Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Projektowanie 2022.03.22

Jak zrobić ulotkę w Gimpie? Poradnik krok po kroku

Chcesz zaprojektować i wydrukować profesjonalną ulotkę w Gimpie? Pomoże Ci w tym ten prosty poradnik.

Jak zrobić ulotkę w Gimpie
Jak zrobić ulotkę w Gimpie? Poradnik krok po kroku

O czym pamiętać, projektując profesjonalną ulotkę do druku?

Podobnie jak plakaty czy wizytówki, atrakcyjne ulotki mogą stanowić niezwykle skuteczne narzędzie marketingowe. Wykorzystuje się je najczęściej, promując rozmaite wydarzenia, akcje społeczne czy osoby i instytucje. Chcąc je zaprojektować i wydrukować, warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Zwłaszcza o tym, kto stanowi naszą grupę docelową.

Rozpoznanie potencjalnego klienta to klucz do sukcesu. Co najpierw go zainteresuje, gdy będzie miał przed oczami nasz materiał promocyjny? Prawdopodobnie będą to tekst nagłówka oraz ogólna szata graficzna, tzn. zastosowane fonty, spójność grafik i tekstu czy kolorystyka.

Pamiętajmy, że oprawa graficzna, którą posiada ulotka, powinna być unikalna i przyjemna dla oka. Unikaj błędów takich, przesycenie projektu tekstem czy wykorzystanie rażących kolorów. Dziś w cenie jest minimalizm, stąd często łatwiej osiągnąć sukces, stosując jasne i proste rozwiązania.

Dobra ulotka właściwie wykorzystuje zadrukowaną przestrzeń – zarówno front, jak i rewers. Ten drugi stanowi doskonałe miejsce na wszelkiego rodzaju listy czy zestawienia - cennik, menu itp. Może również przedstawiać mapę z lokalizacją siedziby czy miejsca wydarzenia.

Bardzo istotne jest, by ulotka była przejrzysta i czytelna. Jeśli odbiorca będzie miał problem z odczytaniem treści, z pewnością nie zainteresuje się naszą ofertą. By zyskać jego uwagę, mamy zaledwie 5 sekund.

Nie oszukujmy się  – duża część ulotek, które zamierzasz wydrukować, trafi do kosza. Jak zaprojektować ulotkę, która podbije serca naszych potencjalnych klientów? Sposobów jest cała masa, a na efekt końcowy składa się praca wielu osób. Jedną z nich jest grafik odpowiadający za stronę wizualną przedsięwzięcia.

Dostęp do programów, w których możesz zaprojektować ulotkę, jest obecnie bardzo szeroki. Duża część grafików korzysta z popularnych rozwiązań, takich jak m.in. Photoshop, Corel Draw, Adobe Ilustrator oraz Gimp. W tym artykule podpowiemy Ci, jak sobie poradzić z projektem, użytkując ten ostatni.

Jak tworzyć ulotki w Gimpie – przepis krok po kroku

Gimp to program typu open source. Oznacza to, że możemy go pobrać i używać za darmo. Przeznaczony jest do projektowania i obróbki zdjęć. Sprawdzi się doskonale, jeśli planujesz stworzyć od podstaw ulotkę, nie wydając kupy pieniędzy na licencje.

Zanim zabierzesz się do projektowania ulotki, musisz zadbać o kilka istotnych kwestii. Posługując się słownictwem kulinarnym, powiedzielibyśmy, że musisz przygotować składniki do potrawy.

Gotowy? Do dzieła!

Etap 1: Podstawy i przygotowanie tła ulotki

Najlepiej utwórz sobie jeden folder, gdzie zgromadzisz grafiki i zdjęcia, które wykorzystasz w projekcie. Mogą to być fotografie autorskie lub np. pobrane z baz stockowych (pixabay, pexels itp.). Zaopatrz się także w odpowiednie pędzle (brush) i czcionki do wykorzystania w projekcie ulotki. Dużo darmowych inspiracji znajdziesz w Internecie.

Mając wszelkie potrzebne składniki, możesz przystąpić do pracy. Najpierw stwórz dla niej bazę.
1.    Otwórz Gimpa, rozwiń listę Plik i wybierz Nowy.
2.    Pojawi się okienko tworzenia nowego obrazu. Zmień jednostki na milimetry (mm).
3.    Ustaw wymiary ulotki. Jakie formaty najlepiej wybrać do druku, sprawdzisz tutaj: Wymiary ulotki bez tajemnic – jakie formaty najlepiej wybrać?
4.    W opcjach zaawansowanych ustaw rozdzielczości X i Y na 300 pikseli / cal.
5.    Zatwierdź przyciskiem OK.

