Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Projektowanie 2023.02.14

Jak zaprojektować broszurę reklamową? Praktyczny poradnik

Mądrze zaprojektowana broszura reklamowa stanowi cenne narzędzie promocyjne w arsenale firmy. Sprawdź, o czym pamiętać, przygotowując ją do druku.

jak zaprojektowac broszure reklamowa
Jak zaprojektować broszurę reklamową? Praktyczny poradnik

Czym są i do czego służą broszury reklamowe?

Broszura to wyrób poligraficzny; rodzaj druku łączonego składający się z maksymalnie 3 arkuszy drukarskich. Składają się na nią okładka oraz środek. Tradycyjne broszury reklamowe przypominają ulotki składane, dlatego tej nazwy używa się często zamiennie z takimi określeniami jak ulotka reklamowa czy katalog.

Czy słusznie?

Z technicznego punktu widzenia (w terminologii bibliotekarskiej lub księgarskiej) druk poniżej 4 stron (tradycyjny typ broszury) uznaje się za ulotkę. Obecnie jednak wiele wyrobów liczy sobie nawet kilkanaście stron, trudno więc określać je ulotkami.

Różnica między broszurą a ulotką tkwi w funkcjonalności. Podczas gdy ulotki uznaje się za druk reklamowy przeznaczony do masowego rozdawania, broszura reklamowa to rodzaj wizualnej wizytówki. W czytelny sposób przekazuje dla potencjalnych klientów istotne informacje dotyczące oferty, zachęcając do tego, aby z niej skorzystać.

Jak zadbać o to, by skutecznie pełniła funkcję informacyjną i reklamową? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Atrakcyjna i skuteczna broszura reklamowa - jak ją zaprojektować?

Projektując broszury do druku, zwróć uwagę na 4 istotne kwestie:

  • cel reklamowy,
  • kompozycję elementów,
  • typografię,
  • treść, czyli informacje zawarte w broszurze.

Cel broszury

Niezależnie od tego, czy projektujesz banery, broszury, plakaty czy katalogi, pamiętaj o fundamentalnej zasadzie marketingu: określeniu grupy docelowej Twoich materiałów. Zastanów się m.in.:

  • Kto, gdzie, kiedy i po co będzie korzystać z broszury?
  • Czy kierujesz broszurę do osób starszych, a może młodzieży albo rodziców?
  • Co chcesz nią promować? Konkretny produkt, szereg usług, a może poinformować np. o otwarciu nowej placówki?

Warto wstępnie odpowiedzieć sobie na te i podobne pytania. Broszura reklamowa powinna nie tylko zrobić dobre wrażenie na potencjalnym kliencie, ale i przekazać mu (konkretnie oraz przystępnie) różnorodne informacje dotyczące korzyści płynących ze skorzystania z oferty. Przykładowo osoby młode może odstraszać ściana tekstu, podczas gdy starsi odbiorcy będą chcieli szczegółowo zapoznać się z treścią broszury.

Istotne są także wzmianki nt. lokalizacji czy sukcesów Twojej firmy. Znaczenia pierwszych nie trzeba chyba tłumaczyć. Co zaś się tyczy sukcesów – podkreślając je, możesz wyróżnić się na tle konkurencji (pamiętaj jednak, aby nie przesadzać).

Wszystkie zgromadzone odpowiedzi bywają nieocenione w kolejnych etapach tworzenia broszury.

Kompozycja wizualna broszury

W dzisiejszych czasach warto się wyróżnić. Stwórz kreatywny i oryginalny projekt, dopasowany do identyfikacji wizualnej Twojej marki. Kompozycja graficzna powinna być spójna z innymi materiałami reklamowymi (foldery, papier firmowy, zaproszenia itd.), wizerunkiem w mediach społecznościowych, stroną www itd. Dzięki temu Twoje narzędzia i wyroby reklamowe zyskają tożsamość.

Pamiętaj, że kompozycja graficzna broszury powinna uwzględniać takie elementy jak logo firmy, zdjęcia produktów czy wnętrz (np. gabinetów zabiegowych, sprzętu), a także wykorzystywać wysokiej jakości zdjęcia i grafiki.

