Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Ile kosztuje wydanie książki krok po kroku?

koszt wydania ksiązki
Ile kosztuje wydanie książki krok po kroku?


Ile kosztuje wydanie książki krok po kroku?

Napisałeś książkę? Przyszła pora, by ją wydać! Sprawdź, jak przebiega i ile kosztuje proces wydawniczy.

Kto musi płacić, czyli koszty wydania książki nie dla każdego

Czy wydanie swojej książki dla każdego musi wiązać się z kosztami?

Niekoniecznie.

Niektórzy autorzy są na tyle popularni i dochodowi, że tradycyjne wydawnictwa chętnie w nich inwestują, byle tylko dostarczyli im nowych, atrakcyjnych treści do sprzedaży. Powyższy przywilej dotyczy mniejszości autorów. Debiutanci i pisarze mniej poczytni muszą zatem sięgnąć do portfeli, a potem zdecydować się na to, jaki sposób przejścia procesu wydawniczego będzie dla nich korzystniejszy. Do wyboru mają dwie ścieżki:
●    system usługowy,
●    self-publishing.

Rozwiązanie numer jeden jest wygodniejsze i funkcjonuje w różnych modelach w zależności od oferty wydawnictwa. Docenią je pisarze, którzy nie mają czasu i/lub ochoty, aby samodzielnie koordynować proces wydawniczy. Niestety na system usługowy w wydawnictwie pozwolić sobie mogą tylko osoby dysponujące większą ilością środków finansowych, gdyż oprócz kosztów wydawniczych muszą pokryć wydatki związane z marżą, promocją książki i innymi czynnościami wydawniczymi.

Self-publishing niesie za sobą niezależność, ponieważ to autor staje się wydawcą własnego dzieła. Decydują się na nie najczęściej autorzy e-booków. Dlaczego? Ponieważ dziś można je masowo i niskim kosztem dystrybuować praktycznie na cały świat, zachowując większość zysków dla siebie. Niestety trzeba przy tym samodzielnie zadbać o wszelkie czynności wydawnicze, co dla niektórych może okazać się problematyczne. Szczególnie jeśli książka ma się ukazać w wersji fizycznej.

Co wlicza się w cenę wydania książek?

Załóżmy, że książka jest gotowa. Mamy tekst i ewentualne ilustracje. Przy najprostszym podziale koszt wydania książki podzielić możemy na 2 części:
1. Koszt opracowania.
2. Koszt druku i oprawy.

Pierwszy obszar obejmuje prace redakcyjne, korektę, projekty wnętrza książki oraz jej okładki, wybór materiałów oraz technik drukarskich, dostosowanie ilustracji do druku, skład komputerowy, wykonanie wzorcowych wydruków próbnych, a także przygotowanie plików drukarskich (w tym ewentualnie wersji elektronicznej – e-booka).

Koszt opracowania jest kosztem jednorazowym. Oznacza to, że nie ponosimy go w przypadku dodrukowywania kolejnych wydań.

Inaczej ma się sprawa z kosztem druku i oprawy, zależnym od liczby wydawanych egzemplarzy. Im wyższy nakład książki, tym wyższe są jego koszty, przy czym wydawcy oferują zniżki (zwykle już od powyżej 1000 sztuk) w przypadku większej ilości egzemplarzy.

Reguła jest zatem prosta: im więcej wydajemy, tym mniejszy będzie koszt pojedynczego egzemplarza. To, ile kosztuje wydanie książki, zależy ponadto od m.in. jakości tekstu do druku, jego objętości, formy wydania, nakładów finansowych na reklamę, a także indywidualnego cennika wydawnictw oraz drukarni.

Etapy procesu wydawniczego - cennik

Proces wydawniczy może się nieco różnić w poszczególnych wydawnictwach. Zasadniczo jednak składa się z 2 podstawowych etapów:
1. Przygotowanie książki do druku - redakcja, korekta, projektowanie grafik, składanie i łamanie.
2. Druk książki.

Etapami dodatkowymi są: marketing, dodruk oraz magazynowanie.

Działania promocyjne rozpoczyna się zwykle jeszcze przed wydaniem. Często towarzyszy im tzw. preorder (przedsprzedaż), dzięki której można dokładniej określić przewidywany nakład oraz jego opłacalność. Marketing książki to ponadto wszelkiego rodzaju plakaty, banery, roll-upy oraz działania promocyjne w różnych mediach, również społecznościowych.

Wydrukowanie i wydanie książki - ile kosztuje? Prosty kalkulator

Wiemy już, co składa się na cenę książki oraz jak przebiega proces wydawniczy. Pozostaje zatem pytanie o konkretne kwoty. Trudno określić koszty dokładnie, ponieważ mogą się one zmieniać w zależności od oferty wydawnictwa, drukarni czy po prostu danego rynku wydawniczego. Spróbujmy jednak to zrobić, posługując się widełkami cenowymi w 2021 roku:
● Korekta tekstu – 5-9 zł / 1000 zzs (znaków ze spacjami).
● Skład i łamanie – 140-180 zł / arkusz wydawniczy A5.
● Projekt i przygotowanie okładki – 300-800 zł.
● Koszt druku – 20-30 zł / egzemplarz w przypadku mniejszego nakładu; 5-9 zł / egzemplarz w przypadku nakładu od 1000 egzemplarzy.
● Koszt magazynowania – 2-4 zł / kilogram.
● Dodruk – zwykle niż pierwszy druk.

Jak koszt wydania książki będzie wyglądał w praktyce? Spróbujmy policzyć na przykładzie 200-stronnicowej powieści wydawanej w nakładach 100 i 1000 egzemplarzy. Uśrednijmy przy tym podane wyżej ceny, zakładając, że za korektę płacimy 7 zł (1 strona 1600 zzs), za skład i łamanie – 150 zł, a projekt okładki kosztował nas 600 zł.

Cena za 100 egzemplarzy to: korekta – 2240 zł; skład i łamanie – 1500 zł; projekt – 600 zł; koszt druku – 5000 zł (25 zł za egzemplarz). Całkowity koszt pracy nad książką do wydania wynosi zatem 9340 zł. W przypadku wydania w 1000 egzemplarzach różni się wyłącznie koszt druku - to 8000 zł (8 zł za egzemplarz). Łączne koszty to 12340 zł.

Podsumowanie

Warto pamiętać, że obok powyższych składowych na cenę będą miały wpływ również takie zmienne jak format i rodzaj papieru (kartki, okładka), rodzaj oprawy (oprawa klejona, szyta itp.), ilość ilustracji czy wybór druku w kolorze lub czarno-białego.

Zastanawiasz się, gdzie wydrukować książkę? Poszukujesz doświadczonego i komunikatywnego partnera? Chętnie pomożemyskontaktuj się z nami już teraz!


Data publikacji: 06.07.2021
Powrót na stronę główną: blog