Ozdobna czcionka z polskimi znakami. Darmowe fonty
Szukasz darmowej czcionki z polskimi znakami? W naszym zestawieniu znajdziesz propozycje fontów do użytku prywatnego oraz celów komercyjnych.
Czcionka ozdobna — co to?
Fonty dzielimy na różne kategorie. Może to być font bezszeryfowy (sans serif), szeryfowy (serif, np. Times New Roman) czy właśnie ozdobny. Sieć pełna jest fontów imitujących pismo odręczne. Inaczej określa się je czcionkami kaligraficznymi lub właśnie ozdobnymi. Dzięki oryginalnym kształtom czcionkę tego typu można wykorzystać, by druk personalizowany, wizytówki czy ulotki nabrały szyku i elegancji.
Niestety wiele z nich nie posiada polskich znaków. Dlatego, zanim zabierzesz się do projektu, dopasowując fonty do szaty wizualnej, koniecznie upewnij się, czy:
1. Font operuje polskimi znakami.
2. Możesz go używać w celach komercyjnych, czy musisz wcześniej wykupić licencję.
Nie chcesz przecież, by nagle okazało się, że tekst w Twoim projekcie nie tylko nie wyświetla dodatkowych ogonków lub kresek, ale też nie możesz go swobodnie użyć, wcześniej nie płacąc.
Wyjaśnijmy sobie jeszcze jedno — czcionka i font nie są tym samym (Więcej na temat przeczytasz tutaj: Jaka jest najlepsza czcionka do czytania?) Dlatego w odniesieniu do kroju pisma cyfrowego posługiwać się będziemy pojęciem "font".
Jak sprawdzić, czy czcionki mają polskie znaki?
Wśród czcionek i fontów ozdobnych znajdziesz zdecydowanie więcej tych bez polskich liter. Nie oznacza to jednak, że jesteś na nie skazany. Istnieją różne rodzaje fontów ozdobnych, które doskonale radzą sobie z naszym rodzimym językiem, doskonale prezentując polskie znaki na blogu czy na kartce papieru, wzbogacając wizualnie banery, dyplomy i certyfikaty, plakaty itp.
Jak rozpoznać ozdobne fonty (szeryfowe i bezszeryfowe) z polskimi znakami? Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów:
1. Skorzystaj z bazy Open Font Library. Szukaj fontu po tagach Baltic lub Slavic.
2. Wykorzystaj bazę Google Fonts. By znaleźć te z polskimi znakami, w filtrach wybierz opcję Latin extended.
3. Odwiedź bazy Font Squirrel czy FontSpace. Znajdziesz tam filtry, które pomogą Ci znaleźć fonty z polskimi znakami.
4. Wpisz w wyszukiwarkę fontów zdanie "Zażółć gęślą jaźń". Jeśli wszystkie znaki wyświetlą się poprawnie, możesz mieć pewność, że czcionka obsługuje polskie litery.
My proponujemy Ci jeszcze jeden: skorzystanie z naszego zestawienia. Znajdziesz w nim darmowe fonty z polskimi znakami przeznaczone do użytku komercyjnego.
Ozdobne fonty z polskimi znakami — zestawienie
Sporą część fontów ozdobnych z polskimi znakami w Internecie autorzy objęli licencją. Oznacza to, że nie są one przeznaczone do użytku komercyjnego. Chyba że zapłacisz za uprzednio licencję lub autor wyrazi na to zgodę. Możesz je jednak wykorzystać do użytku prywatnego.
By ułatwić Ci wybór, nasz zbiór obejmuje fonty z polskimi znakami, które możesz za darmo i bez obaw wykorzystywać w projektach prywatnych oraz reklamowych przeznaczonych do wydruku (bilety, foldery, naklejki, zaproszenia i inne).
Przydatne ozdobne fonty do użytku prywatnego i użytku komercyjnego
1. Allura
2. Amatic
3. Bajaderka
4. Caveat
5. Clicker Script
6. Cookie
7. Courgette
8. Devonshire
9. Dynalight
10. Frenchpress
11. Gunny Rewritten (font do użytku komercyjnego za zgodą autora)
12. Grand Hotel
13. Great Vibes
14. Hawana
15. Housegrind (do użytku prywatnego)
16. Italianno
17. Itim
18. Jane Austen (do użytku prywatnego)
19. Kalam
20. Kaushan Script
21. Learning Curve Pro
22. Lemon Tuesday
23. Loved by the King
24. Magnolia Script
25. Metafors
26. Milkshake
27. Nickainley
28. Odstemplik (do użytku komercyjnego za zgodą autora)
29. Olympic
30. Over The Rainbow
31. Parisienne
32. Pecita
33. Petit Formal Script
34. PH
35. Resphekt
36. Sacramento
37. Sensei
38. Sunday
39. Tagger
40. The Typing of Madman (do użytku prywatnego)
41. Yellowtail
Wybierz font idealny
Jest w czym wybierać, prawda? Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie pomoże Ci wybrać font idealnie dopasowany do Twoich projektów.
Jeśli szukasz partnera z wieloletnim doświadczeniem, który zadba o wysoką jakość wydruku materiałów, to jesteśmy do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami już teraz.
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcejJak zaprojektować ulotkę, którą każdy chce wziąć?
Ulotki kojarzą się często z niemiłym doświadczeniem bycia zaczepianym na ulicy, a ich wygląd nie zachęca do tego, aby wyciągnąć po nie dłoń. Można jednak zaprojektować ulotkę, którą zechce wziąć każdy z Twoich potencjalnych klientów. Jak to zrobić, wyjaśniamy w niniejszym wpisie
Kody QR w materiałach drukowanych – zastosowanie
Chcesz zwiększyć funkcjonalność i skuteczność swoich wydruków? Sprawdź, jak to zrobić za pomocą kodów QR!
Projektowanie wydruków dla osób ze ślepotą barw
Nie każdy widzi świat w takich samych barwach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując materiały drukowane dla osób z różnymi odmianami daltonizmu.