Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Laminat – kiedy będzie to dobry wybór?

Laminat drukarski
Laminowanie wydruków

Laminat – kiedy będzie to dobry wybór?

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze wydruki były odporne na niszczenie poprzez zużywanie czy działanie takich czynników jak wilgoć, to wówczas warto zainteresować się usługą laminowania. 

O laminacie drukarskim słów kilka

Laminowanie to proces, w wyniku którego zadrukowana powierzchnia zostaje pokryta tworzywem zabezpieczającym. Sama nazwa pochodzi od zwrotu „lamina”, który można przetłumaczyć jako „cienka płytka”. Zalaminowany druk zyskuje odporność na wpływ zewnętrznych faktorów – promieniowania UV, wody czy tarcia. Dzięki laminatowi nie musimy się martwić o to, że nasze materiały się pogniotą, poplamią lub potargają.

Do laminowania najczęściej używa się folii o fakturze matowej lub błyszczącej, co wpływa na powstanie dodatkowych walorów wizualnych.

Rodzaje laminatu

Wyróżnia się dwa główne rodzaje laminatów – foliowe oraz płynne. W przypadku tych pierwszych warstwa foliowa nakładana jest w sposób mechaniczny. Najczęściej występuje ona w postaci samoprzylepnej. Jeśli chodzi o laminaty płynne, to tutaj mamy do czynienia z sytuacją, w której folia występuje w postaci płynnej. Nanosi się ją na powierzchnię drukarską, która ma zostać zabezpieczona. Następnie należy odczekać wymagany czas, aby powierzchnia foliowa wyschła i uformowała odpowiednią barierę ochronną.

W jaki sposób przebiega proces laminowania?

Zasadniczo laminowanie powierzchni można przeprowadzać z użyciem profesjonalnego sprzętu (laminowanie maszynowe) albo metodą ręczną (laminowanie ręczne). Zdecydowanie bardziej wydajne jest laminowanie maszynowe, jednak wymaga ona kosztownego sprzętu. Wysoka jakość prac jest jednak tego warta. Do niewątpliwych zalet tej metody jest to, że laminat rozprowadzany na powierzchni drukarskiej ma określoną, niezmienną grubość, co pozwala uzyskać równomierny efekt na całej laminowanej płaszczyźnie. W przypadku laminowania metodą ręczną jest to nieco bardziej skomplikowane.

Przykłady zastosowania laminatu

Druki laminowane znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach, kiedy istotne jest zabezpieczenie treści przed zniszczeniem wskutek wytarcia czy zalania płynami. Laminatem można w ten sposób zabezpieczyć takie materiały jak broszury czy dyplomy i certyfikaty. Oczywiście nie jest to katalog zamknięty i zalaminować można właściwie każdą powierzchnię, co do której zależy nam na tym, by była odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Obecnie trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek drukarnię, która nie miałaby w swojej ofercie wykonania druków laminowanych.