Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Projektowanie 2023.04.18

Jak zaprojektować czasopismo?

Chcesz zaprojektować własne czasopismo, ale nie do końca wiesz, jak się za to zabrać? Oto praktyczne wskazówki, które pomogą Ci stworzyć makietę oraz okładkę.

jak zaprojektowac czasopismo
Jak zaprojektować czasopismo?

Jaki powinien wyglądać dobry projekt czasopisma?

Dobry projekt czasopisma powinien być atrakcyjny wizualnie: przejrzysty, czytelny i dostosowany do grupy docelowej, charakteru publikacji, tematyki numeru lub artykułu bądź sekcji. Możliwe, że trudna w odbiorze szata graficzna zniechęci konsumentów do kupna wydawnictwa. Podobnie działa to w przypadku ulotki czy wizytówki, która ma zaledwie 5 sekund, by wzbudzić atencję odbiorcy. Jest ona kluczowa, by w ogóle zechciał on zapoznać się z treścią materiału.

Jak projektować publikację, by zwiększyć szansę na jej sprzedaż i popularność? W dalszej części artykułu zapoznamy Cię z kilkunastoma uniwersalnymi regułami projektowania makiet i okładek. Są użyteczne bez względu na oprogramowanie, jakiego używasz.

Zasadniczo zadanie projektowe można podzielić na 2 części:

  1. Projektowanie makiety.
  2. Projektowanie okładki.

Teoretycznie nieistotne jest, co projektujemy najpierw. W praktyce jednak warto wiedzieć, jaka będzie zawartość publikacji, ponieważ to na okładce powinno się wyeksponować najciekawsze nagłówki.

6 kroków projektowania makiety czasopisma

Krok 1. Ustawienia dokumentu

Niezależnie od tego, w jakim programie zamierzasz oddać się projektowaniu, musisz zacząć od ustawień dokumentu. Określasz w nich m.in. format i ilość stron, marginesy, spady czy orientację tekstu. Zabierając się do projektowania, pamiętaj, że:

  • Plik do drukarni musi być zapisany w formacie PDF.
  • Projekty drukowane w kolorze zapisujemy w przestrzeni barw CMYK.

Jeśli pracujesz w InDesign, wybierz polecenie File -> New -> Document (Plik -> Nowy -> Dokument). Możesz ustawić wymiary samodzielnie lub wybrać gotowy format w zakładce Print, np. A4. Standardowym dla czasopisma jest format pionowy A4. Często wykonuje się w nim katalogi, teczki czy niektóre plakaty.

Jeśli wybrałeś gotowy format, program automatycznie ustawi wymiary. Teraz wykonaj następujące kroki:

  • Ustaw liczbę stron czasopisma – powinna być podzielna przez cztery, czyli wynosić np. 4, 8, 12, 16, 24, 32, 48 itd.
  • Określ liczbę kolumn na stronie.
  • Ustaw marginesy (mogą być symetryczne lub nie, np. górny 25 mm, dolny 20 mm; wewnętrzny 15 mm, zewnętrzny 20 mm).
  • W sekcji Bleed and Slug spady (Bleed) na 3 mm. Przy grubszych czasopismach w oprawie zeszytowej (np. powyżej 50 stron) warto rozważyć nawet 5-milimetrowe spady
  • Mając wszystkie ustawienia, kliknij przycisk Create (Utwórz).

Krok 2. Tworzenie siatki makiety

Siatka tworzy szkielet treści, pomagając zachować spójność makiety. Ułatwia synchronizację tekstu z grafiką czy zachowanie symetrii. Dzięki temu Twój layout będzie miał profesjonalny wygląd.

