Papier ekologiczny w druku – zalety i zastosowanie
Ekologiczne rozwiązania zyskują popularność również w przypadku druku kolorowego czy druku offsetowego. Co takiego zapewnia druk na papierze eko?
Ekologiczny papier... czyli jaki?
Papier ekologiczny produkuje się podczas recyklingu makulatury, wykorzystując wysokiej jakości ekologiczne materiały: włókna makulaturowe, celulozowe i drzewne. W procesie produkcyjnym generowane jest mniej odpadów, a sam materiał wraca do swojego obiegu, co ogranicza negatywny wpływ całego cyklu na środowisko. Warto pamiętać, że papier eko nie jest tym samym, co makulaturowy papier toaletowy. Choć powstaje często z tych samych surowców, oferuje szeroką gamę kolorów i równie szerokie zastosowanie.
Właściwości i zastosowanie papieru ekologicznego
Pod względem właściwości papier ekologiczny nie różni się niczym od tradycyjnych kartek – jest funkcjonalny, trwały i kompatybilny z większością drukarek. Podstawowa różnica tkwi w barwie. W przypadku papieru z recyklingu przyjmować może ona odcienie od jasnego beżu, po szarości, na ciemnym brązie kończąc. Naturalna kolorystyka papieru ekologicznego sprawdza się często w produkcji opakowań.
Warto pamiętać, że materiał cechować mogą odmienna gramatura oraz kolor. Przykładowo papiery o wyższych gramaturach (np. 300 g, 250 g) sprawdzą się doskonale, jeśli chcesz wydrukować eleganckie wizytówki, katalogi, ulotki itp. Podłoża o niższej gramaturze, przycięte do formatów A4 lub A5 z powodzeniem zastępują tradycyjne kartki w drukarkach.
Czy warto wybrać papier ekologiczny do druku?
W pewnych aspektach papier ekologiczny z makulatury góruje nad zwykłym. Łatwiej się po nim pisze, a długopisy nie ślizgają się ani nie rozmazują na podłożu. Papier ekologiczny cechuje się wyjątkową estetyką, a rozmaite warianty jego gramatury czy kolorystyki gwarantują wysoką jakość druku. Ponieważ w procesie produkcyjnym nie używa się agresywnych chemikaliów, ten rodzaj papieru doskonale wpisuje się w aktualne trendy działań przyjaznych środowisku.
Powyższa informacja jest cenna nie tylko dla osób dbających o dobro planety, ale i dla firm stawiających na proekologiczny wizerunek. Drukując na papierze ekologicznym swoje katalogi, plakaty czy ulotki, przedsiębiorstwa mogą trafić do konsumentów wybierających (i niejednokrotnie gotowych zapłacić więcej) za rozwiązania przyjazne środowisku. Ponadto broszury, foldery reklamowe czy wizytówki składane i inne materiały drukowane na papierze z recyklingu mogą wyglądać naprawdę zjawiskowo (np. dzięki stonowanej kolorystyce materiałów drukowanych). W razie potrzeb dla papierów eko można zastosować uszlachetnienia (niezalecane jest przy tym foliowanie).
Zasady produkcji papieru ekologicznego
Papiery ekologiczne do druku powstają zgodnie z określonymi wytycznymi. Odnoszą się one do dwóch obszarów: pochodzenia surowców i procesu produkcji.
W pierwszym przypadku papier ekologiczny dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: papier z recyklingu oraz ekologiczny papier certyfikowany.
Papier z recyklingu (makulatury)
Wytwarza się go z odpadów pokonsumpcyjnych, a nie z masy pozyskanej ze świeżo ściętych drzew. Pomaga to w znaczącym ograniczeniu wylesiania i emisji zanieczyszczeń powstających podczas wytwarzania tradycyjnego papieru. Szacuje się, że recykling blisko 1 tony papieru eko oszczędza około 7 tys. galonów wody, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych o ekwiwalent zużycia jednej tony węgla.
Papier ekologiczny certyfikowany
Papier certyfikowany przez FSC (ang. Forest Stewardship Council, pol. Rada ds. Dobrej Gospodarki Leśnej) pozyskuje się nie z odzysku, ale z lasów zarządzanych według zrównoważonej gospodarki leśnej. Wytwarza się go z drewna pochodzącego z legalnych źródeł, a wycinka jednego wiąże się zwykle z posadzeniem w jego miejsce trzech nowych. Certyfikat FSC zdobiąca książki czy czasopisma informuje, że do ich produkcji wykorzystano z papier certyfikowany lub jego mieszankę z makulaturą. Choć ekologiczne papiery FSC nie podlegają odzyskowi, to mogą być przyjaźniejsze środowisku, niż niektóre papiery z recyklingu.
Produkcja papieru ekologicznego
Wytwarzając papier eko, nie wykorzystuje się związków chloru czy innego typu agresywnych substancji chemicznych. Informują o tym oznaczenia EU Ecolabel (najpopularniejsze w UE) oraz PCF (zamiast chloru do wybielania użyto nadtlenku wodoru, ozonu albo tlenu). Papier produkowany bez użycia chloru znakuje się skrótem TCF. Na rynku można znaleźć także materiały z etykietą ECF informującą, że w procesie produkcji chlor zastąpiono mniej agresywnymi chemikaliami.
Wykorzystaj ekologiczny papier w swoich projektach!
Drukowanie materiałów z wykorzystaniem papieru eko pozwala dbać o środowisko naturalne. Niektóre firmy mogą go wykorzystać nie tylko dla budowania wizerunki marki dbającej o ekologię, ale i wytwarzając produkty wyróżniające się na tle konkurencyjnych. Na papierze ekologicznym zrealizujesz cechujący się najwyższą jakością druk personalizowany, druk materiałów reklamowych (wizytówki, ulotki), okolicznościowych (zaproszenia, bony i vouchery) i wiele innych.
Szukasz doświadczonego partnera do współpracy? Napisz lub zadzwoń do nas! Jesteśmy drukarnią internetową oferującą druk cyfrowy, offsetowy i wielkoformatowy. W naszej ofercie są:
● Papier offsetowy ekologiczny o gramaturach 90, 120 i 300 g – niepowlekany papier offsetowy o szarej barwie uwydatniającej naturalną drogę pozyskania materiału.
● Woodstock Betulla o gramaturach 110 i 285 g – dodatkowo gładzony i odpylony, z widocznymi włóknami podkreślającymi jego ekologiczny charakter.
Szczegóły oferty znajdziesz tutaj: Rodzaje papieru
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcejJak zaprojektować ulotkę, którą każdy chce wziąć?
Ulotki kojarzą się często z niemiłym doświadczeniem bycia zaczepianym na ulicy, a ich wygląd nie zachęca do tego, aby wyciągnąć po nie dłoń. Można jednak zaprojektować ulotkę, którą zechce wziąć każdy z Twoich potencjalnych klientów. Jak to zrobić, wyjaśniamy w niniejszym wpisie
Kody QR w materiałach drukowanych – zastosowanie
Chcesz zwiększyć funkcjonalność i skuteczność swoich wydruków? Sprawdź, jak to zrobić za pomocą kodów QR!
Projektowanie wydruków dla osób ze ślepotą barw
Nie każdy widzi świat w takich samych barwach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując materiały drukowane dla osób z różnymi odmianami daltonizmu.