Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Rodzaje papieru – czym różni się papier od papieru?

rodzaje papieru
Czym różnią się od siebie różne rodzaje papierów do druku?

Rodzaje papieru – czym różni się papier od papieru?

To oczywiste dla wszystkich, że baner różni się czymś od katalogu, że kolor czerwony różni się od zielonego. Mało osób wie jednak, że w świecie projektowania, marketingu i poligrafii różnic jest więcej i choć są bardziej subtelne, to mają ogromne znaczenie. Tak właśnie jest w przypadku papieru i jego różnych rodzajów.

Powlekany albo niepowlekany

Podstawowa różnicą jest to, czy papier jest powlekany, czy nie. To jest bardzo istotne ze względu na funkcjonalność materiałów drukowanych oraz sposób, w jaki będę używane i warunki, w jakich będą prezentowane. Papier powlekany jest bardzo popularnym wyborem w przypadku druków reklamowych, ponieważ jest bardziej odporny na zniszczenia i warunki pogodowe. Jeśli jednak chcemy nasze zadruki naprawdę zabezpieczyć, to musimy skorzystać z jednej z metod uszlachetniania druku. Najbardziej znanym papierem powlekanym jest kreda. Występuje ona w dwóch wariantach: kreda matowa oraz kreda błyszcząca. Papier może być powlekany jednostronnie. Dobrym przykładem jest jednostronnie powlekany karton, na którym poleca się drukować pocztówki. Cechą charakterystyczną papierów powlekanych jest intensywność wydrukowanych na nich kolorów. Wśród papierów niepowlekanych można wyróżnić: papiery z serii Munken, papier Woodstock Betulla (to dość sztywne papiery), papier offsetowy albo papier offsetowy ekologiczny. To oczywiście tylko przykłady, ponieważ rodzaje papieru są rozmaite i jest ich wiele.  

Rodzaje papieru - różne gramatury

Gramatura papieru to jego masa wyrażona w gramach na metr kwadratowy. Mówiąc wprost: im większa gramatura, tym papier jest bardziej sztywny i grubszy. Z jednej strony grubość i sztywność papieru wpływają na łatwość użytkowania wydruków, a z drugiej na trwałość i prestiż wydrukowanych materiałów. Wizytówki, ze względu na swój charakter, powinny być wydrukowane na papierze o dużej gramaturze, natomiast notesy spiralowane niekoniecznie, gdyż nie będzie się ich wtedy wygodnie używało. Wszystko zależy od tego co drukujemy i jak tego będziemy używać. Plakaty nie mogą być wydrukowane na najcieńszym papierze, ale nie muszą być bardzo grube. Zalecanym papierem jest kreda 150 g. Papier o większej gramaturze jest zazwyczaj droższy, więc trzeba się zastanowić, kiedy warto, a kiedy nie warto inwestować w tego typu rodzaje papieru.

Biały, bielszy, najbielszy

Innym istotnym parametrem dotyczącym papieru jest jego białość. Decyduje on o walorach estetycznych wydrukowanych materiałów. Im bardziej papier jest biały, tym lepszej jakości będą wydrukowane na nim kolory. Nie zawsze to jednak ma znaczenie. Jeśli chcemy wydrukować zwykłe teczki, których najistotniejszą cechą jest funkcjonalność, to możemy zastosować offsetowy papier ekologiczny, który jest szary. Równie ważna jest nieprzeźroczystość papieru, która odnosi się do tego, w jakim stopniu papier przepuszcza treść znajdującą się po drugiej stronie.   

 

Data publikacji: 26.01.2021

Powrót na stronę główną: blog