Aby utworzyć siatkę w InDesign, rozwiń górne menu Layout (Układ) i wybierz Create Guides (Utwórz Prowadnice). Pojawi się menu, w którym musisz określić liczbę (Number) oraz szerokość wierszy i kolumn siatki, a potem odstępy między nimi (Gutter). Wartości podawane są w milimetrach. Niżej zaznacz opcję Fit to Margins.

siatka InDesign


Wpisując poszczególne wartości, zauważysz, że program symetrycznie rozkłada siatkę względem dokumentu. Pomoże Ci to umieścić tekst w łatwych do odczytania sekcjach. Wygodnie jest posługiwać się przy tym ramkami tekstu (Type Tool – ikonka T w narzędziowniku). Podobnie rozkładamy na stronie wszelkie grafiki.

Siatkę makiety możesz także stworzyć w Canvie. Aby to zrobić, wybierz kolejno polecenia: Plik -> Ustawienia widoku -> Dodaj prowadnice. Możesz bazować na ustawieniach proponowanych przez aplikację lub stworzyć własne (opcja Własny), dodając odpowiednią liczbę kolumn, wierszy, samodzielnie ustawiając marginesy i odstępy:

siatka Canva


O projektowaniu okładki w Canvie piszemy nieco dalej.

Krok 3. Ustawienie tła

Masz już makietę. Pora na ilustracje. Ustawiając tło, wybierz biel lub jeden kolor przewodni. Nie przesadzaj z przedmiotami czy postaciami. Podobnie jak tworząc broszury, foldery itp. najlepiej zdecydować się na obrazek z jednym głównym elementem. Pamiętaj o dobrym wykorzystaniu pustej przestrzeni, w której umieścisz tekst.

Krok 4. Typografia. Projektowanie i ustawienia tekstu

W kolejnym kroku do Twoich zadań będą należeć: dobór kroju, koloru i wielkości fontu dla tekstu podstawowego oraz nagłówka, ustawienie: akapitów, interlinii, parametrów dzielenia wyrazów oraz wyrównanie tekstu. Czasochłonny bywa już sam dobór odpowiedniej czcionki. Pamiętaj, że krój pisma powinien odpowiadać charakterowi publikacji, a także współgrać z jego identyfikacją wizualną.

Krok 5. Sposób rozmieszczenia treści

By ułatwić sobie pracę, utwórz ramkę tekstową na jednej ze stron (najlepiej przeciwnej do tej z grafiką). Umieść w niej nagłówek oraz tekst podstawowy. Stwórz siatkę linii bazowych, ustaw interlinie, parametry dzielenia wyrazów, wyrównaj tekst (justowanie). Następnie dostosuj kolor do tła tak, by treść pozostawała czytelna. Nagłówek powinien odróżniać się od tekstu podstawowego: wielkością liter (2- lub 3-krotnie większy), a nawet fontem. Podobne zasady stosuje się, tworząc rozmaite materiały promocyjne: plakaty wielkoformatowe, banery, zaproszenia. Tekst możesz rozłożyć w kolumnach.

Krok 6. Wyrównanie marginesu optycznego

Ostatnim szlifem będzie optyczne wyrównanie marginesów. Dzięki niemu określisz, czy znaki przestankowe (kropki, przecinki, dywizy, pytajniki) czy krawędzie liter (np. W czy A) mają wystawać poza tekst. Jeśli projektujesz w InDesign, do optycznego wyrównania marginesów wykorzystaj dedykowaną funkcję z palety Story.

W jakim programie zaprojektować makietę czasopisma?

Najpopularniejszym oprogramowaniem do projektu makiet jest InDesign. Egzamin zdają również proste w obsłudze programy internetowe (Canva) czy aplikacja Publuu dedykowana tworzeniu czasopism online. Jeśli szukasz zaawansowanych rozwiązań, rozważ takie programy jak: Blurb, FlipHTML5, JooMag, Madmagz czy QuarkXPress.

Jaka powinna być okładka w czasopiśmie, aby przykuć uwagę czytelników?

Dla okładki istotny jest nie tylko dobór ładnej typografii, ale i strategiczne rozmieszczenie elementów graficznych. Powinna być też przeznaczona do udostępniania w mediach społecznościowych.

