Czym jest overprint? Kiedy i jak go używać?
Sprawdź, kiedy warto stosować funkcję nadruku, a kiedy absolutnie z niej zrezygnować.
Czym jest overprint?
Overprint (nakładanie) to popularna funkcja programów graficznych. Umożliwia nadruk dowolnego koloru rastrowego na tło zawierające już nadrukowane kolory (ale niezawierające tego konkretnego koloru). Pozwala to na uzyskanie bardziej gęstych i intensywnych kolorów na wydruku oraz na lepsze dopasowanie kolorów do innych elementów graficznych.
Opcja nadruku znajduje zastosowanie w przypadku czarnych napisów umieszczanych na kolorowym tle. Przydaje się, gdy drukujemy ulotki składane, plakaty, katalogi i inne materiały reklamowe, gdzie liczą się wyrazistość oraz atrakcyjność projektu dla odbiorcy. Bywa też popularne w rozwiązaniach stricte designerskich.
Overprint w technice druku offsetowego
Farby używane w druku offsetowym nakładane są na siebie warstwowo, podczas przechodzenia arkusza papieru przez maszynę drukarską. Nanoszenie kolorów polega na przenoszeniu specjalnej uprzednio przygotowanej matrycy z farbą (tzw. płyty drukarskiej) na zadrukowany materiał. Farby trafiają na papier lub inną powierzchnię drukowania za pośrednictwem wałka drukującego – cylindra z gumową warstwą transportującą farbę.
Jeśli w projekcie graficznym broszury, zaproszenia czy wizytówki występują różnokolorowe, zachodzące na siebie elementy, to, aby uniknąć nakładania się kolorów, wyłącza się funkcję overprint. Dlaczego?
Wyłączony overprint – co powoduje?
Wyłączenie funkcji overprint (tzw. wybranie z tła) pozwala uniknąć nakładania i mieszania się ze sobą poszczególnych barw. Wówczas tło pod kolorem czarnym zostaje wycięte, a farba kładziona jest bezpośrednio na papier (lub inne podłoże drukarskie).
Wyłączenie funkcji overprint sprawdza się, gdy chcemy uniknąć przenikania przez siebie kolorów albo uzyskać bardziej rozmyte i delikatne barwy na wydruku. Takie rozwiązania stosuje się najczęściej w przypadku projektowania grafik, ilustracji czy zdjęć, których kolorystyka ma być naturalna i najbardziej wierna oryginałowi.
Co powoduje włączenie funkcji overprint?
Włączona funkcja overprint w druku umożliwia nadrukowywanie czarnego tekstu na kolorowym tle. Dzięki niej unika się złego spasowania liter, czyli sytuacji, w której pod czarnym tekstem widoczne jest białe tło (biały cień). Spasowanie czarnego tekstu bez włączonego oveprintu jest niezwykle trudne.
Wykorzystując overprint, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Po pierwsze, aby nie stosować tej funkcji na kolorze białym.
Po drugie, że nadruk zadany na innym kolorze niż czarny może spowodować błędy w druku (np. zniknięcie tekstu).
Po trzecie, nawet w nadruku kolorem czarnym mogą pojawić się błędy w postaci prześwitów czy delikatnego obrysu liter przy niewielkim przesunięciu w druku. Dzieje się tak w przypadku czerni 100% dla modelu CMYK, tzn. takiej o parametrach: C - 0, M - 0, Y - 0, K - 100%. Dlatego, jeśli zamierzasz wykorzystać overprint dla większych powierzchni przykrywających kolorowe tła kolorem czarnym, to, aby uniknąć błędów, wykorzystaj głęboką czerń CMYK, ustawiając poszczególne wartości na: C - 30, M - 30, Y - 30, K - 100.
Zanim wyślesz swój projekt do drukarni, koniecznie skorzystaj z opcji podglądu nadruku. W dalszej części artykułu przeczytasz, jak to zrobić w popularnych programach graficznych (InDesign, Illustrator, Photoshop).
Jak włączyć albo wyłączyć overprint?
Oto prosta instrukcja dla popularnych programów graficznych:
● InDesign,
● Illustratora,
● Photoshopa.
InDesign
Overprint w programie InDesign włączysz lub wyłączysz w następujący sposób: zaznaczamy konkretne elementy (wypełnienie albo obrys), a następnie z menu na górze wybieramy kolejno: Okno - Wyjście - Atrybuty (Window - Output - Attributes). Następnie zaznaczamy albo odznaczamy drukowanie dla obrysu (Overprint Fill) i wypełnienia (Overprint Stroke).
Illustrator
By zrobić to samo w programie Illustrator, wybieramy kolejno: Okno - Atrybuty (Window - Attributes), a następnie używamy skrótu Ctrl+F11. Potem odznaczamy drukowanie dla obrysu i wypełnienia (Overprint Fill i Overprint Stroke).
Overprint w Photoshop?
Opcji nadruku nie znajdziesz w Photoshopie, jednak możesz uzyskać ten sam efekt, zmieniając tryb mieszania nadrukowanej warstwy na Pomnóż (Multiply).
Jak sprawdzić podgląd nadruku?
Błąd polegający na zastosowaniu oveprintu na kolorze innym niż czarny łatwo sprawdzić w programie InDesign, programie Illustrator czy Adobe Acrobat Reader używając opcji Podgląd Nadruku.
W dwóch pierwszych (InDesign, Illustrator) zrobisz to na dwa sposoby:
- ● wykorzystując skrót Ctrl + Alt + Shift + Y;
- ● korzystając z górnego menu Widok (View), a następnie z opcji Podgląd Nadruku (Overprint Preview).
W programie Adobe Acrobat Reader możesz to zrobić, rozwijając sekcję narzędzi Drukowanie (Printing), a następnie, w oknie Podgląd Wyjściowy (Output Preview), odhaczając opcję Symuluj Nadruk (Simulate Overprinting).
Gdzie wykorzystuje się funkcję overprint?
Funkcję overprint wykorzystuje się głównie w przypadku druków wielkoformatowych (banery, plakaty wielkoformatowe, roll-up itp.), w projektach tekstyliów czy w materiałach takich jak koperty, naklejki, teczki i wiele innych. Zależy Ci na wydruku materiałów wysokiej jakości? Szukasz doświadczonego i zaufanego partnera? Zapraszamy do współpracy!
Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami już teraz.
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcejJak zaprojektować ulotkę, którą każdy chce wziąć?
Ulotki kojarzą się często z niemiłym doświadczeniem bycia zaczepianym na ulicy, a ich wygląd nie zachęca do tego, aby wyciągnąć po nie dłoń. Można jednak zaprojektować ulotkę, którą zechce wziąć każdy z Twoich potencjalnych klientów. Jak to zrobić, wyjaśniamy w niniejszym wpisie
Kody QR w materiałach drukowanych – zastosowanie
Chcesz zwiększyć funkcjonalność i skuteczność swoich wydruków? Sprawdź, jak to zrobić za pomocą kodów QR!
Projektowanie wydruków dla osób ze ślepotą barw
Nie każdy widzi świat w takich samych barwach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując materiały drukowane dla osób z różnymi odmianami daltonizmu.