Słownik poligraficzny – jak dokonać właściwego zamówienia
Coraz częściej z usług profesjonalnych drukarni korzystają amatorzy, pasjonaci, początkujący graficy. Każda dziedzina ma swoją własną nomenklaturę i tak też jest z poligrafią. Każdy początkujący musi zapoznać się z najważniejszymi słowami.
Poligrafia, czyli co?
Zacznijmy od samej poligrafii. Poligrafia jest dziedziną zajmującą się procesami wytwarzania druku, czyli drukowaniem. Jak drukujemy ulotki, to korzystamy z usług firmy poligraficznej. Słownik poligraficzny będzie zatem słownikiem pojęć, które są związane z drukowaniem. Natomiast wyroby poligraficzne to wszystkie rzeczy, które zostały pokryte drukiem. Drukowanie banerów, zadrukowane kopert, plakatów, wszystko to są wyroby poligraficzne. W celu usprawnienia kontaktu z drukarnią warto poznać znacznie więcej pojęć.
Słownik poligraficzny – przydatne pojęcia odnoszące się do papieru
Najbardziej popularnym nośnikiem dla wydruków jest papier. Wybór odpowiedniego papieru nie jest jednak łatwy, ale może być łatwiejszy po poznaniu podstawowych parametrów. Gramatura papieru odnosi się do masy 1 m2 arkusza wyrażonego w gramach. W praktyce oznacza to, że im większa gramatura, tym cięższa i grubsza będzie pojedyncza kartka papieru. Drukując winietki warto wybrać papier o większej gramaturze, a podczas wydruku zwykłego notesu o mniejszej. Ważna jest również białość papieru, którą określa się w skali CIE. Im wyższy wskaźnik CIE, tym bielszy papier. Innym ważnym pojęciem jest laminowanie. Oznacza ono pokrycie papieru warstwą laminatu, w celu zwiększenia jego dekoracyjności oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia.
Przygotowanie wydruków - jak rozmawiać z przedstawicielem drukarni
Podczas przygotowaniu plików do wydruku warto poznać kilka podstawowych pojęć. Słownik poligraficzny ma ich znacznie więcej, ale te podstawowe powinny wystarczyć do złożenia klasycznego zamówienia. CMYK to określenie przestrzeni barwnej, która jest dedykowana wydrukom. Tylko kolory zapisane w CMYK będą odpowiednio wydrukowane. Spad to kolejne ważne pojęcie, które odnosi się do 2 –3 mm przestrzeni. Można powiedzieć, że jest to margines, który jest dodawany do formatu i obcinany podczas wycinania z arkusza drukarskiego. Każdy przygotowany projekt powinien mieć dodane spady. Gdy drukujemy zakładki i nie dodamy spadów, to z całą pewnością część projektu zostanie obcięta. Zakładka będzie mniejsza, a ilustracja, grafika i tekst niepełne. Plik przygotowany do druku powinien być zapisany w PDF, czyli w odpowiednim formacie. Zapis pliku w PDF jest możliwy w każdym programie graficznym.
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcejOpowieści z Krainy Druku, czyli rok w drukarni internetowej (z przymróżeniem oka)
Niewielu wie, że każdy rok w naszej drukarni obfituje w zdarzenia przerastające wyobrażenia filozofów! Zapraszamy na krótką podróż po Krainie Druku.
Zero Waste w drukarni internetowej JKB Print
Dbanie o środowisko to dziś nie tylko trend, ale i obowiązek każdego odpowiedzialnego biznesu. Sprawdź, jak łączymy innowacje z filozofią Zero Waste, dbając o ekologię i jakość naszych materiałów.
O zawodzie drukarza. Co musi wiedzieć i umieć każdy drukarz?
Zawód drukarza ma nie tylko długą historię, ale i spore wymagania kwalifikacyjne. Jaka wiedza i umiejętności okazują się absolutnym must have do pracy na tym stanowisku? Oto zestawienie kluczowych kompetencji drukarskich!