Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Projektowanie 2023.04.11

Jak zaprojektować bilety do druku? Prosta instrukcja dla każdego

Potrzebny Ci wyjątkowy i profesjonalny projekt biletu? Stwórz go. Łatwo, samodzielnie, bez zaawansowanego oprogramowania. Oto prosty przewodnik.

jak zaprojektowac bilety
Jak zaprojektować bilety do druku? Prosta instrukcja dla każdego

Bilet – nie tylko wejściówka

Jak byś się czuł(a), odbierając wejściówkę na koncert ulubionego zespołu, na której straszą piksele, jaskrawe kolory i brakuje połowy podstawowych informacji? Zapewne zdegustowany/a. Wiele osób zachowuje bilety jako pamiątki ważnych wydarzeń ze swojego życia. Dla jednych to przywołany koncert ulubionej kapeli, dla drugich ważny mecz piłkarski. Jeszcze inni zachowają bilet na pierwszy film z ukochaną osobą itp. Z pewnością nikt nie chciałyby karykaturalnej pamiątki.

Bilety to nie tylko przepustki na koncert i inne imprezy. To także nośniki reklamowe, które podobnie jak bony i bouchery, ulotki czy zaproszenia powinny wyróżniać się atrakcyjną, spójną i przemyślaną identyfikacją wizualną. Tylko wówczas mogą skutecznie promować konkretną markę. Jakie elementy oraz informacje powinny zawierać?

Projekt biletu. Jak powinien wyglądać? Co musi zawierać?

Projektując bilet, pamiętaj, że powinien być spójny graficznie. Najlepiej, gdy współgra z identyfikacją wizualną marki (osoby, firmy, instytucji itp.). Istotna jest nie tylko kolorystyka, ale i właściwe dopasowanie czcionki (typografia). Oprócz tego na biletach powinny się znaleźć takie elementy jak:

  • Logo - Twoje, sponsorów, partnerów, gwiazd wieczoru itp.
  • Zdjęcia: miejsca wydarzenia, głównego wykonawcy albo prelegenta, ewentualnie odpowiadające tematyce i charakterowi eventu. Z ilością fotografii nie warto przesadzać. Zdecyduj się np. na zdjęcie w tle oraz 1–3 fotografie dodatkowe.
  • Wysokiej jakości grafiki.
  • Krótki tekst z najważniejszymi informacjami: data, miejsce, adres, godzina startu wydarzenia, cena biletu, informacje o prelegentach lub wykonawcach, dane kontaktowe.
  • Informacje o patronach i sponsorach wydarzenia.
  • Numer seryjny biletu (kod kreskowy).

Kluczowe informacje zawrzyj na awersie. Na rewersie biletu możesz umieścić mapkę dojazdu czy krótką notkę dotyczącą eventu. W razie potrzeby uwzględnij w projekcie perforację odcinka.

Jaki format i papier wybrać do druku biletów?

Zasadniczo wyróżniamy bilety z odcinkiem oraz bez odcinka.

Najpopularniejszym formatem biletu w Polsce są 130 x 50 (13 x 5 cm) lub 100 x 50 (10 x 5 cm). Proste bilety parkingowe drukuje się najczęściej w małym formacie 80 x 40 (8 x 4 cm), a bilety kolekcjonerskie – w formie ulotek DL (99 x 210 lub poziomo 210 x 99). W JKB Print oferujemy także wydruk biletów w formatach: 120 x 60, 150 x 70, 170 x 55 i 148 x 105 (format A6).

Najpopularniejszym papierem do druku biletów są papier offsetowy 90 g i kreda matowa 130 g. Bilety można drukować także w różnych gramaturach na kredzie błyszczącej, ekologicznym papierze offsetowym NAUTILUS CLASSIC czy eleganckim papierze satynowym. Materiały drukowane na kredzie matowej lub błyszczącej można dodatkowo wzbogacić złotym nadrukiem, dzięki czemu zyskają dodatkowy atut wizualny.

Druk biletów – perforacja, numeracja, zabezpieczenia

Bilety druki personalizowane mogą być wzbogacone o dane zmienne (druki personalizowane), perforację lub zabezpieczenia przed kopiowaniem. Jeśli na Twoich materiałach na być uwzględniona numeracja albo perforacja, dostarcz drukarni dodatkowy plik, w którym wskażesz dokładne miejsca zabiegów, ich wielkość czy kolorystykę.

Swoje bilety możesz zabezpieczyć przed podrobieniem za pomocą Microtextu. To zadruk wykonany czcionką o wielkości 0,6 pkt., który można odczytać pod lupą. Microtextu nie da się podrobić na domowych i firmowych drukarkach.

W jakim programie zaprojektować bilety?

Czy trzeba być wziętym grafikiem, by projektować bilety na imprezy? Niekoniecznie. Wejściówki zaprojektujesz w prosty sposób za pomocą oprogramowania dostępnego w Internecie za darmo.

Aplikacje i kreatory zawierają szablony biletów, gotowe grafiki i obrazy do wykorzystania, a także szereg narzędzi, które ułatwią Ci pracę. Stworzysz w nich bilety na wydarzenie kulturalne, imprezę firmową, koncert itp.

Wśród popularnych aplikacji warto wymienić: Canvę, TicketCreator czy VistaCreate. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, byś tworzył projekty biletów, wykorzystując zaawansowane oprogramowanie. W tym artykule przyjrzymy się jednak zdecydowanie prostszej metodzie.

