Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Technologie 2022.10.11

Jak powstaje papier? Cykl produkcji krok po kroku

Nawet dziś, w rzeczywistości zdominowanej przez nośniki cyfrowe, trudno wyobrazić sobie świat bez papieru. Jego zastosowanie wciąż jest ogromne, a historia sięga tysięcy lat wstecz. Sprawdź, jak powstaje i skąd się bierze.

jak powstaje papier?
Jak powstaje papier? Cykl produkcji krok po kroku

Z czego robi się papier?

Do produkcji papieru wykorzystuje się najczęściej dwa rodzaje włókien:

  • włókna organiczne z celulozy lub włókna ścieru drzewnego – otrzymywane przez ścieranie i zmielenie bali (najczęściej sosnowych, czyli tzw. papierówek);
  • włókna z roślin bambusa, bawełny, konopi, lnu, słomy lub trzciny.

Włókna organiczne pozyskuje się w procesie rozwłókniania mechanicznego. W przypadku włókien roślinnych ma miejsce rozwłóknianie chemiczne. Produkcja papieru może odbywać się też z wykorzystaniem makulatury poddanej procesowi dyspersji.

W skład papieru wchodzą ponadto substancje niewłókniste – wypełniacze organiczne (skrobia ziemniaczana) i nieorganiczne (gips, kreda, talk). Niekiedy do masy papierniczej dodaje się barwniki lub hydrosulfit.

Właściwości papieru zależą od surowców, z jakich go wytworzono, a rodzaj dodatków – od receptury decydującej o przyszłym przeznaczeniu tworzywa. W procesie produkcyjnym używa się środków zaklejających, koagulujących i hydroutrwalających oraz wody potrzebnej podczas mycia i płukania.

Wyroby z papieru, czyli wytwory i przetwory papierowe

Obok papieru wyróżniamy również wyroby papierowe. Zaliczają się do nich:

  1. wytwory papierowe,
  2. przetwory papiernicze.

Wytwory papierowe mają postać arkusza albo wstęgi. Do ich produkcji wykorzystuje się zwykle włókna roślinne, czasami z dodatkiem innych rodzajów włókien oraz wypełniaczy klejów itp. Przetwory papierowe to wytwory poddane dalszej obróbce chemicznej: powlekaniu, sklejaniu, zszywaniu itd., np.

Wytwory papiernicze dzieli się ze względu na gramaturę. Bibułkę (do 28 g/m2) wykorzystuje się często do artykułów biurowych czy higienicznych. Papier (28-160 g/m2) znajduje szerokie zastosowanie w druku (czasopisma, katalogi, książki i wiele innych), karton (160-315 g/m2) - najczęściej w produkcji opakowań. Tektura (więcej niż 315 g/m2) sprawdza się m.in. jako materiał na teczki czy wizytówki, a bibuła (65-250 g/m2) do produkcji materiałów o dużej chłonności (np. filtry).

Produkcja papieru krok po kroku

Proces wytwarzania papieru możemy podzielić na 3 etapy:

Etap 1 – przygotowanie masy papierniczej

Pierwszym (i kluczowym) krokiem w procesie produkcji papieru jest mielenie masy papierniczej. Specjalne noże rozgniatają, tną, a potem gładzą masę papierniczą. Proces ten wpływa na wszelkie późniejsze właściwości papieru.

Krok drugi produkcji papieru to zaklejanie. Do masy papierniczej lub na powierzchnię papieru dodaje się klej. Pozwala to nadać materiałowi pożądany stopień zaklejania (odporność na przenikanie i rozlewanie cieczy).

Etap 2 – Spilśnianie papieru

Masa papiernicza trafia na specjalne sita, gdzie zostaje odwodniona. Następnie za pomocą walca (egutera) wywierany jest nacisk na spilśniającą się masę, co odpowiednio rozkłada włókna papieru. Potem taśma z włóknami trafia do wyżymaka, który wyciska wodę ze wstęgi papieru.

