzy jesteś w stanie na nie przeznaczyć. Po drugie, czy wykorzystasz wszystkie jego możliwości. Jeśli nie, to nie warto przepłacać. Być może tańsze rozwiązanie okaże się lepsze, niż droższy kombajn.
Chcąc projektować w tańszych aplikacjach, zwróć uwagę na m.in.:
● Serif Page Plus – oferujący szereg szablonów z możliwością personalizacji, edycję zdjęć czy projektowanie logo.
● MAGIX Photo & Graphic Designer – polskojęzyczną aplikację umożliwiającą tworzenie grafiki wektorowej oraz bitmapowej, dokonanie składu do druku (DTP) oraz 3000 gotowych szablonów.
● Microsoft Publisher – w którym, obok ulotek, z powodzeniem zaprojektujesz broszury, identyfikatory, pocztówki, winietki i inne.
Jeśli w dziedzinie projektowania graficznego zamierzasz zostać profesjonalistą, powyższe rozwiązania mogą się okazać niewystarczające. Wówczas powinieneś zainwestować w zaawansowane oprogramowanie, które być może będziesz musiał na wstępie poznać.
Jakie rozwiązania najczęściej wybierają fachowcy?
Pierwszym z nich jest oprogramowanie Adobe – Photoshop, Illustrator, Indesign. To wysoce rozbudowane narzędzia, dzięki którym Twoja reklama zostanie pozbawiona wszelkich wizualnych ograniczeń. Chcąc mieć dostęp do najnowszych wersji aplikacji, warto zaopatrzyć się w subskrypcję Adobe CC obejmującą poszczególne programy lub zakup całego pakietu.
Inne popularne rozwiązanie stanowi pakiet Corel DRAW. Oferuje on nie tylko praktycznie nieograniczone możliwości projektowania, ale też bogaty zasób czcionek, grafik czy szablonów. Dzięki nim zaprojektujesz profesjonalne plakaty, roll-up czy wizytówki składane. Podobnie jak oprogramowanie Adobe Corel DRAW dostępny jest w subskrypcji.
Podsumowanie
A może masz już projekt swoich ulotek i potrzebny Ci ich druk? Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Oferujemy najwyższej jakości druk cyfrowy, offsetowy i wielkoformatowy. Przejdź na stronę Kontakt i napisz, czego potrzebujesz. Na pewno znajdziemy rozwiązanie.
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcejJak zaprojektować ulotkę, którą każdy chce wziąć?
Ulotki kojarzą się często z niemiłym doświadczeniem bycia zaczepianym na ulicy, a ich wygląd nie zachęca do tego, aby wyciągnąć po nie dłoń. Można jednak zaprojektować ulotkę, którą zechce wziąć każdy z Twoich potencjalnych klientów. Jak to zrobić, wyjaśniamy w niniejszym wpisie
Kody QR w materiałach drukowanych – zastosowanie
Chcesz zwiększyć funkcjonalność i skuteczność swoich wydruków? Sprawdź, jak to zrobić za pomocą kodów QR!
Projektowanie wydruków dla osób ze ślepotą barw
Nie każdy widzi świat w takich samych barwach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując materiały drukowane dla osób z różnymi odmianami daltonizmu.