Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Drukarnia Internetowa

Rodzaj papieru ma wpływ na przekaz

Rodzaj papieru w druku
Każdy papier do druku ma swoje zalety i wady - dobierz właściwy dla swojego druku!

Rodzaj papieru ma wpływ na przekaz

Istnieje wiele rodzajów papieru. Każdy z nich cechuje się innym wyglądem i właściwościami. To, jaki papier wybierzemy, będzie miało wpływ na nasz przekaz i będzie wraz z innymi elementami współtworzyło nasz komunikat.

Papier współtworzy komunikat

Nie tylko treść komunikatu się liczy, ale i jego forma, która nie ogranicza się wyłącznie do ilustracji i typografii. Papier, współtworząc wizualność przekazu, jest elementem, który sam w sobie coś komunikuje. Powinien on być przede wszystkim funkcjonalny. Naklejki nie są materiałami, po których się pisze, bardzo często są natomiast umieszczane na zewnątrz. To oznacza, że powinny być wykonane z papieru, który ma powłokę odporną na różne warunki atmosferyczne. Wizytówki natomiast powinny być wykonane z papieru o odpowiedniej gramaturze. Wizytówki składane powinny być wykonane z papieru, który umożliwi ich estetyczne złożenie. Minimalna gramatura papieru, na którym drukuje się wizytówki, to 250g/m2. Papier o większej gramaturze jest po prostu bardziej prestiżowy. Niektóre materiały, np. naklejki, są drukowane na papierze o niewielkiej gramaturze.

Istotne cechy papieru

Jedną z najistotniejszych cech papieru jest jego gramatura, czyli jego masa wyrażona w gramach na metr kwadratowy. Im większa gramatura, tym grubszy papier. Równie ważna jest jego wytrzymałość. Wizytówki składane muszą być wykonane z papieru wytrzymałego, natomiast winietki już nie. Istotne są również jego nieprzeźroczystość oraz białość. Warto też zwrócić uwagę na jego wolumen, czyli odwrotność gęstości pozornej. Zależy od wewnętrznej struktury papieru oraz jego wykończenia. Wybór odpowiednich parametrów będzie zależał od drukowanych materiałów i ich charakteru. Jeśli drukujemy wspomniane winietki, to ważna będzie ich gramatura, ale niekoniecznie białość papieru. W przypadku wizytówek białość będzie bardzo ważna.

Dodatkowa ochrona papieru

Warto dodatkowo wzmocnić papier oraz go uszlachetnić. Jego powierzchnię można pokryć folią: błyszczącą, matową i satynową. Ciekawym pomysłem jest pokrycie papieru lakierem UV, który zmniejsza ryzyko blaknięcia. Niektóre drukarnie mają również w swojej ofercie lakier offsetowy błyszczący oraz matowy. Takie rozwiązania pozwalają na zwiększenie wytrzymałości drukowanych materiałów oraz ich odporności na warunki atmosferyczne i zabrudzenia. Bez względu na rodzaj drukowanych materiałów oraz papieru, to schludny wygląd wydruków jest najważniejszy.


Data publikacji: 17.11.2020
Powrót na stronę główną: blog