Jak zrobić ulotkę w Corelu. Praktyczny poradnik
W tym artykule dowiesz się, jak zrobić ulotkę w Corelu, by była atrakcyjna i skuteczna w promocji Twojej firmy, osoby czy usług.

Jak zrobić ulotkę w Corelu. Praktyczny poradnik
Działając w biznesie, mniejszym czy większym, trudno wyobrazić sobie reklamę bez ulotek. Podobnie jak bloczki reklamowe, plakaty czy zawieszki stanowią one niezwykle skuteczne narzędzie promowania firmy, usług lub po prostu konkretnych osób – siebie lub swoich pracowników. Najpopularniejszą formą ich rozpowszechniania wciąż pozostaje ta fizyczna, wykorzystująca druk cyfrowy czy druk offsetowy. Niektórzy decydują się promować ulotkami wyłącznie w formie cyfrowej.
Jak przygotować plik ulotki w programie graficznym? Dla wielu osób wciąż wydaje się to droga nie do przejścia. Może się ona jednak okazać nie tylko ciekawa, lecz i stosunkowo prosta. Nawet bez wieloletniego doświadczenia.
Po pierwsze, wystarczy przeprosić się z programem graficznym.
Po drugie, wykonując ulotkę do druku, warto pamiętać o kilku istotnych szczegółach.
Programy, w jakich stworzysz ulotkę, to m.in. Adobe Photoshop, Adobe Illustrator czy InDesign. My jednak przyjrzymy się temu, jak wygląda przygotowanie projektu w Corelu.
Etapy projektowania ulotki
Ulotka lub inne materiały – broszury, winietki, wizytówki czy zakładki przygotowywane w Corelu muszą przejść przez trzy główne etapy. Pierwszy można nazwać przygotowaniem pliku, drugi – projektowaniem, trzeci natomiast ostatecznym przygotowaniem do druku.
Projekt ulotki w programie Corel Draw – zanim zaczniesz pracę
Zanim zaczniesz projektować, weź pod uwagę jedną istotną kwestię. Aplikacja Corel Draw oferuje dwie opcje tworzenia ulotek: z wykorzystaniem grafiki wektorowej lub rastrowej. Którą z nich i kiedy najlepiej wybrać?
Grafika wektorowa będzie niezbędna, jeśli planujesz stworzyć ulotkę lub katalog wysłane do drukarni katalogów. Jeśli jednak planujesz umieścić ją wyłącznie w Internecie, bez drukowania, wówczas wystarczy, że użyjesz grafiki rastrowej. To, z której opcji skorzystasz, wpłynie na cały Twój projekt.
Etap 1 – przygotowanie
Wymiary ulotki to kwestia indywidualna. Wśród najpopularniejszych wymienia się jednak A5 (148 × 210 mm) oraz A6 (105 × 148 mm). Twoje materiały mogą mieć również wymiary niestandardowe. Niezależnie od nich, gdy już otworzysz program Corel, to aby odpowiednio przygotować projekt i rozpocząć pracę, wykonaj po kolei następujące kroki:
1. Kliknij Plik → Nowy
2. Wprowadź nazwę (zrozumiała, czytelna, bez polskich znaków).
3. Wybierz format lub ustaw rozmiary ręcznie.
4. Ustaw liczbę stron, np. 2.
5. Wybierz Tryb kolorów CMYK
6. Ustaw rozdzielczość minimalnie na 300 dpi.
7. Kliknij OK.
Jak ustawić spady, linie pomocnicze, wartości prowadnic, marginesy w Corelu?
Po zaakceptowaniu wstępnych ustawień utworzysz nowy, pusty dokument. Zanim zaczniesz projektować, musisz pamiętać o pozostałych ustawieniach, dzięki którym zapiszesz plik PDF z prawidłowo założonymi obszarami cięcia (trim box) oraz spadu (bleed box). W ten sposób unikniesz kłopotliwych poprawek.
Co należy zrobić? Skup się na 4 obszarach:
• Spady – wejdź w Narzędzia → Opcje (Ctrl + J) → Dokument → Rozmiar strony. W sekcji Utrata koloru ustaw spad – zwykle 3 mm z każdej strony. Zaznacz również opcję Pokaż obszar spadu.
• Prowadnice – z rozwijanego menu wybierz Prowadnice, potem Wzorce. Zaznacz opcję Marginesy jednocentrymetrowe oraz Krawędzie strony. Zastosuj.
• Linie pomocnicze – ustawiamy linie cięcia i bezpieczny margines wewnętrzny; pierwsze i drugi po 3 mm z każdej strony, co daje dodatkowe 6 mm.
• Marginesy – w zależności od rodzaju pliku wielkość marginesów musisz zmodyfikować ręcznie. Marginesy wewnętrzne zostaną utworzone przez program 10 mm od krawędzi.