Etap 3 – Formowanie wstęgi papieru

Wstęga papieru trafia do pras, gdzie zostaje dodatkowo odwodniona, sprasowana i przeniesiona na cylindry suszące. W wysokiej temperaturze 120 stopni Celsjusza wytapia się z niej żywica i odparowuje pozostałość wody, dzięki czemu wstęga formuje się równomiernie. Ostatnim krokiem produkcji jest chłodzenie i zwinięcie wstęgi w rolkę, a następnie jej zapakowanie.

Właściwości i rodzaje papieru (podział, gatunki, klasy papieru)

Papier papierowi nierówny. Każdy materiał cechuje się specjalnymi właściwościami warunkującymi jego wygląd czy trwałość, użyteczność. W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór podłoża do druku cyfrowego i offsetowego dostosowanego do różnego rodzaju materiałów i oczekiwań. Wszelkie informacje dostępne są tutaj: Rodzaje papierów

Jakie są rodzaje papieru? To zależy. Najprostszy podział obejmuje dwie grupy:

  • bezdrzewne (niezawierające ścieru papierowego),
  • drzewne (zawierające ścier drzewny).

Papiery można dzielić także ze względu na: klasy, gramaturę (patrz wyżej: wytwory papiernicze) strukturę czy przeznaczenie. W pierwszym przypadku podział obejmuje VII klas warunkujących przeznaczenie:
●    Klasy I i II – najwyższej próby materiał wykorzystywany w produkcji banknotów oraz ważnych dokumentów (np. dyplomy i certyfikaty, materiały szkoleniowe),
●    III – papier bezdrzewny zaliczany do specjalnego; przeznaczony do wieloletniego użytkowania i przechowywania (np. zeszyty szkolne, notesy spiralowane),
●    IV – o trwałości i wytrzymałości zbliżonej do klasy III, przeznaczony na druki specjalne (np. bloczki samokopiujące)
●    V i VI – charakteryzuje się dużą wytrzymałością i wieloletnią trwałością, dlatego sprawdza się często np. w druku książek.
●    VII – wykorzystywany wyłącznie do druku gazet. Czasami sprawdza się w przypadku rozwiązań niskobudżetowych (np. niektóre ulotki)

Podział papieru ze względu na strukturę obejmuje takie wytwory jak: bibuła, brystol, karton, papier bezdrzewny, papier czerpany, papier kalibrowany, papier drzewny, papier kredowy, preszpan oraz tektura.

W podziale zgodnym z przeznaczeniem wyróżniamy: papier drukowy, przemysłowo-techniczny, elektrotechniczny czy pakowy, a także specjalistyczne wyroby papierowe (np. papier do pieczenia). Papiery mogą być także uszlachetniane (np. papier powlekany, kredowany, gumowany, parafinowany).

Podsumowanie

Papier ma wiele twarzy oraz wiele zastosowań, a jego produkcja to proces wielofazowy. Warto pamiętać, że przemyślany dobór podłoża niejednokrotnie decyduje o trwałości i funkcjonalności materiału. W naszej ofercie znajdziesz wzorniki przedstawiające zbiorczo wykorzystywane przez nas papiery. Oferujemy także wydruk próbny cyfrowy na wybranym podłożu.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami już teraz.

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej
czym jest druk wielkoformatowy
Druk wielkoformatowy. Dlaczego warto w niego zainwestować?
Technologie 2023.03.21

Druk wielkoformatowy. Dlaczego warto w niego zainwestować?

Potrzebujesz skutecznej reklamy o dużym zasięgu? Sprawdź, czym jest druk wielkoformatowy oraz kiedy warto w niego zainwestować.

Czytaj więcej
rodzaje druku
Rodzaje druku – jakie techniki wykorzystać do wydruków?
Technologie 2022.09.27

Rodzaje druku – jakie techniki wykorzystać do wydruków?

Zastanawiasz się, jakie techniki druku wykorzystać dla swoich projektów? Poznaj ich podział i zastosowanie!

Czytaj więcej
litografia co to jest
Litografia — co to jest i na czym polega?
Technologie 2022.04.12

Litografia — co to jest i na czym polega?

Litografia to przełomowa technika druku płaskiego upowszechniona w XIX wieku. Dowiedz się, na czym polega i gdzie się ją stosuje.

Czytaj więcej