Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Najlepsze darmowe i zaawansowane programy graficzne

Najlepsze darmowe i zaawansowane programy graficzne
Najlepsze darmowe i zaawansowane programy graficzne


Najlepsze darmowe i zaawansowane programy graficzne. Co wybrać w 2022 roku?

Chcesz w prosty sposób tworzyć oszałamiające grafiki? Sprawdź, jak wybrać najlepszy program do pracy i czym się kierować podczas wyboru.

Na co zwrócić uwagę, wybierając program do tworzenia obrazów i grafik?

Obraz odgrywa dziś rolę ważniejszą od treści. Layouty stron internetowych, oferty sprzedażowe czy projekty materiałów reklamowych (plakaty, ulotki czy wizytówki) nieuwzględniające elementów graficznych stają się nieskuteczne w swojej roli. Przemyślany projekt graficzny bądź dobrze zaprojektowana reklama stanowi ważny element każdego biznesu, niejednokrotnie decydując o sprzedaży.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym grafikiem, głównym narzędziem Twojej pracy (tzn. projektowania graficznego) będzie program graficzny. Jakie podstawowe funkcje powinien posiadać zarówno prosty, jak i bardziej zaawansowany program?

Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, dokonując wyboru:
●    Stosunek jakości do ceny — być może na początku wystarczy Ci darmowy program (lub programy) do edycji zdjęć czy edycji obrazów lub tworzenia gotowych szablonów (open source). Jeśli natomiast wykorzystujesz możliwości grafiki wektorowej, prawdopodobnie będziesz musiał(a) zainwestować.
●    Możliwości — inne oprogramowanie sprawdza się w edycji grafiki na potrzeby mediów społecznościowych, inne w przypadku zaawansowanych projektów (np. grafiki wektorowej, rastrowej).
●    Wymagania sprzętowe — przed zakupem odpowiedniego programu dokładnie je sprawdź. Może się bowiem okazać, że Twój komputer jest za słaby, by udźwignąć wachlarz możliwości oprogramowania. Chyba że akurat planujesz kupić nowy sprzęt pod konkretny program.

Na rynku znajdziesz całą masę darmowych oraz płatnych programów graficznych. Możliwości niektórych z nich otwierają drzwi do tworzenia grafik, które wgniotą odbiorców w fotel. Dokonajmy jednak podziału na dwie grupy: programy graficzne dla początkujących oraz zaawansowanych twórców.

Najlepsze programy graficzne dla początkującego grafika — co wybrać?

W mediach społecznościowych często liczą się szybkość i prostota. Chcesz w łatwy sposób tworzyć grafiki na Facebooka, Instagrama czy Twittera? Jeśli np. prowadzisz fanpage i potrzebujesz wzbogacić post wizualnie, możesz nie potrzebować kombajnu, a sprytnego, darmowego narzędzia online. Z czego warto skorzystać?

Oto kilka propozycji.

1. Canva

Proste narzędzie dla początkujących i średniozaawansowanych. Canva nie ma takich możliwości jak choćby produkty Adobe, jednak za jej pomocą można tworzyć proste, ładne grafiki do social media czy witryn internetowych. Dostępna jest online (również z poziomu aplikacji na Androida i Apple), na licencji freemium. Z tego względu niektórzy twierdzą, że jest darmowa, ale nie do końca jest to prawdą. Z części jej funkcji – jak na początek całkiem pokaźnej – skorzystamy bezpłatnie, za inne trzeba zapłacić. Producenci programu stale wprowadzają nowe funkcje.

2. Desygner

Proste narzędzie do projektowania oferujące pracę w systemie przeciągnij i upuść. Umożliwia pracę z warstwami, efektami, plikami wielostronicowymi, edycję obrazów, projektowanie układów stron www czy tworzenie grafik na potrzeby mediów społecznościowych. W Desygnerze można w łatwy sposób stworzyć nie tylko obrazki do Internetu, lecz także materiały promocyjne – bilety, broszury, naklejki czy zaproszenia.

3. iPiccy

Ciekawe narzędzie graficzne dla początkujących. Oferuje 3 główne grupy funkcji: obróbka zdjęć, kolaż oraz tworzenie projektu od podstaw. IPiccy nie jest mocno rozbudowany, dlatego może się sprawdzić jako prosty program online do codziennej, niewymagającej pracy z grafiką i fotografią.

4. Stencil

Proste w obsłudze i półdarmowe narzędzie do projektowania graficznego dedykowane blogerom, właścicielom firm czy osobom obsługującym media społecznościowe. Podobnie jak Canva czy Desygner umożliwia łatwe projektowanie online. Oferuje dostęp do stockowych zdjęć, szablonów czy gotowych projektów logówek.

