Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Uszlachetnianie druku - metody i znaczenie

Uszlachetnianie druku
Uszlachetnianie druku wzmacnia przekaz marketingowy!

Uszlachetnianie druku

Atrakcyjność wizualna druku to bardzo ważna sprawa. Aby ją podnieść, stosuje się różnorakie techniki jego uszlachetniania.

Uszlachetnianie druku – na czym polega?

Uszlachetnianie druku jest procesem, w którego wyniku podłoże drukarskie jest pokrywane dodatkowymi specyfikami, które mają za zadanie nadać powierzchni dodatkowych cech i walorów. Odnosi się to zarówno do tych już zadrukowanych, jak i tych, które nie zostały jeszcze pokryte farbą.

Do głównych efektów, jakie przynosi uszlachetnianie druku, zalicza się podnoszenie atrakcyjności wizualnej drukowanego materiału, zwiększanie jego wytrzymałości, a także odporności na wpływ czynników środowiskowych – promieniowanie UV, wodę, wilgoć.

Uszlachetnianie druku a rodzaj drukowanych materiałów

Uszlachetnianie druku można stosować praktycznie do każdego materiału, który zamierzamy wydrukować. Zatem nie będzie problemu z uszlachetnianiem np. papieru używanego do druku takich formatów jak materiały szkoleniowe, materiały wyborcze czy plakaty wielkoformatowe.

Przed wyborem tej dodatkowej opcji warto się jednak zastanowić, czy przy danym materiale uszlachetnianie jest potrzebne, czy skorzystamy w pełni z korzyści, jakie ze sobą ono niesie. Jeśli stwierdzimy, że go potrzebujemy, to warto wziąć pod uwagę różne jego metody.

Metody uszlachetniania druku

Jedną z najstarszych metod uszlachetniania druku jest brązowanie. To nic innego jak tworzenie wrażenia, że dana powierzchnia wykonana jest z metalu. Podstawowym środkiem używanym do brązowania jest pył aluminiowy albo mosiądzowy, który umieszczany jest na świeżo położonej farbie i następnie wyrównywany.

Lakierowanie UV jest zasadne wówczas, gdy chcemy uzyskać konkretną fakturę na zadrukowanych płaszczyznach. Może to być połysk, perlistość, brokat czy mat.  Wszystko zależy od wydźwięku, jaki ma mieć dana forma wydruku.

Foliowanie opiera się na nakładaniu na powierzchnię druku specjalnej folii – laminatu. Pozwala to zabezpieczyć go przed niszczeniem.

Do innych metod uszlachetniania druku możemy zaliczyć tłoczenie (odciskanie wzoru), sztancowanie (wykrawanie wzoru) oraz kalandrowanie (tworzenie wybrzuszeń).

Kiedy warto stosować uszlachetnianie druku?

Warto zadbać o uszlachetnienie naszych drukowanych materiałów, kiedy powinny cechować się one sporą trwałością. Także wtedy, gdy zależy nam na podniesieniu estetyki danego wydruku.

Nie ma jakiejś sztywnej zasady, która mówiłaby nam, w jakich konkretnie sytuacjach uszlachetnianie druku powinno być zastosowanie. Zdecydować musimy sami, rozważając wszystkie za i przeciw.

 

Data publikacji: 30.06.2020

Powrót na stronę główną: blog