Hot-stamping to popularna metoda uszlachetniania druku. Poznaj jej zalety!
Hot-stamping to popularna metoda uszlachetniania druku. Poznaj jej zalety i sprawdź, kiedy warto ją zastosować.
Hot-stamping, czyli technika posrebrzanych wydruków
Hot-stamping (określany również hot-printem czy hot-stampingiem) to technika uszlachetniania druku. Wykorzystywane są w niej wysoka temperatura, specjalna folia oraz maszyny płaskie, matryce i stemple posrebrzane albo pozłacane. Proces składa się z kilku etapów. Jego celem jest zarówno uatrakcyjnienie wizualne materiałów, jak i zwiększenie ich wytrzymałości.
Czym dokładnie jest? Na czym polega? Kiedy warto wykorzystywać technikę hot-stampingu, planując, a potem drukując swoje projekty?
Przyjrzyjmy się temu po kolei.
Co to jest hot-stamping?
Mówiąc najprościej, hot-stamping to tłoczenie na gorąco – popularna technika druku z użyciem folii hot-stampingowej. Jest powszechnie znana jako termodruk. Przeprowadza się ją z wykorzystaniem tworzyw sztucznych oraz wypukłych matryc.
Hot-stamping to metoda sucha drukowania wykorzystująca kilka warstw folii. Przeniesienie jej na powierzchnię nadruku wraz z powstaniem wzoru na określonej powierzchni odbywa się dzięki wysokiej temperaturze i z zastosowaniem materiału przewodzącego ciepło. Odwrotnością hot-stampingu jest cold stamping, czyli tłoczenie na zimno.
Zdobienia powszechnie wykonuje się na takich materiałach jak wizytówki, karty świąteczne, eleganckie koperty czy teczki . Często charakteryzują druk personalizowany.
Na czym polega proces hot-stampingu?
W technice hot-stampingu zachodzi kilka istotnych procesów.
Najpierw specjalną matrycę rozgrzewa się do temperatury około 100 stopni Celsjusza. Następnie styka się ona z folią do hot-stampingu i zostaje przyciśnięta do zadrukowanej powierzchni. Wysoka temperatura przenika przez kolejne powłoki folii, aż do ostatniej, czyli kleju. Ten pod jej wpływem roztapia się i wnika w powierzchnię nadruku razem z lakierem oraz warstwą odpowiedzialną za efekt pozłocenia lub posrebrzania (stąd też hot-stamping określany jest zamiennie pozłacaniem lub posrebrzaniem). W efekcie, po zdjęciu matrycy z powierzchni pozostaje na niej pożądany wzór.
Co jest niezbędne w procesie hot-stampingu?
Wykonując hot-print, potrzebujemy trzech podstawowych elementów. To matryca, folia hot-stampingowa oraz urządzenie do wytwarzania nacisku, czyli prasa. W przypadku tej ostatniej niezbędna będzie również umiejętność jej obsługi.
Matryca do hot-stampingu wykonana jest zwykle z metalu, jego stopu lub gumy silikonowej. Materiał musi wytrzymywać nie tylko temperatury w zakresie 120-200 stopni Celsjusza, lecz również spore obciążenia. Dochodzą one nawet do kilkudziesięciu kg na cm2. W zależności od parametrów wydruku wykorzystuje się matryce strukturalne, grawerowane czy odlewane.
O maszynach i folii do hot-stampingu przeczytasz niżej.
Maszyny do hot-stampingu
Hot-stamping wymaga wykorzystania dedykowanych maszyn. Dzielą się one na trzy grupy: maszyny płaskie, cylindryczne (lub płasko-cylindryczne) oraz rotacyjne. Każda z nich wymaga innej temperatury pracy przy zastosowaniu tej samej folii.
Płaskie maszyny cechują średnia wydajność oraz bardzo dobre efekty przetłaczania. Słabo jednak radzą sobie z aplikacją dużych apli oraz drobnych elementów. Maszyny płasko-cylindryczne pracują w najwyższych temperaturach, ale z niższą wydajnością od płaskich. Najwyższa jest ona w przypadku maszyn rotacyjnych, które jednocześnie stanowią najdroższą alternatywę urządzeń.
Jaka folia do hot-stampingu?
Jedną z podstawowych ról w procesie tłoczenia na gorąco druku pełni folia składająca się z poszczególnych warstw.
