Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Ciekawostki 2022.06.07

Poligrafia — co to jest i czym się zajmuje

O poligrafii słyszało wielu z nas. Nie każdy jednak wie, czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina. Ty również? Oto garść pomocnych informacji.

poligrafia co to i czym się zajmuje
Poligrafia — co to jest i czym się zajmuje

Poligrafia — co to?

Poligrafia to dziedzina techniki odpowiedzialna za wytwarzanie druku na skalę przemysłową. Dotyczy to materiałów drukowanych oprawionych i nieoprawionych. Na przestrzeni lat poligrafia przeszła dużą przemianę. Nowoczesne technologie oraz rozwój technik komputerowych sprawiły, że dziś zakłady poligraficzne funkcjonują niezwykle sprawnie, a druk stał się tańszy i ogólnodostępny.

Czym zajmuje się poligrafia?

Poligrafia zajmuje się różnymi aspektami druku. W grę wchodzi zarówno przygotowanie materiałów początkowych, jak i ich późniejsza obróbka. Usługi poligraficzne możemy więc podzielić na:

  •     przygotowanie druku,
  •     prace introligatorskie.

Etapy prac poligraficznych

Całość procesu poligraficznego składa się z trzech etapów:

  1. Prepress, czyli przygotowanie materiałów do druku. Wliczamy do niego opracowanie projektu, obróbkę tekstu (i/lub grafik), a następnie przygotowywanie formy drukowej (matrycy), za pomocą której maszyny drukujące przeniosą obraz na któryś z wybranych materiałów drukarskich.
  2. Press — właściwy druk, czyli proces polegający na naniesieniu farby na papier albo inny materiał poligraficzny z wykorzystaniem przygotowanej wcześniej formy drukowej lub przy użyciu technik bezformowych. Wykorzystuje się przy tym odpowiednią technikę (przeczytasz o nich niżej). Do etapu press wlicza się również kopiowanie (powielanie) oryginalnego projektu.
  3. Postpress, czyli prace wykończeniowe druku. Postpress obejmuje bigowanie, cięcie, klejenie, laminowanie (druki laminowane), oprawianie, pakowanie, składanie i inne.

Jak widać, w poligrafii zajmujemy się nie tylko drukowaniem. Towarzyszymy materiałom od ich przygotowania w programach graficznych, aż do wyjścia na światło dzienne. Zanim się to jednak stanie, trzeba podjąć szereg decyzji związanych z doborem odpowiedniego papieru, formatu czy dostępnych technik.

Techniki drukowania w poligrafii

Poligraf może dziś wybierać kilku różnych technik drukowania. Podstawowy podział wyróżnia:

  • Druk płaski — drukowanie w tej technice polega wykorzystaniu równej matrycy. Dzięki temu miejsca drukujące i niedrukujące znajdują się na tym samym poziomie.
  • Druk wklęsły — drukowanie w tej technice wymaga dużej precyzji i polega na umieszczaniu miejsc drukujących poniżej niedrukujących oraz nakładaniu farby na całą formę. Następnie zbiera się ją z miejsc niedrukujących specjalnym urządzeniem (raklem). Farbę pozostałą w zagłębieniach nakłada się natomiast na materiał, np. papier.
  • Druk wypukły — najstarsza technika druku, polegająca na tym, że farbę graficzną nakłada się na wypukłe miejsca form drukowych, a potem odbija na materiale.

Podział ten obowiązuje ze względu na sposób odbijania farby na podłożu drukarskim. Dziś najpopularniejszą technikę stanowi zdecydowanie druk płaski, następnie wypukły (służący głównie do wykonywania pieczątek) potem zaś druk wklęsły.

W zależności od wybranej techniki druku poligraf korzysta z różnych urządzeń drukarskich. Najczęściej są to maszyny offsetowe i cyfrowe. Ciekawe rozwiązania oferują również maszyny do druku fleksograficznego, sitodruku, światłodruku czy tampodruku.

Druk cyfrowy — innowacyjne techniki komputerowe

Zdecydowanie najnowocześniejsza technologia wykorzystująca komputery, szybkie maszyny oraz precyzyjne urządzenia introligatorskie. Prace nad projektami wykorzystującymi ten typ poligrafii są zdecydowanie najwygodniejsze, zaś sam wydruk - szybki, tani i ogólnodostępny.

Wykorzystując druk cyfrowy, nanosi się obraz bezpośrednio na podłoże. Sprawdza się on w przypadku zleceń wymagających szybkiej realizacji, w niższych nakładach (bilety, ulotki, wizytówki itp.). Często drukuje się w nim także czasopisma, katalogi oraz książki. Zwłaszcza że umożliwia wygodną edycję poszczególnych elementów projektu, jak również personalizację zamówienia (druk personalizowany).

Interesuje Cię druk cyfrowy? Sprawdź naszą ofertę.

Drukowanie offsetowe

Offset wykorzystuje technologię naświetlania matrycy. Jego podstawową zaletą jest możliwość drukowania dużych nakładów w krótkim czasie. W offsecie warto drukować rozmaite broszury, notesy spiralowane, papier firmowy, koperty, zakładki i inne.

Druk solwentowy

Solwent wykorzystuje się zwłaszcza na materiałach o podłożu z zawartością PCV. Cechują go wysoka odporność na promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne, różnice temperatur czy wilgoć. Idealnie sprawdza się zatem w warunkach outdoor.

W solwencie z powodzeniem drukuje się banery, plakaty, szyldy czy tablice. O poszczególnych rodzajach tego druku przeczytasz tutaj: Druk solwentowy.

Podsumowanie

Poligrafia ma ogromny wpływ na całą gospodarkę. Zwłaszcza dziś, gdy dostęp do materiałów drukowanych stał się ogólnodostępny, a ich projektowanie i tworzenie — wygodniejsze i szybsze niż wieki temu. Zawdzięczamy to w dużej mierze rozwojowi technologii oraz innowacyjnych technik komputerowych.

Oferta firm zajmujących się poligrafią jest dziś naprawdę szeroka, podobnie jak proponowane przez nie rozwiązania dotyczące nakładu, formatów czy materiałów. Jeśli szukasz doświadczonego partnera, który zrozumie Twoje potrzeby, możemy Ci pomóc. Skontaktuj się z nami już teraz.

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej
historia rozwoju poligrafii
Historia rozwoju poligrafii. Przełomowe momenty w dziejach
Ciekawostki 2023.09.19

Historia rozwoju poligrafii. Przełomowe momenty w dziejach

Na przestrzeni dziejów poligrafia przeszła fascynującą ewolucję. Przybliżamy kluczowe momenty dla jej rozwoju!

Czytaj więcej
historia rozwoju druku offsetowego plaskiego
Krótka historia rozwoju druku offsetowego płaskiego
Ciekawostki 2023.09.14

Krótka historia rozwoju druku offsetowego płaskiego

Kto i kiedy wynalazł druk offsetowy? Jak rozwijała się ta technika na przestrzeni lat? Oto jej krótka geneza!

Czytaj więcej
historia rozwoju druku cyfrowego
Historia rozwoju druku cyfrowego w pigułce
Ciekawostki 2023.09.12

Historia rozwoju druku cyfrowego w pigułce

Druk cyfrowy jest dziś technologią intensywnie rozwijaną i zyskującą na popularności. Przybliżamy jego genezę.

Czytaj więcej