Aby wgrać obrazy, kliknij Plik -> Otwórz. Wybierz obraz z folderu, który wcześniej stworzyłeś (po prawej możesz go podejrzeć, klikając opcję "Podgląd"). Następnie zatwierdź wybór, klikając "Otwórz". Zrób tak z każdym obrazem.

Zaczytane grafiki zobaczysz na liście u góry nad Twoim projektem. Pora usunąć tło z grafiki, która będzie główną warstwą. By to zrobić:
1.    Kliknij prawym przyciskiem myszy na obraz.
2.    Wybierz opcję "Dodaj maskę warstwy".
3.    Zaznacz "Biała (bez przezroczystości)". Zatwierdź.
4.    Następnie wybierz podstawowy pędzel. Ustaw kolor pierwszego planu jako czarny. Dobierz właściwy rozmiar pędzla. Upewnij się, że maska warstwy jest zaznaczona. Potem użyj pędzla na tle, by je wymazać.

Pamiętaj, że w razie błędu, przywrócisz tło, zmieniając kolor pędzla na biały. Przy bardziej skomplikowanych obrazach musisz wykazać się nie lada precyzją. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na zachowaniu szczegółów. Jeśli Twoja grafika ma tło jednolite, usuniesz je jednym kliknięciem, używając różdżki.

Jeśli po zastosowaniu maski warstwy widzisz jednolity kolor, możesz nie mieć zastosowanego kanału alfa do warstwy. By to zmienić, kliknij prawym przyciskiem myszy na główną warstwę obrazu. Wybierz "Dodaj kanał alfa". Teraz możesz tworzyć przezroczystość, używając maski warstwy.

Teraz przejdź do pustej kompozycji, którą stworzyłeś na początku. Wybierz z narzędzie Gradient. Określ kolor pierwszego, potem drugiego planu. Ustaw przestrzeń kolorów gradientu na RGB, potem określ kształt (np. liniowy). Kliknij kursorem górną bądź boczną część kompozycji. Przytrzymując klawisz Ctrl, przeciągnij gradient na stronę przeciwległą. Dzięki temu gradient będzie rysowany w linii prostej. Z menu po lewej możesz wybrać preferowaną kompozycję oraz kombinować z kolorystyką.

Etap 2: Dodawaj kształt do ulotki

Jeśli zamierzasz wzbogacić ulotkę o własne kształty, skorzystaj z paska narzędzi. Najpierw dodaj nową warstwę. Upewnij się, że tło jest ustawione na przezroczyste. Potem z paska Narzędzia kliknij opcję Ścieżki (klawisz B).

Kliknij gdziekolwiek, by utworzyć punkt, potem kolejny i kolejny. Najeżdżając i przytrzymując łączące je linie, możesz tworzyć kształty. Połącz punkty, by stworzyć kształt zamknięty. Przyjmijmy, że to prostokąt. Gdy skończysz, po lewej wybierz opcję "Zaznaczenie ze ścieżki". W ten sposób utworzysz obszar zaznaczenia przy użyciu narysowanych punktów.

Czas na wypełnienie kształtu. Wybierz narzędzie z ikonką wiadra, określ kolor wypełnienia, zaznacz warstwę kształtu i wypełnij barwą. Odznacz prostokąt. Możesz również zmniejszyć poziom krycia, by kształt lepiej wtopił się w tło.

Etap 3: Wzbogać ulotkę o zdjęcia i inne elementy kompozycji

Czas umieścić w ulotce zdjęcie. By to zrobić, wykonaj następujące czynności:
1.    Przejdź do wgranej fotografii, kliknij pasek Edycja, potem Skopiuj widoczne (Shift + Ctrl + C).
2.    Wróć do kompozycji ulotki, wykonaj polecenie "Wklej" (Ctrl + V).
3.    Zdjęcie bez tła pojawi się w Twoim projekcie. Kliknij je i utwórz nową warstwę – spowoduje to dodanie grafiki do jej własnej warstwy. Dla uporządkowania projektu możesz zmienić jej nazwę.
4.    Prawdopodobnie rozmiary bazy oraz zdjęcia odbiegają od siebie. Trzeba przeskalować to drugie. Zaznacz warstwę fotografii, wybierz polecenie Warstwa, a potem Skalowanie warstwy.
5.    Zmień jednostkę na procenty, ustaw szerokość i wysokość (w podglądzie wyświetli Ci się rozdzielczość, którą będzie miało zdjęcie po przeskalowaniu). Naciśnij "Skaluj".
6.    Po zmianach skali granica kształtu prawdopodobnie zostanie przesunięta. Możesz ją dopasować do kompozycji, wybierając opcję Warstwa - Warstwa do rozmiaru obrazu. Granica zostanie zresetowana, a Ty zyskasz możliwość dopasowania jej do projektu ulotki.

