Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Introligatornia 2024.07.11

Uszlachetnianie druku - metody i znaczenie

Atrakcyjność wizualna i wytrzymałość druku to jedna z fundamentalnych cech jego skutecznej promocji i użytkowania. Aby je podnieść, stosuje się rozmaite techniki jego uszlachetniania. Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest i na czym polega uszlachetnianie druku.
  • Jakie metody uszlachetnienia druku wyróżniamy.
  • Kiedy i dla jakiego rodzaju materiałów warto je stosować.

 

uszlachetnianie druku – metody i znaczenie
Uszlachetnianie druku - metody i znaczenie

Uszlachetnianie druku – na czym polega?

Uszlachetnianie druku jest procesem, w wyniku którego podłoże drukarskie jest pokrywane dodatkowymi specyfikami. Jego zadaniem jest zapewnienie powierzchni dodatkowych cech i walorów estetycznych oraz funkcjonalnych. Odnosi się to zarówno do materiałów już zadrukowanych, jak i takich, które nie zostały jeszcze pokryte farbą.

Uszlachetnianie druku a rodzaj drukowanych materiałów

Uszlachetnianie druku można stosować praktycznie do każdego materiału, który zamierzasz wydrukować (np. na papierze kredowym matowym, błyszczącym, satynowym itd.). Nie będzie zatem problemu z uszlachetnianiem np. papieru używanego do druku takich formatów jak materiały szkoleniowe, materiały wyborcze czy plakaty. Uszlachetnienia z powodzeniem wzbogacają druki personalizowane, a także rozmaite materiały marketingowe np. karty świąteczne albo pocztówki, teczki czy wizytówki.

Pamiętaj, że przed wyborem omawianej opcji, warto zastanowić się, czy Twoim materiałom na pewno potrzebne jest uszlachetnienie. Weź pod uwagę nie tylko dodatkowe koszty, ale przede wszystkim to, czy w pełni wykorzystasz jego potencjał.

3 główne korzyści, które zapewnia uszlachetnianie druku

Do głównych efektów, jakie przynosi uszlachetnianie druku, zalicza się:

  • Podniesienie atrakcyjności wizualnej drukowanych materiałów, przekładające się korzystnie na wyróżnienie produktu, jego skuteczną promocję oraz użytkowanie.
  • Zwiększenie wytrzymałości mechanicznej druków, np. na zgniatanie, ścieranie itp.
  • Zabezpieczenie zadrukowanej powierzchni przed wpływem czynników środowiskowych, np. promieniowaniem UV, wilgocią czy zalaniem.

Kiedy warto stosować uszlachetnianie druku?

Mając na uwadze powyższe korzyści, trzeba wskazać, że na uszlachetnienie materiałów drukowanych warto zdecydować się z 2 powodów. Po pierwsze: jeśli chcesz, by cechowały się one większą trwałością. Po drugie: jeśli zależy Ci na tym, aby podnieść estetykę konkretnego wydruku.

Nie istnieje zatem twarda reguła, na podstawie której można określić, w jakiej sytuacji zastosować uszlachetnienie druku. Tak naprawdę jest to kwestia mocno indywidualna, wymagająca gruntownego przemyślenia i przeanalizowania wszystkich za i przeciw. Jeśli stwierdzisz, że uszlachetnienie to opcja dla Ciebie, to koniecznie zapoznaj się z jego metodami.

Metody uszlachetniania druku

Jedną z najstarszych metod uszlachetniania druku jest brązowanie. To nic innego jak tworzenie wrażenia, że dana powierzchnia wykonana jest z metalu. Podstawowym środkiem używanym do brązowania jest pył aluminiowy albo mosiądzowy, który umieszczany jest na świeżo położonej farbie i następnie wyrównywany.

W JKB Print proponujemy naszym klientom następujące metody uszlachetnienia druku:

Lakierowanie UV

Na lakierowanie UV możesz zdecydować się wówczas, gdy chcesz uzyskać konkretną fakturę na zadrukowanych płaszczyznach. Może to być połysk, perlistość, brokat czy mat.  Wszystko zależy od wydźwięku, jaki mają mieć drukowane materiały.

Wyróżniamy 2 główne sposoby lakierowania UV:

Lakierowanie całościowe – gdy lakierem pokryty zostaje cała powierzchnia drukowana. Nadaje to materiałom większej trwałości, połysku, odporności i wyjątkowej sztywności po zafoliowaniu. Pamiętaj jednak, że powierzchni całościowo pokrytej lakierem pojawiają się odciski po dotknięcia i może być ona bardziej podatna na pęknięcia. Ponadto nie każda powierzchnia nadaje się do lakierowania całościowego.

