Jak ustawić maksymalne i minimalne pokrycie kolorem druku?
Co za dużo, to niezdrowo. Sprawdź, jak prawidłowo ustawić pokrycie kolorem projektów przeznaczonych do druku.
Czym jest maksymalne pokrycie farbą i dlaczego jest takie ważne?
Total Ink Limit, czyli maksymalne pokrycie farbą (również: nafarbienie lub nasycenie), to parametr określający sumę poszczególnych kanałów barw nanoszonych na powierzchnię w procesie druku. Ustawia go grafik przygotowujący projekt do druku. Maksymalne pokrycie farbą trzeba określić adekwatnie do podłoża, czasu (standardowy lub błyskawiczny) oraz technologii druku.
O co dokładnie chodzi? Otóż druk CMYK bazuje na czterech kolorach. Wartość każdego z nich można ustawić w zakresie 0-100%. Nasycenie to ich suma, a zatem przy zastosowaniu kombinacji:
- Cyan – 10%
- Magenta – 100%
- Yellow – 100%
- BlacK – 50%
Nasze pokrycie farbą druku (nafarbienie) wyniesie 270%.
Co się stanie, jeśli maksymalne pokrycie farbą będzie zbyt duże? Wówczas podłoże nie będzie w stanie wchłonąć nadmiaru farby i zaleje ona arkusz. Zbyt duże nasycenie stanowi zagrożenie nie tylko dla estetyki i funkcjonalności projektu, ale i procesu druku. Materiał trzeba zrywać, a jeśli arkusz zbyt mocno przesiąknie farbą, może przyklejać się do cylindrów i klinować się w maszynach.
Problem zbyt dużego nasycenia farbą dotyka głównie koloru czarnego. Wynika to z faktu, iż ustawienie parametru K nawet na 100% nie zapewnia pełnej (głębokiej) czerni, ale kolor szary. Dlatego do 100 K dodaje się inne kolory.
Więcej na ten głębokiej czerni CMYK pisaliśmy tutaj: Czym jest czerń CMYK?
Minimalne pokrycie farbą - jakie powinno być?
Projektując plakaty, wizytówki czy ulotki do druku, należy wiedzieć, jaką maksymalną ilość farby można użyć, by nie doszło do zalania powierzchni materiałów. Innym zagrożeniem dla druku jest ustawienie zbyt niskiego pokrycia farbą. W naszej drukarni zalecamy minimalne pokrycie 1 separacji powyżej 3%.
Jak sprawdzić nafarbienie zdjęcia?
Najprościej zrobić to w programach: InDesign lub Acrobat.
Jeśli chcesz sprawdzić nasycenie w InDesign, wybierz paletkę "Podgląd rozbarwień" (Ctrl+F6). Następnie z rozwijanej listy wybierz "Ograniczenie farb" (Ink Limit), z okienka obok - wartość maksymalną. Podświetlone obszary wskazują, gdzie przekroczony jest limit zabarwienia.
Korzystając z Acrobata, wybierz kolejno: "Podgląd wyjściowy" (Output Preview), a potem "Całkowite pokrycie obszaru". Tutaj przekroczone wartości sygnalizuje kolor zielony.
Jakie wartości nafarbienia ustawić?
Maksymalne wartości kolorów (nafarbienia) uzależnione są od rodzaju papieru, czasu oraz technologii druku. Pamiętajmy, że papier offsetowy nie przyjmie takiej samej ilości farby jak kredowy. Warto pamiętać, że każda drukarnia ma w tej kwestii swoje standardy i zalecenia. W standardowym druku CMYK maksymalne dopuszczalne wysycenie wynosi:
● materiały na papierze gazetowym (druki jednorazowe, bilety, ulotki) - 160-260%,
● na papierze offsetowym (na książki, broszury, czasopisma) - 280%,
● dla papieru powlekanego (foldery reklamowe, katalogi, plakaty) - zakres 280-330%, przy czym optymalna wartość to zwykle 300%.
Nasze wytyczne podaliśmy tutaj: Jak przygotować pliki do druku. Jeśli szukasz doświadczonego partnera, który zadba o najwyższą jakość Twoich wydruków, chętnie pomożemy. Skontaktuj się z nami już teraz!
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcejJak zaprojektować ulotkę, którą każdy chce wziąć?
Ulotki kojarzą się często z niemiłym doświadczeniem bycia zaczepianym na ulicy, a ich wygląd nie zachęca do tego, aby wyciągnąć po nie dłoń. Można jednak zaprojektować ulotkę, którą zechce wziąć każdy z Twoich potencjalnych klientów. Jak to zrobić, wyjaśniamy w niniejszym wpisie
Kody QR w materiałach drukowanych – zastosowanie
Chcesz zwiększyć funkcjonalność i skuteczność swoich wydruków? Sprawdź, jak to zrobić za pomocą kodów QR!
Projektowanie wydruków dla osób ze ślepotą barw
Nie każdy widzi świat w takich samych barwach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując materiały drukowane dla osób z różnymi odmianami daltonizmu.