Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Drukarnia Internetowa

Słownik poligraficzny – jak dokonać właściwego zamówienia

zamawianie druku
jak zamówić druk

Słownik poligraficzny – jak dokonać właściwego zamówienia

Coraz częściej z usług profesjonalnych drukarni korzystają amatorzy, pasjonaci, początkujący graficy. Każda dziedzina ma swoją własną nomenklaturę i tak też jest z poligrafią. Każdy początkujący musi zapoznać się z najważniejszymi słowami.

Poligrafia, czyli co?

Zacznijmy od samej poligrafii. Poligrafia jest dziedziną zajmującą się procesami wytwarzania druku, czyli drukowaniem. Jak drukujemy ulotki, to korzystamy z usług firmy poligraficznej. Słownik poligraficzny będzie zatem słownikiem pojęć, które są związane z drukowaniem. Natomiast wyroby poligraficzne to wszystkie rzeczy, które zostały pokryte drukiem. Zadrukowane koperty, plakaty, banery, wszystko to są wyroby poligraficzne. W celu usprawnienia kontaktu z drukarnią warto poznać znacznie więcej pojęć.

Słownik poligraficzny – przydatne pojęcia odnoszące się do papieru

Najbardziej popularnym nośnikiem dla wydruków jest papier. Wybór odpowiedniego papieru nie jest jednak łatwy, ale może być łatwiejszy po poznaniu podstawowych parametrów. Gramatura papieru odnosi się do masy 1 m2 arkusza wyrażonego w gramach. W praktyce oznacza to, że im większa gramatura, tym cięższa i grubsza będzie pojedyncza kartka papieru. Drukując winietki warto wybrać papier o większej gramaturze, a podczas wydruku zwykłego notesu o mniejszej. Ważna jest również białość papieru, którą określa się w skali CIE. Im wyższy wskaźnik CIE, tym bielszy papier. Innym ważnym pojęciem jest laminowanie. Oznacza ono pokrycie papieru warstwą laminatu, w celu zwiększenia jego dekoracyjności oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia.

Przygotowanie wydruków - jak rozmawiać z przedstawicielem drukarni

Podczas przygotowaniu plików do wydruku warto poznać kilka podstawowych pojęć. Słownik poligraficzny ma ich znacznie więcej, ale te podstawowe powinny wystarczyć do złożenia klasycznego zamówienia. CMYK to określenie przestrzeni barwnej, która jest dedykowana wydrukom. Tylko kolory zapisane w CMYK będą odpowiednio wydrukowane. Spad to kolejne ważne pojęcie, które odnosi się do 2 –3 mm przestrzeni. Można powiedzieć, że jest to margines, który jest dodawany do formatu i obcinany podczas wycinania z arkusza drukarskiego. Każdy przygotowany projekt powinien mieć dodane spady. Gdy drukujemy zakładki i nie dodamy spadów, to z całą pewnością część projektu zostanie obcięta. Zakładka będzie mniejsza, a ilustracja, grafika i tekst niepełne. Plik przygotowany do druku powinien być zapisany w PDF, czyli w odpowiednim formacie. Zapis pliku w PDF jest możliwy w każdym programie graficznym.
 

Data publikacji: 30.03.2021

Powrót na stronę główną: blog