Lakierowanie wybiórcze UV – określane też jako lakierowanie: selektywne, punktowe albo wypukłe; lakier nanoszony jest na wybrane fragmenty wydruku lub wybrane fragmenty grafiki (np. logo teczki, tytuł książki lub nagłówek czasopisma), co dodatkowo je uwypukla, wzmacnia i uatrakcyjnia.

Foliowanie

Foliowanie to proces nakładania na powierzchnię druku specjalnej folii – laminatu. Dzięki temu zostaje on zabezpieczony przed zniszczeniem. W JKB Print proponujemy naszym Klientom foliowanie (jednostronne lub obustronne):

Folią matową – nadaje materiałom elegancki, subtelny wygląd i stonowaną kolorystykę; sprawdza się dla wydruków minimalistycznych i umiarkowanych wizualnie, takich jak identyfikatory czy zakładki.

Folią błyszczącą – wzbogaca materiał o dodatkowy połysk, podkreślając kontrast kolorów i ożywiając barwy projektu; dobry wybór np. na dyplomy i certyfikaty, ale ze względu na to, że folia błyszcząca mocno odbija światło, nie stosuje się jej dla materiałów z dużą ilością tekstu.

Folią satynową (Soft-Touch) – tzw. folia przyjemna w dotyku; nadaje materiałom lub ich elementom dodatkowe walory sensoryczne; sprawdza się zwłaszcza w przypadku materiałów ekskluzywnych, takich jak zaproszenia, czy eleganckie winietki albo wizytówki składane.

Jedną z najpopularniejszych na rynku metod uszlachetnienia wybiórczego folią jest obecnie Hot-stamping, czyli foliowanie na gorąco (lub: termodruk, hot-print). Przeprowadza się go z zastosowaniem folii metalicznej, pigmentowej, perłowej albo dyfrakcyjnej, co nadaje materiałom niepowtarzalnego, ekskluzywnego wyglądu i znacząco podnosi ich trwałość. Więcej na temat Hot-Stampingu przeczytasz tutaj: Hot-stamping to popularna metoda uszlachetniania druku. Poznaj jej zalety!

Podsumowanie

Uszlachetnianie druku to proces, który można zastosować na powierzchni wydruku, aby podnieść jego estetykę, trwałość oraz wytrzymałość. Najpowszechniejszymi sposobami są w tym kontekście lakierowanie UV oraz foliowanie. Decyzja o konkretnej o tym, jaka metoda uszlachetniania druku sprawdzi się w przypadku Twoich materiałów oraz o tym, czy wydruki w ogóle jej potrzebują, jest zawsze kwestią indywidualną. Zanim ją podejmiesz, zastanów się, w jakim stopniu wykorzystasz potencjał tego procesu i czy warto w niego inwestować.

Szukasz doświadczonego partnera, który zadba o najwyższą jakość Twoich materiałów – również nietypowych – lub masz pytania związane z omówionym procesem? Zapraszamy do kontaktu! Zamówienie w JKB Print złożysz każdego dnia i o każdej porze, korzystając z prostego kalkulatora wyceny online, dostępnego dla każdego z oferowanych produktów. Dzięki niemu poznasz także przewidywany koszt oraz termin realizacji Twojego zlecenia.

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej
laminowanie dokumentów
Laminowanie dokumentów – do czego może Ci się przydać?
Introligatornia 2024.06.25

Laminowanie dokumentów – do czego może Ci się przydać?

Chcesz skutecznie zabezpieczyć swoje wydruki przed zniszczeniem poprzez używanie czy negatywne oddziaływanie takich czynników jak wilgoć lub promieniowanie UV? Warto zainteresować się usługą laminowania. Podpowiadamy, czym ono jest oraz kiedy i do jakiego typu produktów warto ją wykorzystać.

Czytaj więcej
perforowanie papieru
Perforowanie papieru – czym jest i po co się je stosuje?
Introligatornia 2022.11.22

Perforowanie papieru – czym jest i po co się je stosuje?

Perforacja to popularny zabieg ułatwiający wiele codziennych zadań czy operacji biznesowych. Sprawdź, na czym polega!

Czytaj więcej
oprawa miękka klejona a oprawa miękka szyto-klejona
Oprawa miękka klejona a oprawa miękka szyto-klejona
Introligatornia 2022.10.20

Oprawa miękka klejona a oprawa miękka szyto-klejona

Nie wiesz, w jakiej oprawie wydrukować książkę? Zdecyduj, poznając dwa najpopularniejsze rodzaje opraw miękkich.

Czytaj więcej