Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Projektowanie 2022.11.15

Prawidłowa kompresja plików graficznych do druku

Przygotowując pliki graficzne do druku, należy spełnić wiele kluczowych wymogów. Jednym z nich może być kompresja. Sprawdź, czym jest oraz dlaczego się ją stosuje.

kompresja plików graficznych
Prawidłowa kompresja plików graficznych do druku

Kiedy kompresować pliki do druku?

Jeśli Twoje materiały przygotowane są w wektorach, to nie wymagają kompresji, a ewentualnie konwersji. Poszczególne formaty grafiki wektorowej opisują projekty za pomocą figur geometrycznych i wzorów matematycznych. Można je dowolnie skalować, co sprawdza się zwłaszcza w przypadku druku takich materiałów jak banery, plakaty wielkoformatowe czy roll-up. Zawarte na nich logo bądź inne elementy, które w bliższym okresie zamierasz modyfikować, można powiększać i pomniejszać bez utraty jakości.

Inaczej ma się sprawa w grafice rastrowej, gdzie obraz tworzony jest za pomocą pikseli. Mają one tę samą wielkość, a także określone położenie i kolor. Rastry (obraz w postaci bitmapy) wykorzystuje się najczęściej w fotografii oraz w przypadku grafik na strony internetowe. Plik dobrej jakości posiada zwykle dużą wagę, dlatego chcąc swobodnie nim operować, trzeba zmniejszyć jego rozmiar.

Więcej o różnicach pomiędzy dwoma rodzajami grafik pisaliśmy tutaj: Raster a wektor, czyli dwie twarze grafiki do druku. Ze względu na sposób zapisu obrazu operacja kompresji dotyczy wyłącznie plików zapisanych w formacie rastrowym. Przyda Ci się, gdy chcesz drukować:
●    obrazy z plików o dużym rozmiarze i potrzebujesz zmniejszyć ich wagę;
●    fotografie, druki personalizowane czy inne grafiki, których nie zamierzasz skalować lub w których liczy się możliwie najwyższa szczegółowość wydruku (np. naklejki, zawieszki, zakładki, niektóre ulotki itp.).

Zatem: kiedy pliki do druku trzeba kompresować? Zasadniczo w dwóch przypadkach:

  1. Gdy ich waga (rozmiar) jest na tyle duża, że utrudnia swobodne przetwarzanie (a kompresja pomoże zmniejszyć tę wagę), np. zamierzasz je przesyłać do drukarni przez Internet.
  2. Kiedy wymaga tego drukarnia (np. format bazowy nie odpowiada określonemu w wytycznych).

Na czym polega kompresja plików graficznych?

Termin kompresja w odniesieniu do informatyki oznacza:

zmianę sposobu zapisu informacji w celu zmniejszenia redundancji (nadmiarowości tego, co konieczne), a więc objętości konkretnego zbioru danych.

Jak przekłada się to na obrazy cyfrowe?

Plik graficzny to nośnik informacji o konkretnym obrazie. Dzięki kompresji można zmniejszyć jego wagę, wyrażaną w bajtach, w dalszym ciągu zachowując najważniejsze informacje o obrazie (czyli jego zapis). Proces polega na zmianie bazowego formatu obrazu na inny.

Zmniejszenie rozmiaru pliku umożliwia jego szybsze przetwarzanie (przesyłanie czy wczytywanie na stronie internetowej). Zajmuje on mniej miejsca na dysku lub innym nośniku. Zużywa też mniej transferu, co jest istotne zwłaszcza w przypadku użytkowania sieci miesięcznym limitem danych.

Kompresję dzielimy na dwa rodzaje:

  • stratną,
  • bezstratną.

Czym się od siebie różnią?

Kompresja stratna a kompresja bezstratna - różnice

W przypadku kompresji stratnej zmniejsza się waga pliku, jednak jego jakość ulega widocznemu pogorszeniu. Wykorzystując kompresję bezstratną, również zmniejszamy wagę pliku, jednak różnica w jakości obrazu oryginalnego i tego, który uległ kompresji, jest praktycznie niedostrzegalna.

Najpopularniejsze formaty grafiki rastrowej a typy kompresji

Dzielą się na dwie grupy: 1) oferującą kompresję stratną oraz 2) oferującą kompresję bezstratną.

Kompresja stratna możliwa jest za pomocą formatów:
●    JPEG (joint photographic experts group) - najpopularniejszy format plików graficznych wykorzystywany na stronach internetowych czy w fotografii (w aparatach cyfrowych).
●    JPEG 2000 - nowsza wersja formatu JPEG, oferująca lepszą kompresję obrazu.
●    JPS (JPG Stereo) - stereoskopowy obraz JPEG wykorzystywany podczas tworzenia obrazów 2D i efektów 3D.