Jeśli chcesz, by Twoja okładka dobrze promowała wydawnictwo, zadbaj o to, by wyróżniały ją:

  • Czytelność.
  • Tytuł: atrakcyjny, zwięzły i zachęcający do zakupu.
  • Grafika: wysokiej jakości, z mocnym punktem centralnym, skupiająca uwagę i odpowiadająca tematowi czasopisma.
  • Kolorystyka: cechująca się kontrastem barw, spójna z logotypem i charakterem publikacji.
  • Spójność: Projekt okładki powinien być spójny z całym czasopismem, zarówno pod względem kolorystyki, jak i stylu

Na okładce powinny znaleźć się również informacje takie jak numer i data wydania oraz cena.

W jakim programie zaprojektować okładkę czasopisma?

Chcesz zacząć projektować okładki czasopism w prosty sposób bez większego doświadczenia? Wykorzystaj darmową aplikację online Canva. Znajdziesz w niej szereg darmowych szablonów i grafik do wykorzystania. Wystarczy, że wykonasz 4 proste kroki:

  1. Uruchom aplikację, wchodząc na canva.com (musisz utworzyć darmowe konto).
  2. Używaj wyszukiwarki (wystarczy wpisać "okładka magazynu") i znajdź odpowiedni szablon.
  3. Dostosuj swój projekt: rozmieść lub dodaj nowe elementy oraz grafiki (znajdziesz ich pokaźną darmową bazę), wykorzystując siatkę makiety i system drag & drop. Eksperymentuj z funkcjami i stylami.
  4. Zapisz projekt okładki w formacie PDF i przestrzeni CMYK.

W Canvie w podobny sposób zaprojektujesz szereg innych materiałów: bilety, biuwary, bony i vouchery, ulotki składane, zakładki itp. itd. Pamiętaj, że w materiałach do wydruku musisz ustawić spady. W Canvie służy do tego sekwencja: Plik -> Ustawienia widoku -> Pokaż spady drukarskie.

Podsumowanie

Projektowanie czasopisma dzieli się na dwa etapy: opracowanie makiety oraz tworzenie okładki. Oba elementy powinny być czytelne, spójne i atrakcyjne wizualnie, umożliwiając łatwy i przyjemny odbiór treści. Dziś czasopisma można tworzyć zarówno w zaawansowanych, jak i prostych programach graficznych. Ich funkcjonalność oraz możliwości powinny odpowiadać Twoim indywidualnym preferencjom. By stworzyć atrakcyjne czasopismo, nie potrzebujesz zaawansowanych rozwiązań.

A może szukasz doświadczonego partnera, który zrealizuje druk Twojego wydawnictwa w wysokiej jakości? Zapraszamy do współpracy!

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej

kody QR w materiałach drukowanych

Projektowanie 2023.12.19

Kody QR w materiałach drukowanych – zastosowanie

Chcesz zwiększyć funkcjonalność i skuteczność swoich wydruków? Sprawdź, jak to zrobić za pomocą kodów QR!

Czytaj więcej

projektowanie druku a ślepota barw

Projektowanie 2023.12.12

Projektowanie wydruków dla osób ze ślepotą barw

Nie każdy widzi świat w takich samych barwach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując materiały drukowane dla osób z różnymi odmianami daltonizmu.

Czytaj więcej
metody zabezpieczania materiałów drukowanych
Skuteczne metody zabezpieczania materiałów drukowanych
Projektowanie 2023.11.30

Skuteczne metody zabezpieczania materiałów drukowanych

Rozumiemy, jak ważne jest zabezpieczenie materiałów drukowanych przed podrabianiem i nieautoryzowanym użyciem. Dlatego oferujemy naszym klientom szereg zaawansowanych technik, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale także podnoszą estetykę wydruków. Oto kilka metod, które pomagają zapewnić naszym Klientom spokój, dostarczając wyjątkowej jakości materiały drukowane.

Czytaj więcej