Jak zaprojektować kalendarz? Praktyczny poradnik dla każdego
Chcesz stworzyć własny kalendarz? To nic trudnego! Oto kilka praktycznych wskazówek, które Ci pomogą.
Projektowanie kalendarza na komputerze. O czym pamiętać na początku?
Myśląc o tym, jak zaprojektować kalendarz do druku, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Dzięki temu unikniesz czasochłonnych poprawek. Po pierwsze dostosuj typ kalendarza do swoich potrzeb oraz konkretnej funkcji (dekoracyjnej, reklamowej, prezentowej itd.).
Planując kompozycję graficzną projektu, zastanów się także, czy ma to być kalendarz trójdzielny, czy jednodzielny. Różnice pomiędzy nimi wyjaśniamy niżej. Kolejnymi istotnymi kwestiami będą m.in.:
- wybór formatu (o najpopularniejszych dla poszczególnych typów przeczytasz niżej);
- ustalenie kolorystyki;
- dobór zdjęć albo grafik – możesz wykorzystać fotografie autorskie lub użyć zdjęć i grafik z obszernych banków: Pixabay, Pexels itp.
Obok opcji standardowych kalendarze mogą wzbogacić takie materiały jak foldery reklamowe, katalogi, wizytówki składane czy zakładki do książek.
Do najpopularniejszych rodzajów kalendarzy należą:
● kalendarz biurkowy (stojący), występujący często jako wygodne w użytkowaniu piramidki lub biuwary;
● kalendarz ścienny (wiszący), kwadratowy albo panoramiczny, który jako element dekoracyjny domu albo firmy może skutecznie zastępować rozmaite plakaty;
● listkowe – idealnie sprawdzają się w punktach usługowych i mają zwykle formę obustronnej wizytówki, z małym kalendarzykiem po jednej stronie i danymi klienta po drugiej;
● kalendarz książkowy (terminarz), w formie kieszonkowej, kuchennej czy rodzinnej – dobra propozycja na prezent i najbardziej elegancki typ kalendarza. Idealny dla osób, które uwielbiają notować lub układać harmonogram dnia.
Najpopularniejsze formaty kalendarzy (w zależności od rodzaju) to:
● kalendarze stojące – maksymalny polecany rozmiar kalendarza stojącego na biurku to A4, do mniejszych polecanych wymiarów należą A5 i A6;
● kalendarze ścienne – jednodzielny: 310 × 460 lub 310 × 510;
● kalendarze listkowe – większe, typu biuwary: A2, A3 lub B3 (zwykły albo pomniejszony); mniejsze: A7 lub standardowe dla wizytówek (np. 85 × 50, 90 × 50);
● kalendarze książkowe – A4, A5, A6 lub B5.
Jak zaprojektować kalendarz trójdzielny?
Kalendarze trójdzielne wyróżniają się na tle standardowych formatów. Można je wykorzystać zwłaszcza jako formy reklamowe, doskonale eksponujące logotyp marki. Prawidłowo zaprojektowany kalendarz trójdzielny powinien być nie tylko funkcjonalny, ale i gustowny.
W kalendarzu tego typu wyróżniamy dwie podstawowe części:
● główka kalendarza
● plecki kalendarza.
Przygotowując kalendarze trójdzielne do druku, należy skupić się oddzielnie na każdej z nich. Jednocześnie powinny się uzupełniać kolorystycznie i kompozycyjnie.
Główka kalendarza trójdzielnego najmocniej przyciąga wzrok potencjalnego odbiorcy. Jeśli Twój kalendarz ma reklamować konkretną markę, to (obok informacji o roku kalendarzowym) w główce powinny obowiązkowo pojawić się takie elementy jak: logo, nazwa oraz krótkie hasło reklamowe firmy albo produktu. Pamiętaj, by wykorzystać wysokojakościowe zdjęcie i dostarczyć je do drukarni w możliwie najlepszej rozdzielczości.
Pozostała część to plecki kalendarza. Ich większość przysłania kalendarium. Warto jednak mądrze wykorzystać niewielki, niezagospodarowany obszar.