Przygotuj tak pierwszą i drugą stronę oraz każde dodatkowe. Dzięki wykonaniu powyższych czynności zyskasz obszar, dzięki któremu w prosty sposób umieścisz elementy graficzne na ulotce, nie martwiąc się, że po wydrukowaniu czy pracach introligatorskich cokolwiek zepsuje Twoją wizję.
Wymagania, jakie stawia nasza drukarnia, jeśli chodzi o przygotowanie plików, poznasz tutaj: Jak przygotować pliki?
Etap 2 – projektowanie
Mając właściwie przygotowany arkusz, możesz przystąpić do pracy. Ten etap będzie niewątpliwie najdłuższy. Pamiętaj, że projekt powinien wypełnić cały obszar wraz ze spadami. Nie zapomnij, że logotypy czy teksty nie mogą znajdować się poza linią marginesu.
Etap 3 – jak przygotować pliki
Ulotki przeznaczone do druku powinny zostać odpowiednio wyeksportowane. Format pliku to zwykle PDF lub JPG. Częściej wybieranym jest ten pierwszy. Eksport do pliku PDF w Corelu przebiega następująco:
1. Wybierz Ustawienia drukarskie, potem Ustawienia. W zakładce Kolor zaznacz wyprowadzanie kolorów na CMYK.
2. Odhacz zaznaczenie Osadź profil kolorów, dzięki czemu profile nie będą dołączane do PDF-a.
3. Zaznacz opcje »Zachowaj nadrukowania z dokumentu« oraz »Czarny zawsze nadrukowany« w sekcji »Inne elementy sterujące«.
4. Przejdź do zakładki Obiekty. Zaznacz: Eksportuj wszystkie teksty jako krzywe.
5. W zakładce Ustawienia drukarskie sprawdź, czy spady ustawione są prawidłowo.
6. Po wykonaniu powyższych czynności zobaczysz komunikat o treści „Strona zawiera obiekty znajdujące się poza stroną”. Nie martw się nim – jest poprawny.
7. Zaakceptuj – w ten sposób otrzymasz plik PDF, w którym prawidłowe są wszystkie obszary, rozdzielczość oraz kolorystyka. Możesz go śmiało wysłać do drukarni.
Gdzie wydrukować ulotki – druk cyfrowy, druk offsetowy
Jeśli pierwszą przygodę z projektowaniem w Corelu masz już za sobą, z pewnością zastanawiasz się, gdzie wydrukować ulotki lub inne swoje dzieła - plakaty, katalogi czy foldery. Najlepiej w tej kwestii odezwać się do firmy oferującej profesjonalny druk cyfrowy lub offsetowy. Jeśli nie wiesz, który wybrać, pomoże Ci ten artykuł: Druk cyfrowy a offsetowy. Pamiętaj, że oferta powinna odpowiadać Twoim indywidualnym potrzebom.
Szukasz doświadczonej drukarni, która zrozumie Twoje potrzeby? Masz pytania dotyczące druku? Chcesz złożyć zamówienie? Możemy Ci pomóc. Skontaktuj się z nami już teraz!
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcej
Czy można sprawdzić kolory na monitorze przed wydrukiem?
Weryfikacja kolorów materiałów drukowanych na ekranie monitora to złożony i niejednoznaczny temat. Fakt – monitory wyświetlają kolory konkretnego projektu, jednak ich odzwierciedlenie na wyświetlaczach może różnić się od finalnej kolorystyki materiału. Czy warto zatem polegać na monitorze w ocenie kolorystyki projektu? Odpowiedź brzmi: to zależy.

Druk książek dla dzieci – od czego zacząć?
Wiele osób marzy o wydaniu własnej książki dla najmłodszych. Rynek ten od stosunkowo niedawna przeżywa wielki boom, oferując mnóstwo inspirujących i pięknie ilustrowanych książek dla dzieci. Warto pamiętać, że pod względem wydania i druku takie wydawnictwo różni się nieco od książek tradycyjnych - szczególnie gdy mowa o egzemplarzach bogato ilustrowanych. W niniejszym wpisie podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, drukując książki dla dzieci - oczywiście zakładając, że masz już na taką pomysł.

Jak zaprojektować ulotkę, którą każdy chce wziąć?
Ulotki kojarzą się często z niemiłym doświadczeniem bycia zaczepianym na ulicy, a ich wygląd nie zachęca do tego, aby wyciągnąć po nie dłoń. Można jednak zaprojektować ulotkę, którą zechce wziąć każdy z Twoich potencjalnych klientów. Jak to zrobić, wyjaśniamy w niniejszym wpisie