Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Introligatornia 2020.06.09

Laminat – kiedy będzie to dobry wybór?

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze wydruki były odporne na niszczenie poprzez zużywanie czy działanie takich czynników jak wilgoć, to wówczas warto zainteresować się usługą laminowania. 

Laminat drukarski
Laminat – kiedy będzie to dobry wybór?

O laminacie drukarskim słów kilka

Laminowanie to proces, w wyniku którego zadrukowana powierzchnia zostaje pokryta tworzywem zabezpieczającym. Sama nazwa pochodzi od zwrotu „lamina”, który można przetłumaczyć jako „cienka płytka”. Zalaminowany druk zyskuje odporność na wpływ zewnętrznych faktorów – promieniowania UV, wody czy tarcia. Dzięki laminatowi nie musimy się martwić o to, że nasze materiały się pogniotą, poplamią lub potargają.

Do laminowania najczęściej używa się folii o fakturze matowej lub błyszczącej, co wpływa na powstanie dodatkowych walorów wizualnych.

Rodzaje laminatu

Wyróżnia się dwa główne rodzaje laminatów – foliowe oraz płynne. W przypadku tych pierwszych warstwa foliowa nakładana jest w sposób mechaniczny. Najczęściej występuje ona w postaci samoprzylepnej. Jeśli chodzi o laminaty płynne, to tutaj mamy do czynienia z sytuacją, w której folia występuje w postaci płynnej. Nanosi się ją na powierzchnię drukarską, która ma zostać zabezpieczona. Następnie należy odczekać wymagany czas, aby powierzchnia foliowa wyschła i uformowała odpowiednią barierę ochronną.

W jaki sposób przebiega proces laminowania?

Zasadniczo laminowanie powierzchni można przeprowadzać z użyciem profesjonalnego sprzętu (laminowanie maszynowe) albo metodą ręczną (laminowanie ręczne). Zdecydowanie bardziej wydajne jest laminowanie maszynowe, jednak wymaga ona kosztownego sprzętu. Wysoka jakość prac jest jednak tego warta. Do niewątpliwych zalet tej metody jest to, że laminat rozprowadzany na powierzchni drukarskiej ma określoną, niezmienną grubość, co pozwala uzyskać równomierny efekt na całej laminowanej płaszczyźnie. W przypadku laminowania metodą ręczną jest to nieco bardziej skomplikowane.

Przykłady zastosowania laminatu

Druki laminowane znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach, kiedy istotne jest zabezpieczenie treści przed zniszczeniem wskutek wytarcia czy zalania płynami. Laminatem można w ten sposób zabezpieczyć takie materiały jak broszury czy dyplomy i certyfikaty. Oczywiście nie jest to katalog zamknięty i zalaminować można właściwie każdą powierzchnię, co do której zależy nam na tym, by była odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Obecnie trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek np. drukarnię katalogów, która nie miałaby w swojej ofercie wykonania druków laminowanych.

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej
perforowanie papieru
Perforowanie papieru – czym jest i po co się je stosuje?
Introligatornia 2022.11.22

Perforowanie papieru – czym jest i po co się je stosuje?

Perforacja to popularny zabieg ułatwiający wiele codziennych zadań czy operacji biznesowych. Sprawdź, na czym polega!

Czytaj więcej
oprawa miękka klejona a oprawa miękka szyto-klejona
Oprawa miękka klejona a oprawa miękka szyto-klejona
Introligatornia 2022.10.20

Oprawa miękka klejona a oprawa miękka szyto-klejona

Nie wiesz, w jakiej oprawie wydrukować książkę? Zdecyduj, poznając dwa najpopularniejsze rodzaje opraw miękkich.

Czytaj więcej
lakierowanie wybiórcze uv
Lakierowanie wybiórcze UV – definicja, zastosowanie, zalety
Introligatornia 2022.08.30

Lakierowanie wybiórcze UV – definicja, zastosowanie, zalety

Lakierowanie wybiórcze UV to jedno z popularnych uszlachetnień pozwalających podkreślić walory estetyczne wydruków. Sprawdź, jak i gdzie można je wykorzystać.

Czytaj więcej