5. Visme

Nie jesteśmy tylko narzędziem, jesteśmy całym warsztatem – chwalą się twórcy Visme. Kolejny konkurent wymienionych wyżej narzędzi online oferuje bezproblemowe tworzenie prezentacji, grafik i krótkich filmów do social media, wykresów i wielu innych. Podobnie jak w Canvie, Desygnerze czy Stencil, w Visme możemy dobrać kolory marki, co porządkuje prace nad projektami.

Jaki program graficzny do zaawansowanej grafiki (wektorowej, rastrowej)?

Jeśli należysz do grona profesjonalistów i chcesz tworzyć prawdziwe dzieła sztuki, powyższe propozycje będą niewystarczające. Wymagające projekty wymagają wydajnych narzędzi. Szczególnie gdy mowa o poważnym biznesie, gdzie nie ma miejsca na korzystanie z szablonów, stockowych zdjęć czy przerabiania gotowych projektów.

Pamiętaj, że zanim wybierzesz i zapłacisz za program, w większości przypadków możesz zapoznać się z jego darmowym odpowiednikiem lub wersją demo. Przykładowo, programy Adobe (PhotoShop, Illustrator i inne) znajdziesz w wersji open source, dzięki której bezpłatnie się z nimi oswoisz. Nie sztuką jest bowiem kupić tzw. kombajn, ale poznać jego możliwości.

12 najlepszych programów do obróbki zdjęć i tworzenia grafik wektorowych

Poniżej znajdziesz kilkanaście propozycji zaawansowanego oprogramowania – darmowe i płatne programy, z których pomocą możesz stworzyć graficzne cuda.

1. CorelDraw

Dostępny w kilku wersjach, jeden z najpopularniejszych na całym świecie programów graficznych CorelDRAW umożliwia sprawne projektowanie grafiki wektorowej bądź publikacji. Sprawdzi się zarówno w dużych firmach, jak i u freelancerów.

Każda z wersji różni się funkcjami oraz możliwościami, dlatego przed wyborem dobrze się z nimi zapoznaj. To potężne narzędzie zapewnia prostą edycję grafiki rastrowej (rysowanie, obróbka zdjęć, tworzenie grafik na potrzeby publikacji). Dostępny jest po wykupieniu licencji.

2. Program Adobe PhotoShop CC

Programy graficzne spod szyldu Adobe uważane są za standard w przypadku edycji grafiki i projektowania graficznego. PhotoShop to narzędzie do tworzenia i edycji grafiki rastrowej – retuszu fotografii oraz ich przeróbek – którego nazwa weszła do codziennego języka (Prawdziwe czy przerobione w fotoszopie?). Z części jego funkcji skorzystasz za darmo online (wersja PhotoShop CC – Creative Commons). Firma Adobe podzieliła go na dwa narzędzia: PhotoShop oraz...

3. Adobe Lightroom

Oprogramowanie dedykowane obróbce i edycji zdjęć, również zapisanych w formacie RAW. Lightroom to propozycja dla osób potrzebujących wyłącznie funkcji edycji zdjęć, bez wykupowania całego pakietu Adobe. Plusem takiego rozwiązania jest łatwiejsza praca (szczególnie w połączeniu z Creative Cloud dla firm), zarządzanie kosztami firmy oraz dobór konkretnych narzędzi do pracy. Przed wykupieniem subskrypcji można skorzystać z Lightroom'a w wersji próbnej.

4. Adobe Illustrator CC

Illustrator (dostępny również w darmowej wersji online) otwiera możliwości projektowania grafik wektorowych. Jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w branży graficznej przeznaczonym do projektowania na potrzeby gier, komiksów czy takich materiałów jak bony i vouchery, czasopisma, katalogi, logotypy czy okładka bądź ilustracje do książki.

W Adobe Illustrator zaimportujesz własne obrazy i fotografie, a gotowe projekty wykorzystasz na stronach www, blogach, wydrukach poligraficznych czy jako plakaty wielkoformatowe.

5. Adobe InDesign

Narzędzie wykorzystywane jest szeroko w branży poligraficznej do składu tekstu, DTP, jak również podczas przygotowania tekstu do druku. Jego największą zaletą są właśnie funkcje dotyczące publikacji.

