Jak wygląda proces drukowania w drukarni?
Jak od zaplecza przebiega drukowanie książek, ulotek, wizytówek czy katalogów? W tym artykule poszczególne etapy tego procesu w profesjonalnej drukarni internetowej.
Przygotowanie pliku i parametry techniczne
Pierwszym etapem realizacji każdego zamówienia jest przygotowanie projektu do druku. Leży ono po stronie klienta drukarni, dlatego przed wysłaniem nam materiałów cyfrowych, należy dokładnie zapoznać się z tym, jak przygotować pliki do druku. Przesłane do JKB Print pliki cyfrowe trafiają do automatycznego oprogramowania, które sprawdza ich zgodność z podstawowymi wymogami technicznymi.
Oprogramowanie weryfikuje m.in. format materiału źródłowego (zarówno pod kątem sposobu zapisu, jak i wymiarów), ustawienie spadów oraz zestaw kolorów. Sprawdza również, czy projekt nie zawiera zbyt małych fontów (czcionek) czy zbyt cienkich linii. Ponadto sprawdza aż 50 innych, mniej lub bardziej istotnych punktów z listy, która jest sukcesywnie poszerzana.
Przykładowo, jeśli chcesz wydrukować u nas broszury, plakaty albo teczki ofertowe, to projekt każdego z nich powinien być zapisany w formacie PDF. Powinien mieć także właściwe wymiary, ustawione spady (minimum 3 mm dla każdej ze stron), a także zostać zapisany w formacie CMYK (dla druku kolorowego) lub tylko w czerni (w druku czarno-białym).
Automatyczne rozwiązanie nie pozwoli jednak na wyłapanie wszystkich błędów, np. związanych z treścią na projekcie. Przed wysłaniem plików do druku do drukarni zawsze upewnij się, że wszystko jest w porządku.
Weryfikacja plików przez specjalistę
W kolejnym kroku plik wysłany do druku trafia do naszego pracownika. Specjalista ręcznie sprawdza jego zgodność z zamówieniem. Zwraca uwagę np. czy liczba stron pokrywa się z tą podaną w zamówieniu, czy spady są ustawione prawidłowo, tzn. czy każda grafika przy krawędzi jest wyciągnięta na spad.
Nasz fachowiec ocenia też, czy indywidualne błędy techniczne mogą wpłynąć na wydruk końcowy. Takimi błędami mogą być np. brak spłaszczenia warstw, nieprzezroczystości albo umieszczenie w projekcie grafik niskiej rozdzielczości. Jeśli pracownik oceni, że któreś z nich mogą zaważyć na jakości wydruków, z pewnością Cię o tym poinformuje i zaleci naniesienie poprawek.
Raster Image Processor (RIP) i separacje kolorów
Gotowy lub poprawiony plik cyfrowy trafia do specjalnego oprogramowania RIP (Raster Image Procesor). Jego zadaniem jest zapisanie danych w formie punktów rastrowych oraz separacja kolorów (więcej na temat tego procesu dowiesz się tutaj: Rozbarwienie się, czyli co oznacza separacja w druku).
Każda grafika w projekcie zostaje podzielona (odseparowana) na poszczególne kolory drukarskie CMYK. To właśnie dlatego pliki wysyłane do druku należy zapisać nie w zestawie RGB, ale właśnie w CMYK-u. Wysyłając projekt do drukarni, zwróć uwagę na wytyczne odnoszące się do minimalnego pokrycia jednej separacji (u nas to 3%) oraz maksymalne pokrycie kolorem dla poszczególnych rodzajów druku.
