Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Jak powstaje książka?

Czytelnicy sięgający po swoje ulubione książkowe tytuły, rzadko zastanawiają się, jak powstaje książka. A szkoda, bo jest to proces bardzo ciekawy, o którym niewielu pisarzy wspomina. W tym artykule sprawdzimy, jaką drogę musi przebyć książka, aby trafić na półkę w księgarni.

Jak powstaje książka
Jak powstaje książka?

Przelanie pomysłu na papier

To pierwszy, a zarazem chyba najtrudniejszy etap powstawania książki. Żeby mogła ona cieszyć czytelnika, najpierw musi zostać napisana. Dawniej pisarze przelewali na papier swoje myśli ręcznie, zapisując każde słowo w specjalnym notatniku. Obecnie wykorzystują komputery oraz laptopy, co znacznie skraca czas pisania.

Nie zawsze jednak książka jest napisana od deski do deski przez pisarza.  Jak można się domyślić, stworzenie kilkuset stronicowej powieści, która będzie tworzyła logiczną całość, a jednocześnie wciągnie czytelnika, nie jest sprawą prostą. To właśnie dlatego, często korzystają oni ze wsparcia profesjonalnych ghostwriterów, którzy w ich imieniu tworzą materiał.

Przygotowany tekst książki jest następnie poddawany redakcji.

Redakcja, okładka i skład

Proces tworzenia książki jest na tyle skomplikowany, że nie może on być zrealizowany tylko przez jedną osobę (autora). Często przy wydaniu jednej powieści pracuje nawet kilkanaście osób.

Duży udział w wydaniu książki mają korektorzy, którzy sprawdzają treść pod kątem poprawności językowej, stylistycznej i logicznej. Dobry korektor wprowadza również drobne poprawki do samej treści, tak aby była ona przyjemniejsza dla czytelnika. Korekta i redakcja wykonywane są kilka razy - w tym jeden raz już po wydrukowaniu książki.

Oprócz korektora i redaktora, w proces wydania książki zaangażowany jest także grafik. Jego zadaniem jest zaprojektowanie okładki, stworzenie dodatkowych ilustracji, określenie wyglądu zakładki, następnie wykonanie łamania  do druku.

Druk książki

Druk książki to zdecydowanie najbardziej fascynujący etap jej powstawania - dopiero teraz idea, która pojawiła się w głowie autora, przybiera fizycznego kształtu. To, jak finalnie wyglądać będzie książka, zależy od kilku czynników - rozmiaru książki, twardości okładki, grubości papieru, a nawet rodzaju druku.

Podjęcie odpowiedniej decyzji nie jest dla autora proste, dlatego warto wykorzystać próbny wydruk cyfrowy. Fizyczna forma egzemplarza książki pozwoli ocenić, czy wybrane wcześniej parametry spełniają oczekiwania. Takie działanie pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu, które można zmarnować, drukując od razu cały nakład wydawanej książki.

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej
Druk wizytówek
Sklep internetowy: co do druku?

Sklep internetowy: co do druku?

„Co do druku” to nasz cykl wpisów na bloga, w którym podpowiadamy, jakie materiały dla poszczególnych branż są drukowane w naszej drukarni.

Czytaj więcej
nowoczesne czasopismo
Za każdą gazetą stoi silny portal internetowy - dlaczego?

Nowoczesne czasopismo: jak zachować balans między drukiem a światem online?

Dla czasopism współczesne czasy bywają trudne. Okresowe wydawnictwa muszą bowiem funkcjonować i zabiegać o uwagę czytelników w dwóch światach: rzeczywistym oraz wirtualnym. Zachowanie balansu pomiędzy obiema sferami jest często decydującym czynnikiem przetrwania konkretnego periodyku, nawet jeśli przez lata zdołał on zbudować silną markę. Mimo silnej ekspansji świata online wydawnictwa nie powinny rezygnować z druku czasopism w formie fizycznej, ponieważ jest to istotny czynnik budowania prestiżu i lojalności czytelnika. Dlaczego?

Czytaj więcej
jednoosobowa działalnosc co do druku
Jednoosobowa działalność: co do druku?

Jednoosobowa działalność: co do druku?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga dobrej organizacji pracy, skrupulatnego zarządzania zadaniami oraz dokumentacją, a także efektywnej promocji.

Czytaj więcej