Z perspektywy reklamowej istotna jest przede wszystkim dolna część plecków. Jeśli Twój kalendarz trójdzielny promuje przedsiębiorstwo, to właśnie na dole możesz umieścić dane kontaktowe, odesłanie do strony www firmy czy mniejszą wersję logotypu. Pamiętaj, że plecki powinny mieć kolorystykę zbliżoną lub dopełniającą projekt graficzny główki.
W jakim programie stworzyć kalendarz?
Możesz wykorzystać gotowe szablony, kreatory online albo zdecydować na stworzenie własnego kalendarza od podstaw w programie graficznym (np. Adobe Photoshop czy Illustrator).
Projekt kalendarza w programie graficznym
Najtrudniejszym, choć otwierającym największe możliwości rozwiązaniem, jest projektowanie kalendarzy w specjalistycznym oprogramowaniu. Możesz to zrobić samodzielnie lub zlecić pracę profesjonaliście.
Pierwsza opcja wymagać będzie przynajmniej podstawowych umiejętności obsługi danego programu (sprawdź najlepsze darmowe i zaawansowane programy graficzne, w których zaprojektujesz kalendarz). Jeśli w tej kwestii jesteś laikiem i nie masz czasu ani ochoty na naukę, skorzystaj z poniższych rozwiązań.
Projekt kalendarza w programie Canva
Canva to obecnie najpopularniejsza aplikacja online do projektowania grafik na świecie. Dzięki niej intuicyjnie i prosto stworzysz rozmaite banery, zaproszenia, prezentacje oraz oczywiście kalendarze. W jaki sposób?
Najpierw załóż darmowe konto. Po zalogowaniu do aplikacji, w prawym górnym rogu zobaczysz pole Utwórz projekt. Kliknij je, a potem wpisz w pole wyszukiwania frazę "kalendarz". Rozwinie Ci się lista propozycji projektowych.
Możesz zaprojektować kalendarz od podstaw, wybierając standardowy lub niestandardowy format. Zdecydowanie łatwiej skorzystać z gotowych szablonów kalendarzy, dostosowanych pod konkretną funkcję albo okazję. Program działa na zasadzie drag and drop (przeciągnij i upuść). Pozwala to użytkownikowi łatwo formatować tekst lub obraz oraz zmieniać układ poszczególnych elementów.
Aplikacja oferuje dostęp do szerokiej bazy zdjęć (darmowych oraz dostępnych w wersji abonamentowej). Umożliwia też wgranie i obróbkę autorskich fotografii. Grafiki możesz wyszukiwać po konkretnych filtrach (np. koloru), co ułatwia zachowanie spójności projektu kalendarza.
Projekty kalendarzy w dedykowanych kreatorach
Niektóre firmy oferują klientom możliwość stworzenia kalendarza w gotowych kreatorach online. Zaletą takich form jest stosunkowo prosta obsługa obejmująca głównie wybór szablonu oraz wgranie zdjęć. Wadą kreatorów są natomiast ograniczone możliwości projektowe – klient może wybierać wyłącznie spośród opcji oferowanych przez twórców kreatora.
Gdzie wydrukować kalendarze?
Chcesz wydrukować autorski projekt swojego kalendarza? Z chęcią pomożemy. Wykonamy dla Ciebie wysokiej jakości kalendarze biurowe, kalendarze listkowe w formie wizytówki albo ulotki, eleganckie terminarze oraz rozmaite druki personalizowane.
Zanim wyślesz nam swój projekt, zapoznaj się z tym, jak przygotować pliki do druku w naszej drukarni. Masz pytania? Skontaktuj się z nami już teraz.
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcejJak zaprojektować ulotkę, którą każdy chce wziąć?
Ulotki kojarzą się często z niemiłym doświadczeniem bycia zaczepianym na ulicy, a ich wygląd nie zachęca do tego, aby wyciągnąć po nie dłoń. Można jednak zaprojektować ulotkę, którą zechce wziąć każdy z Twoich potencjalnych klientów. Jak to zrobić, wyjaśniamy w niniejszym wpisie
Kody QR w materiałach drukowanych – zastosowanie
Chcesz zwiększyć funkcjonalność i skuteczność swoich wydruków? Sprawdź, jak to zrobić za pomocą kodów QR!
Projektowanie wydruków dla osób ze ślepotą barw
Nie każdy widzi świat w takich samych barwach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując materiały drukowane dla osób z różnymi odmianami daltonizmu.