Projekt ulotki możesz w podobny sposób wzbogacać o kolejne elementy – zdjęcia, kształty czy grafiki. By to zrobić, musisz pracować na kolejnych warstwach. Mając ich odpowiednią liczbę, możesz zauważyć w projekcie tzw. twarde krawędzie. Z ich powodu obraz wygląda nieprofesjonalnie, ponieważ przejścia pomiędzy grafikami nie są płynne.

Powinieneś połączyć wszystko w całość. Jak? Ponownie skorzystaj z narzędzia gradientu.

Kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwę z głównym obrazem. Przejdź do opcji "Dodaj maskę warstwy". Zaznacz "Biały (pełne krycie)" i zastosuj.

Teraz skorzystaj z narzędzia gradientu. Zmień kolor pierwszoplanowy na przezroczysty, kształt ustaw na liniowy. Potem kliknij miejsce, od którego chcesz, by rozpoczęło się cieniowanie. Przeciągnij gradient tak, by uzyskać spójny efekt przechodzenia.

Podobne zabiegi powtarzaj dla wszystkich kolejnych elementów. Wykorzystując gradient, możesz cieniować elementy w taki sposób, by zlewały się zarówno z tłem, jak i innymi obiektami Twojej ulotki.

Wzbogać ulotkę o tekst. Zrobisz to, używając narzędzia tekstowego (literka A) z przybornika. Możesz dobrać odpowiednią czcionkę tekstu, jej wielkość, ustawić kolor, poziom przezroczystości tekstu czy odpowiednio go wyrównywać względem projektu.

Za pomocą kształtów oraz filtrów wzbogacisz tekst ulotki o dodatkowe elementy. Mogą to być np. podświetlenie czy rozmycie Gaussa. Kombinuj do woli.

Etap 4: Wprowadź ostatnie poprawki

Czas na wykończenia. Sprawdź, co jeszcze warto poprawić w projekcie Twojej ulotki. Ostatnie poprawki powinny obejmować kilka kwestii.

Najpierw dostosuj kolory. Zrobisz to w pasku Kolory -> Balans kolorów. Możesz modyfikować zakres cieni, półtonów oraz światła, wykorzystując skalę CMYK. Sprawdź, o czym obowiązkowo powinieneś pamiętać, chcąc wydrukować ulotkę: CMYK druk, czyli jak samodzielnie przygotować pliki do druku

Do ulotki możesz dodać winietę. Zrobisz to, korzystając z opcji Filtry -> Światło i cień -> Winieta. Dobierz kolor i ustaw wybrane parametry tak, by osiągnąć pożądany efekt.

Trzecia kwestia to sprawdzenie, czy w projekcie nie ma literówek lub rażących błędów w grafice (nachodzenie na siebie warstw, brak płynnych przejść itp.).

Podsumowanie - co zrobić, chcąc wydrukować ulotki?

Przechodząc do listy Plik, możesz zapisać projekt w formacie XCF. Możesz go także eksportować do formatów PDF czy JPG. Wówczas skorzystaj z opcji Eksportuj. Planując wysłać ulotkę do druku, dokładnie zapoznaj się z tym, jak przygotować pliki do druku w konkretnej drukarni.

Szukasz doświadczonej i rozumiejącej Twoje potrzeby drukarni stacjonarnej lub online? Potrzebujesz wsparcia fachowców? Pomożemy Ci wydrukować materiały najwyższej próby, zgodne z Twoimi oczekiwaniami.

Jako drukarnia online w Warszawie świadczymy usługi również na odległość. Prześlij nam gotowy projekt zgodny z wytycznymi. Dostarczymy wydruki prosto pod Twoje drzwi.

Napisz do nas już teraz.

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej

kody QR w materiałach drukowanych

Projektowanie 2023.12.19

Kody QR w materiałach drukowanych – zastosowanie

Chcesz zwiększyć funkcjonalność i skuteczność swoich wydruków? Sprawdź, jak to zrobić za pomocą kodów QR!

Czytaj więcej

projektowanie druku a ślepota barw

Projektowanie 2023.12.12

Projektowanie wydruków dla osób ze ślepotą barw

Nie każdy widzi świat w takich samych barwach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując materiały drukowane dla osób z różnymi odmianami daltonizmu.

Czytaj więcej
metody zabezpieczania materiałów drukowanych
Skuteczne metody zabezpieczania materiałów drukowanych
Projektowanie 2023.11.30

Skuteczne metody zabezpieczania materiałów drukowanych

Rozumiemy, jak ważne jest zabezpieczenie materiałów drukowanych przed podrabianiem i nieautoryzowanym użyciem. Dlatego oferujemy naszym klientom szereg zaawansowanych technik, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale także podnoszą estetykę wydruków. Oto kilka metod, które pomagają zapewnić naszym Klientom spokój, dostarczając wyjątkowej jakości materiały drukowane.

Czytaj więcej