Nowe trendy w druku {Rok 2020}
Kiedyś wieszczono tradycyjnemu drukowi śmierć. Nie tylko nie umar, ale ma się na tyle dobrze, że ciągle się rozwija.
Uniwersalność tradycyjnego druku
Druk jest bardzo uniwersalną technologią uwieczniania treści na różnego typu nośnikach. Zadrukowywać możemy takie materiały jak zawieszki, notesy spiralowane, naklejki czy katalogi.
Takie technologie druku jak druk UV pozwalają na nanoszenie treści nawet na bardzo nietypowych płaszczyznach. Mowa tutaj o takich materiałach jak tworzywa sztuczne, drewno czy szkło. Daje to zupełnie nowe możliwości dekoracji powierzchni, co tylko jeszcze umacnia tezę o uniwersalności druku, a także jego zdolności do dostosowywania się do nowych potrzeb.
Najświeższe trendy na rynku druku
Obecnie główne wyzwania, którym stawić czoła musi branża druku, to stworzenie responsywnych systemów zabezpieczających dane, a także implementacja dokonań z dziedziny sztucznej inteligencji. Ten drugi proces ma sprzyjać zwiększaniu automatyzacji druku, w którym szczególny prym wiodą drukarnie internetowe. Nie mniej istotny jest rozwój efektywności w digitalizacji dokumentów przeznaczonych do późniejszego wydruku. W tym celu prowadzone są prace na przykład nad integrowaniem skanowania materiałów z ich przesyłaniem do chmur internetowych.
Obserwatorzy podkreślają również rosnące znaczenie druku przeznaczonego do dekorowania wnętrz siedzib firm, instytucji publicznych oraz prywatnych mieszkań.
Osobną kwestią wskazywaną przez ekspertów jest koncentracja na kliencie. Customer experience jest obecnie jednym z priorytetów firm świadczących usługi drukarskie. Prześcigają się one w sposobach na zapewnienie klientowi jak najwygodniejszych warunków zamawiania i realizacji zamówienia. Nie mniej istotne jest umożliwienie klientowi pogłębionej personalizacji wydruków, w szczególności dotyczy to druku cyfrowego.
Druk 3D – najdynamiczniej rozwijająca się gałąź druku
Prawdziwą furorę w XXI wieku robi druk 3D. Jest to technologia umożliwiająca drukowanie przestrzenne. Dzięki drukarkom 3D możliwe jest wydrukowanie różnych fizycznych, trójwymiarowych przedmiotów. Podstawą wydruku 3D jest cyfrowy projekt.
Według prognoz wartość rynku druku przestrzennego w Europie w 2022 roku wyniesie prawie 7,5 miliarda dolarów. Tempo wzrostu tego rynku wynosi w przybliżeniu 20% rocznie. Nie trudno więc dojść do wniosku, że jest to technologia naszej przyszłości.
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcejHistoria rozwoju poligrafii. Przełomowe momenty w dziejach
Na przestrzeni dziejów poligrafia przeszła fascynującą ewolucję. Przybliżamy kluczowe momenty dla jej rozwoju!
Krótka historia rozwoju druku offsetowego płaskiego
Kto i kiedy wynalazł druk offsetowy? Jak rozwijała się ta technika na przestrzeni lat? Oto jej krótka geneza!
Historia rozwoju druku cyfrowego w pigułce
Druk cyfrowy jest dziś technologią intensywnie rozwijaną i zyskującą na popularności. Przybliżamy jego genezę.