Typografia i kolorystyka broszury

Tutaj sprawa ma się podobnie jak w przypadku kompozycji. Wykorzystaj fonty i kolorystykę zgodne z identyfikacją wizualną Twojej marki. Postaw na minimalizm, rozsądny kontrast, 2–3 dopełniające się fonty. Wyróżnij logotyp, hasła, nazwy (firmy, produktów, usług itd.) tak, by najważniejsze elementy od razu przykuwały wzrok potencjalnego klienta.

Treść broszury

Nawet jeśli masz przyciągającą wzrok broszurę reklamową, musisz zadbać o jej treść, zachęcającą potencjalnego odbiorcę do skorzystania z Twojej oferty. Tworząc tekst broszury, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  1. Nie opisuj WSZYSTKIEGO. Nie zanudzaj historią firmy, opisywaniem wszystkich sukcesów i dokonań, personaliami zespołu itp. Broszura reklamowa jest dla klienta, a nie dla Ciebie.
  2. Dostosuj język komunikacji do odbiorcy. Przekaz kierowany do młodzieży powinien być konkretny, może też wykorzystywać slang, neologizmy, gry słowne. Osoby starsze prawdopodobnie będą preferowały komunikację stonowaną.
  3. Motywuj czytelnika – wskaż korzyści płynące ze skorzystania z oferty. Podkreśl, czym się wyróżnia – jest nowatorska, nietypowa, a może atrakcyjna cenowo? Rozpoznawaj potrzeby potencjalnych klientów i pokaż, że możesz je zaspokoić.
  4. Unikaj klątwy wiedzy – branżowego żargonu i skomplikowanych słów. Spraw, by czytelnicy mogli łatwo zrozumieć przekaz oferty.
  5. Umieść dane kontaktowe: adres i lokalizację firmy, adres email, odnośnik do witryny internetowej, link do strony w social mediach (Facebook, Instagram, LinkedIn itp.).
  6. Dodaj wezwanie do działania. Dzięki niemu zwiększysz skuteczność broszury.

Druk broszur – na co zwrócić uwagę?

Zlecając wykonanie broszur, dokładnie sprawdź, jak powinno wyglądać przygotowanie plików do druku w konkretnej firmie. Zastanów się również jakie mają być: oprawa (szyta oprawa zeszytowa, a może klejona?), format, układ wydruku, rodzaj papieru.

Najczęściej wybieranymi formatami są A4 i A5. Popularny jest zarówno układ pionowy, jak i poziomy. Broszury najczęściej przypominają składaną ulotkę, jednak niektóre z większą ilością stron przypominają małe książki. Drukując materiały, warto sięgać po wysokiej klasy papier kredowy lub elegancki papier matowy. Trzymając taką broszurę, odbiorca poczuje się wyróżniony. Te i podobne kwestie dotyczące druku broszur warto skonsultować ze specjalistami.

Masz pytania? Szukasz zaufanego partnera do współpracy? Chętnie pomożemy! Jesteśmy doświadczoną drukarnią stacjonarną i online. Oferujemy wysokiej klasy druk offsetowy, cyfrowy i wielkoformatowy.

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej

kody QR w materiałach drukowanych

Projektowanie 2023.12.19

Kody QR w materiałach drukowanych – zastosowanie

Chcesz zwiększyć funkcjonalność i skuteczność swoich wydruków? Sprawdź, jak to zrobić za pomocą kodów QR!

Czytaj więcej

projektowanie druku a ślepota barw

Projektowanie 2023.12.12

Projektowanie wydruków dla osób ze ślepotą barw

Nie każdy widzi świat w takich samych barwach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując materiały drukowane dla osób z różnymi odmianami daltonizmu.

Czytaj więcej
metody zabezpieczania materiałów drukowanych
Skuteczne metody zabezpieczania materiałów drukowanych
Projektowanie 2023.11.30

Skuteczne metody zabezpieczania materiałów drukowanych

Rozumiemy, jak ważne jest zabezpieczenie materiałów drukowanych przed podrabianiem i nieautoryzowanym użyciem. Dlatego oferujemy naszym klientom szereg zaawansowanych technik, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale także podnoszą estetykę wydruków. Oto kilka metod, które pomagają zapewnić naszym Klientom spokój, dostarczając wyjątkowej jakości materiały drukowane.

Czytaj więcej