Jak zaprojektować bilet w programie Canva? Instrukcja krok po kroku

Wyceniona w 2021 roku na 40 mld dolarów Canva to obecnie jeden z najpopularniejszych start-upów na świecie. Aplikacja stworzona przez Australijczyków pozwala w prosty sposób tworzyć materiały reklamowe (banery, plakaty, wizytówki itp.), materiały wyborcze, czasopisma, materiały szkoleniowe, i wiele innych. Z powodzeniem wykorzystasz ją także do projektowania biletów na koncert, event firmowy oraz rozmaite imprezy.

Jak to zrobić? Oto krótki przewodnik.

Utwórz projekt w programie Canva

Wejdź na canva.com. Zaloguj się lub załóż konto za pomocą poczty e-mail, Facebooka albo Google.

Wybierz szablon biletu

Kliknij pole Utwórz projekt w prawym górnym rogu. Wpisz hasło "bilet". Wyświetlą Ci się szablony biletów na różne okazje: bilety na wydarzenie, koncert, prezent itp. Wybierz szablon biletu oraz dedykowany format.

Zadbaj o spady i marginesy projektu

Przygotowując projekt do druku, pamiętaj o ustawieniu spadów i marginesów w swoim projekcie. Unikniesz sytuacji, w której część Twojego projektu zostanie obcięta podczas druku. Aby sprawdzić ustawienia spadów w Canvie, wybierz z paska opcję Plik, a potem Ustawienia widoku –> Pokaż spady drukarskie.

 

spady drukarskie

 

Aplikacja wyświetli obszary, które zostaną ucięte podczas drukowania. To obszar oddzielony przerywaną linią. Spadów w Canvie nie można edytować – dobierane są na podstawie standardów drukowania. Pamiętaj, by nie umieszczać na nich elementów projektu.

Więcej o przygotowaniu pliku ze spadami do druku dowiesz się tutaj: Czym są spady drukarskie i jak je ustawić?

Przejrzyj funkcje i zaaplikuj wybrane do swojego projektu

Po wybraniu któregoś z szablonów trafisz do kreatora. Aplikacja działa na zasadzie drag'n'drop (przeciągnij i upuść): wystarczy, że najedziesz kursorem na interesujący Cię element, złapiesz go kliknięciem i przeciągniesz w konkretne miejsce.

W bibliotece Canva znajdziesz rozmaite czcionki, miliony grafik na logo, ikony, ilustracje, obrazy, bazę darmowych zdjęć. Za pomocą oprogramowania możesz stworzyć swój projekt idealny.

Miłej zabawy!

Personalizuj swoje bilety

Szablony biletów mają awers i rewers. Wypełnij dwie strony projektu. Zmieniaj układ elementów, dostosuj czcionki, kolorystykę, układ elementów. Jeśli planujesz wydarzenie firmowe, z pewnością chcesz umieścić na biletach logo swojej firmy, partnerów bądź sponsorów.

Możliwe, że będzie Ci także potrzebne przesłanie autorskich zdjęć. Wystarczy, że przeciągniesz je z folderu na komputerze do aplikacji, a potem umieścisz je na swoim bilecie.

Opublikuj i udostępnij swój projekt biletu

Gdy już zakończysz swoją pracę z biletami, możesz pobrać projekty lub udostępnić je swoim znajomym. Chcąc zapisać w Canvie pliki do druku:

  • Kliknij pole Udostępnij w prawym górnym rogu,
  • Wybierz opcję Pobierz.
  • W polu Typ pliku zaznacz "PDF do druku".
  • Wyświetli się opcja Profil kolorów – wybierz opcję CMYK.
  • Zaznacz pole "Znaczniki przycięcia i spady".

 

znaczniki przyciecia i spady

 


Wysyłając projekty JKB Print, zapoznaj się wcześniej z naszymi wytycznymi przygotowania plików do drukowania biletów wstępu na wydarzenia, koncerty, eventy firmowe i inne.

Przeczytaj także: Kolory RGB a kolory CMYK - poznaj różnice

Gdzie wydrukować bilety?

Projekt biletów już masz. Przyszła pora drukowania. Jeśli szukasz doświadczonego partnera, który zadba o wysoką jakość obsługi i realizacji Twoje zlecenia, jesteśmy do dyspozycji. Oferujemy druk cyfrowy, offsetowy i wielkoformatowy.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej

kody QR w materiałach drukowanych

Projektowanie 2023.12.19

Kody QR w materiałach drukowanych – zastosowanie

Chcesz zwiększyć funkcjonalność i skuteczność swoich wydruków? Sprawdź, jak to zrobić za pomocą kodów QR!

Czytaj więcej

projektowanie druku a ślepota barw

Projektowanie 2023.12.12

Projektowanie wydruków dla osób ze ślepotą barw

Nie każdy widzi świat w takich samych barwach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując materiały drukowane dla osób z różnymi odmianami daltonizmu.

Czytaj więcej
metody zabezpieczania materiałów drukowanych
Skuteczne metody zabezpieczania materiałów drukowanych
Projektowanie 2023.11.30

Skuteczne metody zabezpieczania materiałów drukowanych

Rozumiemy, jak ważne jest zabezpieczenie materiałów drukowanych przed podrabianiem i nieautoryzowanym użyciem. Dlatego oferujemy naszym klientom szereg zaawansowanych technik, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale także podnoszą estetykę wydruków. Oto kilka metod, które pomagają zapewnić naszym Klientom spokój, dostarczając wyjątkowej jakości materiały drukowane.

Czytaj więcej