InDesign korzysta z technologii Sensei opartej na sztucznej inteligencji. Dzięki niej automatycznie zmienia rozmiar i układ obrazów. Posiada prosty w obsłudze w interfejs. Nie wymaga opanowania tylu funkcji i możliwości, co inne zaawansowane programy graficzne, dzięki czemu użytkownik może szybko nauczyć się obsługi programu.

Adobe InDesign nie umożliwia rysowania, projektowania ilustracji czy tworzenia i edycji fotografii jak w PhotoShopie, jednak wśród innych narzędzi dedykowanych przygotowaniu tekstu do druku okazuje się niezastąpiony.

6. Affinity Designer

Niska cena zakupu licencji, kompatybilność programu z pakietem Adobe oraz ogromne możliwości, jeśli chodzi o zarządzanie zdjęciami – to podstawowe zalety Affinity Designer. W programie można pracować z grafiką rastrową i w jej zakresie posiada wszystkie potrzebne funkcje. Niestety, nie jest dostępny w polskiej wersji.

7. GIMP

GIMP to kolejne popularne oprogramowanie umożliwiające nie tylko edycję fotografii. Posiada interfejs wysoce konfigurowalny do potrzeb użytkownika (praca na interfejsie modułowym lub jednokierunkowym), wiele bezpłatnych funkcji oraz wtyczek, a także wykorzystuje część funkcjonalności PhotoShopa. Działa szybko i sprawnie, oferując pomocne samouczki.

8. Gravit Designer

Oprogramowanie oferuje darmową pracę z grafiką wektorową, przechowywanie danych w chmurze, 36 różnych efektów wektorowych, zaawansowaną typografię czy pracę w środowiskach CMYK, RGB i HSB. Gravit dostępny jest również w płatnej wersji PRO.

9. InkScape (lub: InkSkape)

Kolejne narzędzie do pracy z wektorami dostępne za darmo. InkScape stanowi ciekawą alternatywę dla płatnych produktów. Posiada spore możliwości, jednak nienajlepszy z interfejsów, który może się okazać problematyczny, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z grafiką wektorową. Tym niemniej warto go przetestować.

10. Sketch

Narzędzie w formie aplikacji, oparte na wektorach i dostępne wyłącznie dla właścicieli platformy Apple narzędzie do prototypowania. Ze względu na ograniczoną dostępność na innych platformach cieszy się ogromną popularnością.

Podstawowe zalety Szkicu to: niski koszt subskrypcji, łatwy w obsłudze i opanowaniu interfejs świetnie dostosowany do użytkownika mobilnego oraz automatyczny zapis zmian projektu w aplikacji.

Wśród minusów można wyróżnić ograniczone możliwości edytowania ilustracji oraz renderowania przy dostępie z chmury, nieco niedociągnięć funkcjonalnych (to wciąż świeża aplikacja) czy brak opcji automatycznego przepływu danych.

11. Vectr

Szeroka dostępność platformy, ciekawy interfejs, możliwość pracy grupowej nad projektem oraz eksport wektorów do svg – oto podstawowe zalety Vectr. Skorzystamy z niego (na zawsze za darmo!) w Internecie (przeglądarka), na platformie Windows oraz Mac OS X.

12. Xara Designer Pro X

Oprogramowanie oferuje grafikom szerokie możliwości projektowe, zaawansowane funkcje i narzędzia oraz elementy konstrukcyjne. Xarę wykorzystuje się podczas projektowania stron www czy materiałów poligraficznych do druku (druk personalizowany, roll-up, ulotki składane, winietki itp.).

Praca z programem odbywa się w systemie przeciągnij i upuść, umożliwia skalowanie i obracanie obiektów. Wyposażony jest on również w funkcję chmury czy synchronizację plików z Dropbox i Google Drive. Niestety dla co poniektórych użytkowników, z Xary skorzystamy tylko w systemie Windows.

Podsumowanie: Jakie programy i aplikacje do grafiki wybrać?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest krótka: Takie, które sprostają Twoim wymaganiom projektowym. Warto przy tym pamiętać o możliwościach finansowych, ponieważ nie warto przepłacać za programy, których potencjału w pełni lub choć w połowie nie wykorzystasz.

Potrzebne Ci programy lub aplikacje do tworzenia prostych grafik lub szybkiej, niewymagającej obróbki fotografii? Postaw na darmowe rozwiązania, których obsługi nie będziesz się uczyć godzinami. Jeśli jesteś profesjonalistą, dobrze przemyśl swój zakup – zarówno od strony funkcjonalnej, jak i możliwości sprzętowych oraz finansowych.

Data publikacji: 18.01.2022
Powrót na stronę główną: blog