O zawodzie drukarza. Co musi wiedzieć i umieć każdy drukarz?
Zawód drukarza ma nie tylko długą historię, ale i spore wymagania kwalifikacyjne. Jaka wiedza i umiejętności okazują się absolutnym must have do pracy na tym stanowisku? Oto zestawienie kluczowych kompetencji drukarskich!
Na czym polega praca drukarza w zakładach poligraficznych?
Drukarz to osoba odpowiedzialna za całość procesów poligraficznych, związanych z obsługą i monitorowaniem maszyn drukarskich w drukarni. Uczestniczy w każdym etapie procesu produkcyjnego: dba zarówno o czynności przygotowawcze, jak i te związane z finalizacją druku i zachowaniem higieny pracy. Zwykle zawód drukarza wykonują osoby z odpowiednim wykształceniem poligraficznym.
Nieocenione (choć nie niezbędne) na stanowisku pracy drukarza bywa wykształcenie kierunkowe. Używając określenia zawód, mówimy o kimś, kto faktycznie kształcił się w konkretnym kierunku (np. w szkole zawodowej, technicznej, wyższej). Praca drukarza jest wymagająca, ponieważ wiąże się z działaniem jednocześnie na kilku obszarach, które można podzielić według następujących kategorii:
- Wiedza z zakresu poligrafii (na temat np. podłoży drukarskich, czyli papierów albo nt. zarządzania barwą).
- Umiejętności techniczne (np. obsługa prasy drukarskiej i innych maszyn, obsługa komputera, specjalistycznego oprogramowania, układanie czcionek).
- Sprawność manualna.
- Kompetencje miękkie.
Omówimy teraz poszczególne z nich.
Wiedza na stanowisku drukarza
Podstawą dla drukarza jest wiedza z zakresu poligrafii. Osoba wykonująca ten zawód musi umieć rozpoznawać barwy, dostrzegać różnicę w odcieniach, orientować się w zestawach kolorów (RGB, CMYK, wzorniki Pantone itd.). Drukarz nie tylko sprawnie porusza się w barwach i umie je ze sobą porównywać, ale też operuje branżowym słownictwem odnoszącym się do poligrafii, typografii czy grafiki. Wie, co oznaczają proof cyfrowy lub wydruk próbny, skróty typu DPI, DTP lub RIP itd. Odróżnia poszczególne typy produktów (np. bloczki wielokopie i bloczki samokopiujące; katalogi spiralowane, katalogi szyte i katalogi klejone itd.)
Drukarz wie, czym różnią się poszczególne techniki druku. Wie, która z nich sprawdzi się, jeśli drukujemy plakaty, katalogi albo druki personalizowane w niskich nakładach, a która jest lepsza dla w druku formatowym (banery, roll-up itp.) czy wówczas, gdy masowo drukujemy broszury albo ulotki. Orientuje się także doskonale w rodzajach papierów (podłoży drukarskich), materiałów drukarskich, formatach czy metodach uszlachetniania druku.
Umiejętności techniczne
Współczesny drukarz obsługuje nie tylko maszyny drukarskie, ale i biegle porusza się w środowisku cyfrowym. Nieoceniona okazuje się dla niego umiejętność pracy z komputerem. Zwłaszcza drukarze cyfrowi (ponieważ druk cyfrowy jest w pełni skomputeryzowany) muszą często opanować obsługę programów graficznych, ponieważ niejednokrotnie to na nich spoczywa odpowiedzialność za sprawdzenie plików wysłanych do drukarni.
Dziś druk offsetowy wykonuje się często jeszcze na maszynach analogowych, jednak są one sukcesywnie wymieniane na bardziej skomputeryzowane wersje. Zaawansowane narzędzia wypierają te analogowe i kwestią czasu jest, aż w pełni je zastąpią. Zwłaszcza przy tak prężnym rozwoju sztucznej inteligencji na popularności zyskują drukarnie w większości (a nawet w pełni) zautomatyzowane, gdzie człowiek bardziej czuwa nad procesem druku, aniżeli wykonuje go od podstaw.
Zawód drukarza a sprawność manualna
Osobę, która chce zostać drukarzem, powinny cechować zdolności manualne, dzięki którym samodzielnie dokona prostych napraw lub wymiany części eksploatacyjnych. Przykładowo maszynista offsetowy zajmuje się wymianą płyt offsetowych, gum, łapek trzymających papier, siłowników hydraulicznych. Maszynista maszyn wklęsłodrukowych odpowiada za obsługę maszyn rotacyjnych przeznaczonych do wykonywania druku wklęsłego. W maszynach cyfrowych wymienia się np. fotoreceptory (bębny), pasy prowadzące wydruk czy rolki podające papier.
Drukarz pracuje przy maszynach, które posiadają (zgodnie z nazewnictwem Medycyny Pracy) odsłonięte części wirujące, dlatego ważna jest dla niego dobra koordynacja psychoruchowa. Każda osoba zatrudniona na tym stanowisku musi zachowywać czujność, by nie tylko nie uszkodzić maszyny, ale przede wszystkim dbać o własne zdrowie.
Kompetencje miękkie
Drukarz musi cechować się wytrzymałością fizyczną, jednak nieocenione w jego pracy okazują się także kompetencje miękkie. Mowa tu o takich predyspozycjach, jak dokładność, sumienność, dobra organizacja pracy, samodyscyplina, wrażliwość estetyczna czy komunikatywność. Precyzja i skrupulatność pracy są szczególnie ważne przy pracach kontrolnych. Niekiedy niewielkie zarysowanie na pasie transferowym albo mały pyłek mogą sprawić, że na wydruku zaproszenia, teczki czy naklejki pojawi się niezadrukowana linia, a cała partia zlecenia wyląduje w koszu.
Drukarnie pracują również w nocy, dlatego praca drukarza jest często 3-zmianowa. Musi on być zatem elastyczny i przygotowany na to, że przynajmniej raz w miesiącu będzie spał w dzień. W zawodzie tym przydają się także opanowanie i cierpliwość, zwłaszcza gdy wydruki nie chcą wyjść z maszyn zgodnie ze wzorem i trzeba sięgnąć nie tylko po pokłady wewnętrznego spokoju, ale i kreatywności.
Podsumowanie
Praca drukarza bywa wielowymiarowa: raz wymaga kreatywności, innym razem podejścia na chłodno i skrupulatnego wykonywania powtarzalnych czynności. Niezmiennie potrzebne są w niej fachowa wiedza, czujność, precyzja czy samodyscyplina. Doskonale rozumiemy specyfikę tego zawodu, dlatego zlecenia naszych Klientów powierzamy doświadczonym specjalistom.
Interesuje Cię współpraca z JKB Print? Zapraszamy! Zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z nami już teraz!
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcejOpowieści z Krainy Druku, czyli rok w drukarni internetowej (z przymróżeniem oka)
Niewielu wie, że każdy rok w naszej drukarni obfituje w zdarzenia przerastające wyobrażenia filozofów! Zapraszamy na krótką podróż po Krainie Druku.
Zero Waste w drukarni internetowej JKB Print
Dbanie o środowisko to dziś nie tylko trend, ale i obowiązek każdego odpowiedzialnego biznesu. Sprawdź, jak łączymy innowacje z filozofią Zero Waste, dbając o ekologię i jakość naszych materiałów.
Porównanie lokalnych drukarni z drukarniami internetowymi
Jaką drukarnię wybrać – lokalną czy internetową? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań i wybierz najlepsze dla siebie!