Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Introligatornia 2022.11.22

Perforowanie papieru – czym jest i po co się je stosuje?

Perforacja to popularny zabieg ułatwiający wiele codziennych zadań czy operacji biznesowych. Sprawdź, na czym polega!

perforowanie papieru
Perforowanie papieru – czym jest i po co się je stosuje?

Na czym polega perforacja papieru?

Perforowanie to zabieg introligatorski polegający na obróbce papieru, kartonu, tektury lub niektórych tworzyw sztucznych (np. priplak), ułatwiający dzielenie materiału na mniejsze części. Perforacja może mieć kształt dziurek lub dłuższych odcinków. Elementy perforowane mogą znajdować się wyłącznie w jednej części arkusza lub zajmować całą jego objętość.

Z pewnością kojarzysz zeszyty czy notesy spiralowane, z których łatwo można oderwać kartki. Jest to możliwe dzięki perforacji materiału. W jego wybranym miejscu tworzy się nacięcia umożliwiające kontrolowanie miejsca, w którym nastąpi przerwanie konkretnego fragmentu (np. numeru telefonu, adresu strony www czy profilu w mediach społecznościowych z ulotki, plakatu czy wizytówki).

Kształt nacięć dobiera się w zależności od rodzaju materiału lub wymagań estetycznych projektu (np. druk personalizowany). Na przykład jeśli druk oprawiany jest w spiralę, perforację stosuje się nie tyle dla ułatwienia rozdzielenia arkusza na mniejsze części, ile dla ułatwienia wprowadzenia spirali do otworów.

Rodzaje perforacji

Perforacja wykonywana na papierze dzieli się na dwa rodzaje:

  • perforację standardową,
  • mikroperforację.

Perforacja standardowa

Pozwala rozdzielić papier bez użycia narzędzi. Na krawędzi rozdzielanego arkusza, w miejscu, gdzie papier nie został nacięty, pozostają drobinki papieru. Ten rodzaj perforacji wykonuje się zwykle, gdy chodzi o druk takich materiałów jak dowody wpłat, naklejki, bony i vouchery czy bloczki reklamowe.

Mikroperforacja

Przy tego rodzaju obróbce krawędź odrywanego arkusza wygląda estetyczniej i łatwiej się ją rozdziela. Stosuje się ją dla bardziej wymagających druków takich jak np. bilety i karnety, karty świąteczne podarunkowe, zaproszenia, kupony, wizytówki składane itp. Warto dodać, że mikroperforacja generuje mniej problemów przy drukowaniu na drukarkach (pobieranie arkuszy, podwójne pobieranie, zacięcia itd.).

Jak zrobić perforację papieru?

Sposoby są dwa: wykonanie jej samodzielne (ręczne) lub z wykorzystaniem maszyny. Pierwszy z nich, ze względu na współczesną technologię, stosuje się zdecydowanie rzadziej, zwykle w przypadku perforowania artystycznego (np. technika kalki). Perforację maszynową wykonuje się na m.in. urządzeniach bigujących (nóż bigujący zastępuje się perforującym), perforówce rolowej, maszynach typu sztanctygiel czy bezpośrednio na maszynie offsetowej.

W naszej drukarni wykonujemy wysokiej klasy perforację standardową i niestandardową. W obu przypadkach powinna być ona zaznaczona takim samym kolorem dodatkowym Pantone, jakim zaznaczono linię cięcia (jednak linia ta powinna być przerywana). Dla druków sztancowanych należy przygotować spady minimum 3 milimetry od każdej linii cięcia albo perforacji. Więcej wytycznych przed przygotowaniem plików do druku znajdziesz tutaj: Jak przygotować pliki do druku?

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej
oprawa miękka klejona a oprawa miękka szyto-klejona
Oprawa miękka klejona a oprawa miękka szyto-klejona
Introligatornia 2022.10.20

Oprawa miękka klejona a oprawa miękka szyto-klejona

Nie wiesz, w jakiej oprawie wydrukować książkę? Zdecyduj, poznając dwa najpopularniejsze rodzaje opraw miękkich.

Czytaj więcej
lakierowanie wybiórcze uv
Lakierowanie wybiórcze UV – definicja, zastosowanie, zalety
Introligatornia 2022.08.30

Lakierowanie wybiórcze UV – definicja, zastosowanie, zalety

Lakierowanie wybiórcze UV to jedno z popularnych uszlachetnień pozwalających podkreślić walory estetyczne wydruków. Sprawdź, jak i gdzie można je wykorzystać.

Czytaj więcej
Rodzaje folii do uszlachetniania druku
Jakie są rodzaje folii do uszlachetniania druku?
Introligatornia 2022.08.09

Jakie są rodzaje folii do uszlachetniania druku?

Uszlachetnienie druku foliowaniem to świetny sposób na podniesienie jego atrakcyjności i wytrzymałości. Sprawdź, jakie rodzaje folii możesz do tego wykorzystać.

Czytaj więcej