Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Kto pracuje w drukarni? Kompendium wiedzy

Czy w drukarni pracują wyłącznie drukarze? Oczywiście, że nie! Przekonaj się, jak funkcjonuje drukarnia od kulis.

kto pracuje w drukarni
Kto pracuje w drukarni? Kompendium wiedzy

Zawód drukarza w pigułce

Kim jest drukarz i na czym polega praca drukarza? Wydaje się, że odpowiedzi na te dwa proste pytania udzielić może definicja zawodu umieszczona np. w Słowniku języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego:

Drukarz to wykwalifikowany pracownik, specjalista w zawodzie drukarskim; właściciel drukarni, wydawca [...]

Jak widać, powyższe stwierdzenia niewiele wyjaśniają. Należy zatem dookreślić, że drukarze to pracownicy, którzy zajmują się obsługą rodzaju maszyn drukujących oraz drukowaniem takich materiałów jak książki, czasopisma, broszury, ulotki itp. Używają w tym celu rozmaitych technik drukarskich. Do obowiązków drukarza należą również m.in. odpowiednie ustawianie i czyszczenie maszyny.

Inne określenia drukarza to maszynista lub poligraf. Na przestrzeni wieków praca drukarzy mocno ewoluowała. Dawniej drukowanie polegało na przenoszeniu (odciskaniu) ruchomych czcionek na papier. Dziś procesy tego typu zastąpiły nowoczesne technologie cyfrowe oraz maszyny drukujące, co pozwoliło na znaczną automatyzację pracy poligrafa, który czuwa przede wszystkim nad kolorystyką oraz uzyskaniem pożądanej jakości produktów.

Kto może zostać drukarzem?

Do pracy na stanowisku drukarza przygotowują najczęściej studia poligraficzne, szkoły policealne czy specjalistyczne kursy. Ich ukończenie powinno wiązać się z otrzymaniem certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje.

Warto zaznaczyć, że papier to nie wszystko. Przyszli drukarze powinni być na bieżąco z technologiami poligraficznymi. Obok wiedzy i kompetencji ogólnych przydadzą im się takie cechy jak dokładność, kreatywność, skrupulatność, wrażliwość estetyczna oraz zręczność.

Początkujący drukarze zaczynają zwykle od asystowania bardziej doświadczonym kolegom. Dopiero z czasem zaczynają samodzielnie obsługiwać maszyny drukarskie. Proces praktycznego przygotowania do pracy drukarza może trwać nawet do kilku lat, a jego długość zależy od indywidualnych predyspozycji kandydata.

Czynności przygotowawcze w zależności od techniki druku

Międzynarodowa karta charakterystyki zagrożeń zawodowych podaje przykładowe czynności w pracy drukarza, które wykonuje odpowiednio do wybranych technik drukarskich. Są to m.in.:

  • układanie czcionek – ręcznie (dawniej) lub za pomocą klawiatury maszyny linotypowej;
  • wykonywanie klisz typograficznych;
  • naświetlanie i wytrawianie matryc sitodrukowych;
  • naświetlanie i wywoływanie płyt offsetowych;
  • wytrawianie form drukowych do maszyn wklęsłodrukowych.

Maszyniści podczas pracy drukują na papierze i innych materiałach książki, foldery, katalogi, wizytówki, zaproszenia i wiele innych. Poszczególne czynności zależą od specjalizacji pracownika (np. maszynista offsetowy, montażysta, krajacz, introligator itp.).

Kto pracuje w drukarni oprócz drukarzy?

Chcąc przedstawić, jakie osoby zajmują się realizacją zlecenia od A do Z, należałoby wyróżnić kilka grup pracowniczych, które możesz spotkać w polskich drukarniach.

Pierwszą z nich są przedstawiciele handlowi i opiekunowie klienta (ang. account managers) – łącznicy między produkcją a wydawcą. Ich rolą jest rozpoznanie oczekiwań klientów oraz dopilnowanie, by byli usatysfakcjonowani efektami końcowymi. Wszelkie sprostowania dotyczące potrzeb interesantów powinny być przekazywane produkcji właśnie przez tę grupę pracowników.

Kolejni na liście są technolodzy przygotowujący pliki do druku. Wykorzystują do tego odpowiednie oprogramowanie, sprawdzając, czy pliki nie zawierają błędów (np. brak spadów, słaba rozdzielczość grafik, niewłaściwie kopiowanie czy złe przygotowane maski uszlachetnień itp.). Dane są przetwarzane tak, aby przygotować cyfrowy montaż poszczególnych stron pliku na jednym arkuszu (impozycja).

Kolejny pracownik to krajacz. Jego główne narzędzie pracy to gilotyna, za pomocą której kroi on papier do druku. Jeśli wymaga tego technologia, krajacz dokonuje usunięcia spadów z gotowych wydruków.

Gotowe formy przesyłane są do maszyn obsługiwanych przez drukarzy. Ich pracę scharakteryzowaliśmy w akapitach wyżej.

Gotowe wydruki trzeba oprawić. Zajmuje się tym introligator. Najczęściej używa do tego specjalnych maszyn, choć w niektórych przypadkach musi wykonać pracę ręcznie. Introligator wykorzystuje przy oprawianiu różnego rodzaju papier, okładziny, płótna czy tasiemki. Cześć z nich można sprowadzić, część zaś trzymać u siebie na magazynie, stąd też z funkcjonowaniem drukarni nieodłącznie związana jest praca magazynierów.

Gdy materiały są już gotowe, przychodzi czas, by dostarczyć je klientom. Nieocenione na tym etapie są działy spedycji, transportu i logistyki zajmujące się odpowiednim przygotowaniem i wysłaniem towaru, by w idealnym stanie dotarł do konkretnych odbiorców. Do pozostałych ważnych pracowników należy również z pewnością zaliczyć osoby z działów: kadr, księgowości, utrzymania porządku czy marketingu.

Podsumowanie

Praca drukarza ma wiele twarzy. Bywa monotonna, ale i niebezpieczna. Wymaga specjalistycznych umiejętności, wiedzy oraz precyzji. Warto być świadomym, że za drukiem książki i innych materiałów stoją nie tylko drukarze, ale cały zespół pracowników. Ich wspólne zaangażowanie gwarantuje zadowalający efekt oraz wysoką jakość poszczególnych produktów. Szukasz doświadczonego partnera, który o nią zadba?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji – skontaktuj się z nami już teraz!

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej

rok w drukarni internetowej

Opowieści z Krainy Druku, czyli rok w drukarni internetowej (z przymróżeniem oka)

Niewielu wie, że każdy rok w naszej drukarni obfituje w zdarzenia przerastające wyobrażenia filozofów! Zapraszamy na krótką podróż po Krainie Druku.

Czytaj więcej

zero waste w drukarni internetowej

Zero Waste w drukarni internetowej JKB Print

Dbanie o środowisko to dziś nie tylko trend, ale i obowiązek każdego odpowiedzialnego biznesu. Sprawdź, jak łączymy innowacje z filozofią Zero Waste, dbając o ekologię i jakość naszych materiałów.

Czytaj więcej
o zawodzie drukarza
O zawodzie drukarza. Co musi wiedzieć i umieć każdy drukarz?

O zawodzie drukarza. Co musi wiedzieć i umieć każdy drukarz?

Zawód drukarza ma nie tylko długą historię, ale i spore wymagania kwalifikacyjne. Jaka wiedza i umiejętności okazują się absolutnym must have do pracy na tym stanowisku? Oto zestawienie kluczowych kompetencji drukarskich!

Czytaj więcej