Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Drukarnia Internetowa

Jak powstaje książka?

Jak powstaje książka
Jak powstaje książka?

Jak powstaje książka?

Czytelnicy sięgający po swoje ulubione książkowe tytuły, rzadko zastanawiają się, jak powstaje książka. A szkoda, bo jest to proces bardzo ciekawy, o którym niewielu pisarzy wspomina. W tym artykule sprawdzimy, jaką drogę musi przebyć książka, aby trafić na półkę w księgarni.

Przelanie pomysłu na papier

To pierwszy, a zarazem chyba najtrudniejszy etap powstawania książki. Żeby mogła ona cieszyć czytelnika, najpierw musi zostać napisana. Dawniej pisarze przelewali na papier swoje myśli ręcznie, zapisując każde słowo w specjalnym notatniku. Obecnie wykorzystują komputery oraz laptopy, co znacznie skraca czas pisania.

Nie zawsze jednak książka jest napisana od deski do deski przez pisarza.  Jak można się domyślić, stworzenie kilkuset stronicowej powieści, która będzie tworzyła logiczną całość, a jednocześnie wciągnie czytelnika, nie jest sprawą prostą. To właśnie dlatego, często korzystają oni ze wsparcia profesjonalnych ghostwriterów, którzy w ich imieniu tworzą materiał.

Przygotowany tekst książki jest następnie poddawany redakcji.

Redakcja, okładka i skład

Proces tworzenia książki jest na tyle skomplikowany, że nie może on być zrealizowany tylko przez jedną osobę (autora). Często przy wydaniu jednej powieści pracuje nawet kilkanaście osób.

Duży udział w wydaniu książki mają korektorzy, którzy sprawdzają treść pod kątem poprawności językowej, stylistycznej i logicznej. Dobry korektor wprowadza również drobne poprawki do samej treści, tak aby była ona przyjemniejsza dla czytelnika. Korekta i redakcja wykonywane są kilka razy - w tym jeden raz już po wydrukowaniu książki.

Oprócz korektora i redaktora, w proces wydania książki zaangażowany jest także grafik. Jego zadaniem jest zaprojektowanie okładki, stworzenie dodatkowych ilustracji, określenie wyglądu zakładki, następnie wykonanie łamania  do druku.

Druk książki

Druk książki to zdecydowanie najbardziej fascynujący etap jej powstawania - dopiero teraz idea, która pojawiła się w głowie autora, przybiera fizycznego kształtu. To, jak finalnie wyglądać będzie książka, zależy od kilku czynników - rozmiaru książki, twardości okładki, grubości papieru, a nawet rodzaju druku.

Podjęcie odpowiedniej decyzji nie jest dla autora proste, dlatego warto wykorzystać próbny wydruk cyfrowy. Fizyczna forma egzemplarza książki pozwoli ocenić, czy wybrane wcześniej parametry spełniają oczekiwania. Takie działanie pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu, które można zmarnować, drukując od razu cały nakład wydawanej książki.

Data publikacji: 25.05.2021
Powrót na stronę główną: blog