1. Warstwa rozdzielająca
Oddziela warstwę nośną od właściwych.
2. Warstwa PET
To baza dla pozostałych warstw.
3. Warstwa napylona próżniowo aluminium
Nadaje metaliczny blask zadrukowanej powierzchni.
4. Warstwa pokryta lakierem wybiórczym
Stanowi uszlachetnienie i zabezpieczenie druku.
5. Warstwa kleju
Pozwala na wtopienie detali nadruku.
Rodzaje folii do hot-stampingu
Folię do hot-stampingu dobiera się w zależności od materiału docelowego oraz oczekiwanych efektów. W hot princie wykorzystuje się na ogół:
- folie metaliczne (złote, srebrne kolorowe) - najpopularniejsze,
- folie pigmentowe (kolorowe matowe lub błyszczące),
- folie perłowe (kolorowe o dużej transparentności),
- folie dyfrakcyjne (rodzaj folii metalicznej z mikrorowkami).
Po co stosować hot-stamping?
Odpowiedź jest prosta: dla poprawienia wyglądu i trwałości. W poligrafii hot-stamping używany jest głównie do ozdabiania takich materiałów jak bony i vouchery, winietki, wizytówki. Tłoczenie na gorąco uatrakcyjnia również opakowania, książki czy czasopisma. Złocenia czy srebrzenia znajdują zastosowanie na powierzchniach drewnianych, skórzanych czy wykonanych z tworzyw sztucznych (np. folia samoprzylepna).
Kiedy warto zastosować hot-stamping?
Technika tłoczenia z wykorzystaniem wysokiej temperatury sprawdzi się, jeśli zależy Ci na nadaniu Twoim materiałom niepowtarzalnego, estetycznego wyglądu oraz zwiększeniu ich trwałości. Termodruk całkowicie zmienia charakter wizytówki czy opakowań. To prosta, sucha metoda uszlachetniania druku, niewymagająca mieszania farb. Wytłoczony wzór zostaje na powierzchni nawet wówczas, gdy straci ona swój pierwotny kolor.
Korzyści wynikające z zastosowania termodruku
- Prestiż – pięknie zdobione, błyszczące przedmioty kuszą oko. Papier firmowy, dyplomy i certyfikaty czy identyfikatory z wygrawerowanymi napisami są niezwykle atrakcyjne i przekonujące. Mogą stanowić doskonałe narzędzie marketingowe, skutecznie podnosząc sprzedaż.
- Wszechstronność – termodruk nadaje się do zdobienia wielu powierzchni, od drewna po tworzywa sztuczne.
Hot-stamping w drukarni - gdzie zamówić stacjonarnie i online?
Dzięki opisanej metodzie Twoje wydruki zyskają niepowtarzalny urok. Zwiększy się nie tylko ich atrakcyjność i trwałość, ale i potencjał marketingowo-sprzedażowy.
Zastanawiasz się, komu zlecić wydruk i uszlachetnienie Twoich materiałów? Możesz to zrobić w naszej drukarni. Z naszego wieloletniego doświadczenia skorzystasz stacjonarnie i online. Porozmawiajmy – już teraz przejdź do zakładki Kontakt.
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcejUszlachetnianie druku - metody i znaczenie
Atrakcyjność wizualna i wytrzymałość druku to jedna z fundamentalnych cech jego skutecznej promocji i użytkowania. Aby je podnieść, stosuje się rozmaite techniki jego uszlachetniania. Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest i na czym polega uszlachetnianie druku.
- Jakie metody uszlachetnienia druku wyróżniamy.
- Kiedy i dla jakiego rodzaju materiałów warto je stosować.
Laminowanie dokumentów – do czego może Ci się przydać?
Chcesz skutecznie zabezpieczyć swoje wydruki przed zniszczeniem poprzez używanie czy negatywne oddziaływanie takich czynników jak wilgoć lub promieniowanie UV? Warto zainteresować się usługą laminowania. Podpowiadamy, czym ono jest oraz kiedy i do jakiego typu produktów warto ją wykorzystać.
Perforowanie papieru – czym jest i po co się je stosuje?
Perforacja to popularny zabieg ułatwiający wiele codziennych zadań czy operacji biznesowych. Sprawdź, na czym polega!