Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Projektowanie 2022.12.20

Rozbarwienie się, czyli co oznacza separacja w druku

rozbarwienie się
Rozbarwienie się, czyli co oznacza separacja w druku

Czym jest rozbarwienie (separacja) w poligrafii?

Rozbarwienie się jest określane w poligrafii mianem separacji (ang. colour separation). To proces, w którym obraz jest rozdzielany na kilka jednokolorowych warstw. Określa się je rozbarwieniami lub separacjami. Każdą z nich drukuje się osobno i nakłada na siebie jedna po drugiej.

W opisywanym procesie wykorzystuje się specjalne oprogramowanie, pozwalające stworzyć matryce drukarskie. Rozbarwienie odbywa się w druku farbami CMYK, czyli:

  • Cyjan (barwa niebieskozielona),
  • Magenta (kolor karmazynowy),
  • Yellow (żółty),
  • black (czerń).

Na czym polega separacja w procesie drukowania?

Jak już wspomnieliśmy, w wyniku rozbarwienia Twój wielokolorowy projekt wysłany do druku, np. projekt wizytówki, zostaje rozbity na cztery oddzielne warstwy. Każdą z nich pokrywa się konkretną farbą drukarską z powyższej palety CMYK (czyli cyjan, magenta, yellow lub black), nadając separacji odpowiednią wartość tonalną (czyli właściwy stopień nasycenia, np. 60%).

Poszczególne warstwy nakłada się na siebie jedna po drugiej w odpowiedniej kolejności. Tworzą one kombinacje odpowiadające oryginalnej kompozycji (w druku CMYK obowiązuje kolejność: czarna, cyjan, magenta, żółta). Finalny obraz powstaje w wyniku nakładania na siebie poszczególnych warstw.

Warto dodać, że sumując poszczególne wartości tonalne, otrzymujemy sumę separacji (lub: sumę rozbarwień), np. 260% w przypadku kombinacji: cyjanu: 100%; magenty: 30%; żółtego: 30% i czerni: 100%.

Separacja krok po kroku

Separacja obrazu w druku przebiega w kilku krokach:
1.    Przygotowanie obrazu: zaprojektowane plakaty czy zaproszenia poddaje się obróbce w dedykowanym oprogramowaniu, np. Adobe Photoshop lub Illustrator, dostosowując je do wymogów technicznych drukarni.
2.    Separacja obrazu na poszczególne kolory za pomocą specjalnego oprogramowania, np. Adobe Separator, które tworzy matryce drukarskie dla każdego z nich.
3.    Przygotowanie matryc drukarskich: naświetlanie ich za pomocą specjalnego urządzenia lub wydrukowanie matryc na specjalnym papierze drukarskim.
4.    Drukowanie: Każdy kolor obrazu jest drukowany osobno z wykorzystaniem odpowiedniej matrycy i farby drukarskiej.

Dzięki procesowi rozbarwienia można uzyskać wysokiej jakości druk wielokolorowy, mocno zbliżony do oryginalnego obrazu. Dzięki temu bilety, foldery czy zakładki w wersji fizycznej  nie odbiegają kolorystycznie od projektu widocznego na monitorze komputera. Finalne wydruki można poddać obróbce – laminowaniu, oprawianiu w ramki lub stosując inne uszlachetnienia, w zależności od wymogów druku.

Co zapewnia separacja kolorów w materiałach do druku?

Dzięki temu, że każdy kolor jest nanoszony oddzielnie na powierzchnię drukującą, można:
1.    Precyzyjne odwzorować kolory, uzyskując wysokiej jakości wydruk;
2.    Uniknąć rozmycia barw, dzięki czemu druk pozostaje czytelny i wyraźny, a kolory – intensywne i żywe.
3.    Oszczędzić materiały drukarskie, optymalizując koszty druku.
4.    Przyspieszyć proces drukowania (ponieważ każdy kolor drukuje się osobno, a nie jako całość).
5.    Zwiększyć elastyczność drukowania, poszerzając możliwości związane z wykorzystaniem rozmaitych efektów, odmiennych farb drukarskich czy drukiem na różnych rodzajach papieru.

Jak przygotować materiały do druku CMYK?

Wysyłając swoje materiały do drukarni, koniecznie zwróć uwagę na jej wytyczne. Powinny tam być zawarte informacje na temat tego, ile może wynosić minimalne pokrycie jednej separacji (u nas jest to powyżej 3%) oraz maksymalne pokrycie kolorem dla poszczególnych rodzajów druku. Pamiętaj, że Twoje projekty powinny być zapisane w formacie CMYK.

Chcesz wydrukować swoje materiały w wysokiej jakości? Szukasz doświadczonego i zaufanego partnera? Zapraszamy! Sprawdź, jak przygotować pliki do druku w naszej drukarni i skontaktuj się z nami już teraz.

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej
jak zaprojektować ulotkę
Jak zaprojektować ulotkę, którą każdy będzie chciał wziąć?
Projektowanie 2024.07.02

Jak zaprojektować ulotkę, którą każdy chce wziąć?

Ulotki kojarzą się często z niemiłym doświadczeniem bycia zaczepianym na ulicy, a ich wygląd nie zachęca do tego, aby wyciągnąć po nie dłoń. Można jednak zaprojektować ulotkę, którą zechce wziąć każdy z Twoich potencjalnych klientów. Jak to zrobić, wyjaśniamy w niniejszym wpisie

Czytaj więcej

kody QR w materiałach drukowanych

Projektowanie 2023.12.19

Kody QR w materiałach drukowanych – zastosowanie

Chcesz zwiększyć funkcjonalność i skuteczność swoich wydruków? Sprawdź, jak to zrobić za pomocą kodów QR!

Czytaj więcej

projektowanie druku a ślepota barw

Projektowanie 2023.12.12

Projektowanie wydruków dla osób ze ślepotą barw

Nie każdy widzi świat w takich samych barwach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując materiały drukowane dla osób z różnymi odmianami daltonizmu.

Czytaj więcej