Wybór technologii: druk cyfrowy a druk offsetowy w procesie drukowania
Jeśli druk odbywa się na maszynie cyfrowej, to jest wykonywany bezpośrednio z komputera. Jeśli natomiast odbywa się on metodą offsetową, to projekt zostaje podzielony na kolory drukarskie (o czym pisaliśmy wyżej), a następnie naświetlany na blachach drukarskich. Ostatni proces polega na tym, że specjalny laser wypala w blasze punkty rastrowe z mocą odpowiadającą nasyceniu kolorem danego punktu. Ta moc może wynosić od 1 do 100 procent. Wartość 100% oznacza maksymalne pokrycie danym kolorem, a wartość 1% – pokrycie nim w możliwie najmniejszym stopniu.
Suszenie i obróbka introligatorska
Na tym etapie otrzymujemy już fizyczny produkt na arkuszu drukarskim. Po wydrukowaniu musi on albo wyschnąć (jeśli korzystaliśmy z tuszu albo farby), albo odczekać na rozładowanie ładunków elektrycznych (druk elektrostatyczny, na przykład tonerem).
Następnie, w zależności od typu i przeznaczenia projektu, arkusz trafia do obróbki introligatorskiej. Arkusz z projektem jest np. docinany, bigowany (przetłaczany), pokrywany folią, łamany, a potem klejony. Proces ten może przebiegać nieco inaczej dla różnych materiałów.
Na przykład ulotki, naklejki czy winietki po wydrukowaniu i wysuszeniu są docinane do odpowiedniego formatu. Drukując książki, czasopisma czy katalogi mamy do czynienia z oddzielnym procesem introligatorskim dla okładki i wkładu (środka). Końcowym etapem przygotowania okładki jest łamanie polegające na wykonanie specjalnych wgnieceń, które pozwalają na jej składanie. Natomiast w przypadku całej książki proces może wieńczyć zszywanie, klejenie lub docinanie.
Pakowanie i dostawa
Gotowy produkt trzeba jeszcze zapakować i dostarczyć do klienta. Możesz zdecydować się np. na odbiór osobisty w naszej siedzibie. Wówczas Twoje materiały trafiają do przybiurowego magazynu, gdzie czekają, aż się po nie zgłosisz. Odbiór osobisty polecamy głównie osobom z Warszawy i okolic. Aktualnie zakres godzinowy odbioru zleceń to 8.30-16.30 (w dni robocze).
Jako drukarnia internetowa oferujemy również wysyłkę na terenie całej Polski. Nasz system generuje etykiety kurierskie, a Twój produkt jest dostarczany pod adres wskazany przez Ciebie w zleceniu. Zamówienia wysyłane są przesyłką kurierską lub paletową, w zależności od życzenia klienta, wielkości nakładu albo wagi przesyłki. Dla naszych partnerów biznesowych, agencji reklamowych, pośredników czy wydawnictw, oferujemy również wysyłkę NO NAME (przesyłka anonimowa).
Podsumowanie
Proces drukowania w drukarni składa się z wielu etapów. Na szczęście, dzięki nowoczesnym technologiom i doświadczeniu pracowników, realizujemy go sprawnie i efektywnie, zapewniając wysoką jakość końcowego produktu. Chcesz się o tym przekonać? A może masz do nas jakieś pytania? Zapraszamy do kontaktu!
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcejOpowieści z Krainy Druku, czyli rok w drukarni internetowej (z przymróżeniem oka)
Niewielu wie, że każdy rok w naszej drukarni obfituje w zdarzenia przerastające wyobrażenia filozofów! Zapraszamy na krótką podróż po Krainie Druku.
Zero Waste w drukarni internetowej JKB Print
Dbanie o środowisko to dziś nie tylko trend, ale i obowiązek każdego odpowiedzialnego biznesu. Sprawdź, jak łączymy innowacje z filozofią Zero Waste, dbając o ekologię i jakość naszych materiałów.
O zawodzie drukarza. Co musi wiedzieć i umieć każdy drukarz?
Zawód drukarza ma nie tylko długą historię, ale i spore wymagania kwalifikacyjne. Jaka wiedza i umiejętności okazują się absolutnym must have do pracy na tym stanowisku? Oto zestawienie kluczowych kompetencji drukarskich!