Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Drukarnia Internetowa

Co to jest sztancowanie?

Sztancowanie
Co to jest sztancowanie?

Co to jest sztancowanie?

Sztancowanie to jedna z najczęściej wykorzystywanych technik introligatorskich, która znana jest również pod pojęciem wykrawania. I to właśnie ta nazwa, lepiej oddaje charakter działania tej technologii. Sprawdź, czym dokładnie jest sztancowanie i kiedy sprawdzi się wykrawanie. Dowiedz się również, czym jest wykrojnik.

Czym jest sztancowanie?

Sztancowanie jest techniką pozwalającą na wykonanie nawet najtrudniejszych kształtów, których wycięcie nie jest możliwe przy użyciu standardowej gilotyny. Wykrawanie gwarantuje większe możliwości edycji wizualnej produktu, przy zachowaniu dużej precyzji cięcia.

W praktyce sztancowanie polega na zmienianie kształtów zewnętrznych opakowań oraz wykonywanie w nich otworów o różnych rozmiarach. Pomagają w tym maszyny sztancujące potocznie zwane sztanctyglami - co ma duże znaczenie przede wszystkim przy tworzeniu opakowań, ale również wykonując druk czasopism, druk kopert oraz materiałów reklamowych.

Co to jest wykrojnik?

Narzędziem, które odpowiada za wykrawanie kształtów, jest wykrojnik. Wyposażony jest on w specjalne ostrze o wyprofilowanym kształcie. Podczas wykrawania jest ono z dużą siłą wtłaczany w materiał, przez co może precyzyjnie zmieniać jego wygląd. Dodatkowo wykrojnik umożliwia także wygniatanie linii.

Wykrojnik zapewnia dużą precyzję odwzorowania projektu. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że można korzystać z różnego rodzaju ostrzy. Przykłady noży, które najczęściej są wykorzystywane to bigujący oraz perforujący. Tak szeroki wachlarz narzędzi sprawia, że możliwe jest wykrawania dowolnych kształtów, bez konieczności zakupu wielu różnych maszyn - wystarczy po prostu wymienić ostrze.

Zastosowanie wykrawania

Technika wykrawania jest powszechnie stosowana przez drukarnie do podniesienia atrakcyjności swoich produktów. Z pomocą tej metody wykonuje się między innymi notesy, materiały reklamowe POS oraz zawieszki, metki i cenówki.  Dodatkowo sztancowanie znajduje swoje zastosowanie również na produkcji, gdzie wykorzystywane jest do drukowania etykiet samoprzylepnych. To jednak nie koniec długiej listy możliwość wykorzystania sztancowania. Technika to jest używana do wytwarzania wielu artykułów biurowych jak teczki, wizytówki oraz bindowane skoroszyty, a także materiałów promocyjnych jak foldery reklamowe. Duża liczba ostrzy sprawia, że można nadawać im dowolnego kształtu. Pozwala to realizować nawet najbardziej skomplikowane projekty graficzne.

Data publikacji: 04.05.2021
Powrót na stronę główną: blog