Bezstratna kompresja plików graficznych może się odbywać za pomocą formatów:
●    GIF (graphics interchange format) - popularny format grafiki obsługujący przeźroczystość monochromatyczną (żadna albo pełna przeźroczystość), wykorzystywany przez praktycznie wszystkie przeglądarki WWW.
●    PNG (portable network graphics) - następca GIF cechujący się większym rozmiarem, obsługujący kanał alfa; format obsługiwany przez większość przeglądarek stron internetowych. W PhotoShopie można zapisać plik PNG w dwóch znacznie różniących się od siebie wersjach: PNG-24 (24-bitowy plik PNG) oraz PNG-8 (PNG 8-bitowy). Pierwszy bardzo dobrze kompresuje teksty i grafiki niezawierające dużej ilości kolorów (czasopisma, książki), drugi – jest nowszy i pozwala na dużą kontrolę jakości zapisywanego pliku, a także osiągnięcie jego nieco niższej wagi.
●    TIFF (tagged image file format) - ten popularny format plików graficznych oferuje możliwość kompresji stratnej i bezstratnej oraz przechowywanie kanału alfa.

Należy zaznaczyć, że bazowymi formatami do druku są wyłącznie JPEG oraz TIFF. Pozostałe (JPS, GIF i PNG) wykorzystywane są jedynie w przypadku stron internetowych.

Kompresja plików graficznych przygotowywanych do druku

Do projektowania takich materiałów jak tradycyjne plakaty, materiały szkoleniowe i konferencyjne, zwykłe wizytówki czy zaproszenia, lepsza jest grafika rastrowa. Jeśli przygotowujesz do druku pliki zapisane w rastrach, to prawdopodobnie zależy Ci na zachowaniu ich najwyższej jakości. Nie chcesz przecież, by odstraszały odbiorców pikselozą. Gdy obraz w JPG wymaga zmniejszenia wagi, skompresuj go do formatu TIFF.

Jak skompresować plik graficzny do druku?

To nic trudnego. Kompresję plików z formatu JPG na TIFF i inne umożliwia większość oprogramowania do tworzenia i edycji grafiki. Oferuje je także wiele darmowych narzędzi online (z możliwością poszerzenia o ich wersje płatne bez ograniczeń dotyczących liczby czy wagi kompresowanych plików). Wartymi uwagi są m.in. TinyPNG, Canva, Kraken, JPEG Optimizer czy Optimizilla.

Większość wymienionego oprogramowania działa na zasadzie drag'n'drop. Oznacza to, że plik wystarczy otworzyć z dysku lub upuścić za pomocą myszki, a następnie wybrać interesujący nas format i ściągnąć grafikę po zakończonej kompresji. Warto sprawdzić, czy jego waga i jakość odpowiada wymaganiom naszym i drukarni.

Czy format PDF wymaga kompresji?

W naszej drukarni PDF jest formatem bazowym. Wszelkie pliki dostarczone w odmiennym formacie oceniamy indywidualnie pod względem możliwości ich wykorzystania. Szczegółowe wytyczne na ten temat zawarliśmy tutaj: Przygotowanie plików do druku w JKB Print. Niektóre programy (np. IrfanView) umożliwiają bezpośredni zapis zdjęć do formatu PDF (możliwa jest jednak utrata jakości).

Na koniec warto dodać, że grafika rastrowa nie zawsze sprawdzi się do druku cyfrowego czy offsetowego. Istnieją jednak programy umożliwiające wektoryzację grafiki rastrowej, czyli przerobienie obrazu w rastrach na taki w wektorach (np. Adobe Illustrator, CorelTrace czy InkScape).

Jeśli szukasz doświadczonej drukarni, która zadba o wysoką jakość Twoich wydruków lub masz pytania dotyczące konkretnych projektówzapraszamy do kontaktu!

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej

kody QR w materiałach drukowanych

Projektowanie 2023.12.19

Kody QR w materiałach drukowanych – zastosowanie

Chcesz zwiększyć funkcjonalność i skuteczność swoich wydruków? Sprawdź, jak to zrobić za pomocą kodów QR!

Czytaj więcej

projektowanie druku a ślepota barw

Projektowanie 2023.12.12

Projektowanie wydruków dla osób ze ślepotą barw

Nie każdy widzi świat w takich samych barwach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując materiały drukowane dla osób z różnymi odmianami daltonizmu.

Czytaj więcej
metody zabezpieczania materiałów drukowanych
Skuteczne metody zabezpieczania materiałów drukowanych
Projektowanie 2023.11.30

Skuteczne metody zabezpieczania materiałów drukowanych

Rozumiemy, jak ważne jest zabezpieczenie materiałów drukowanych przed podrabianiem i nieautoryzowanym użyciem. Dlatego oferujemy naszym klientom szereg zaawansowanych technik, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale także podnoszą estetykę wydruków. Oto kilka metod, które pomagają zapewnić naszym Klientom spokój, dostarczając wyjątkowej jakości materiały drukowane.

Czytaj więcej