Poligrafia – rozwój branży w stronę egalitaryzmu
Rozwój branży poligraficznej, a w szczególności pojawienie się drukarni internetowych, doprowadziło do wzrostu dostępności do usług poligraficznych.
Poligrafia – rozwój branży w stronę egalitaryzmu
Z usług dowolnej drukarni może skorzystać praktycznie każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Drukarnia internetowa – duży krok w stronę egalitaryzmu
Powszechność drukarni przejawia się przede wszystkim w jej dostępności niezależnie od miejsca zamieszkania. Drukarnie online umożliwiają złożenie zamówienia oraz je wyceny za pośrednictwem strony internetowej. Gotowe zamówienie jest wysyłane na wskazany przez klienta adres. Branża poligraficzna rozwijała się zazwyczaj w dużych miastach, czyli tam, gdzie był największy popyt na jej usługi. W mniejszych miasteczka oraz na wsiach dostęp do drukarni był ograniczony lub zupełnie niemożliwy. Jeśli już pojawiały się jakieś drukarnie, to najczęściej oferowały znacznie mniej usług, na niższym poziomie niż ich wielkomiejskie odpowiedniczki. Dziś, każdy, niezależnie od tego, czy znajduje się w małej wiosce, czy w wielkiej aglomeracji, ma równy dostęp do usług branży poligraficznej. W tym sensie poligrafia się zegalitaryzowała.
Branża poligraficzna, drukarnia, poligrafia – co oznaczają poszczególne pojęcia
Poligrafia oznacza dziedzinę techniki, która zajmuje się procesami wytwarzania i powielania druków. Branża poligraficzna, to określenie, którego używa się w odniesieniu do całokształtu działań firm zajmujących się poligrafią w odniesieniu do rynku rozumianego w sensie ekonomicznym. Natomiast drukarnia, to konkretne miejsce, w którym można zlecić np. drukowanie banerów, broszur albo czasopism. Poligrafia jest zatem pojęciem znacznie szerszym, niżeli branża poligraficzna, czy drukarnia. Czasem jednak w języku potocznym wykorzystuje się je jako zamiennik tych słów. Nie ma to jednak znaczenia praktycznego, dla osoby, której celem jest wydrukowanie konkretnych materiałów.
Co można sobie wydrukować w drukarni internetowej?
Drukarnia internetowa to tylko rozszerzenie drukarni stacjonarnej. Za każdą drukarnią internetową stoją prawdziwi ludzie, sprzęt poligraficzny i konkretne miejsce. Korzystając z usług drukarni internetowej, można wydrukować wszystko to, co w drukarni stacjonarnej. Może to być ogromny baner albo firmowe foldery, czy potrzebne na różne uroczystości dyplomy i certyfikaty. Nie zmieniają się zasady funkcjonowania drukarni, a jedynie forma kontaktu między drukarnią a klientem. Zazwyczaj odbywa się on za pośrednictwem wygodnego formularza. W razie wątpliwości klient może dodatkowo skontaktować się z pracownikami obsługi klienta.
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcejHistoria rozwoju poligrafii. Przełomowe momenty w dziejach
Na przestrzeni dziejów poligrafia przeszła fascynującą ewolucję. Przybliżamy kluczowe momenty dla jej rozwoju!
Krótka historia rozwoju druku offsetowego płaskiego
Kto i kiedy wynalazł druk offsetowy? Jak rozwijała się ta technika na przestrzeni lat? Oto jej krótka geneza!
Historia rozwoju druku cyfrowego w pigułce
Druk cyfrowy jest dziś technologią intensywnie rozwijaną i zyskującą na popularności. Przybliżamy jego genezę.