Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Drukarnia Internetowa

Jak wydać książkę – poszczególne etapy

jak wydać książkę
Jak wydać książkę – poszczególne etapy

Jak wydać książkę – poszczególne etapy

Wiele osób marzy o publikacji własnej książki i do niedawna wiązało się to z koniecznością współpracy z wydawnictwem. Dziś sytuacja jest jednak inna: książkę może wydać każdy i może to zrobić samodzielnie.

Gdy książka jest już napisana – co zrobić z gotowym materiałem

Gdy książka jest już gotowa, w całości napisana i gotowa do druku, to pierwszym etapem samodzielnej publikacji jest przygotowanie odpowiedniej okładki. Można to zrobić samemu albo skorzystać z usług grafika komputerowego. Okładka musi być adekwatna do treści książki, estetyczna oraz interesująca wizualnie. Przynajmniej w takim stopniu, aby zwrócić na siebie uwagę odbiorcy. Gdy okładka jest już gotowa, to można przystąpić do drukowania materiału. Pierwszym krokiem nie jest znalezienie odpowiedniego wydawnictwa, jest nim znalezienie odpowiedniej drukarni. Warto wybrać drukarnię, która ma dobry sprzęt poligraficzny i wykwalifikowaną obsługę. Na szczęście, dzięki dostępowi do drukarni internetowej, nie trzeba się ograniczać do własnego podwórka. Można śmiało szukać na terenie całego kraju.

Jak wydać książkę – przygotowanie książki do druku

Osoba, która zastanawia się nad tym jak wydać książkę i chce to zrobić samodzielnie, powinna przede wszystkim skupić się na kwestii przygotowania materiału do druku. Należy pamiętać o tym, że okładka musi być zapisana w formacie PDF. Również środek książki powinien być zapisany w tym formacie. I okładka i każda ze stron powinny mieć tę samą orientację oraz wielkość. Należy w projekcie umieścić spady o wartości 3 mm oraz marginesy wewnętrzne. Książka powinna być przygotowana w rozdzielczości minimum 250 – 300 dpi. Odpowiednią przestrzenią barwą jest przestrzeń CMYK. Profesjonalne drukarnie mają na swoich stronach zamieszczone dokładne wskazówki dotyczące przygotowania pliku do druku. W razie wątpliwości warto zapoznać się tymi informacjami albo skorzystać z pomocy obsługi klienta.

Książka jest wydrukowana i co dalej?

Kolejnym etapem jest promocja książki. Każdy, kto zastanawia się nad tym jak wydać książkę myśli nie tylko o jej wydrukowaniu, ale i  puszczaniu w obieg. W celach promocyjnych warto przygotować dodatkowe materiały. Można zaprojektować notesy spiralowane, z których czytelnik będzie mógł skorzystać podczas robienia notatek w trakcie lektury. Takie notesy można rozdawać na spotkaniach autorskich. Na spotkaniu można dla gości, potencjalnych czytelników przygotować winietki z projektem okładki oraz wybranymi cytatami z książek. Jeśli to książka dla dzieci, to można przygotować zabawne identyfikatory z nazwami postaci występującymi w fabule. Jeśli będą to odpowiednio zabezpieczone wydruki, np. druki laminowane, to staną się one doskonałą pamiątką dla czytelnika oraz materiałem kolekcjonerskim w razie sukcesu książki.


Data publikacji: 15.04.2021
Powrót na stronę główną: blog