Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Ciekawostki 2023.09.14

Krótka historia rozwoju druku offsetowego płaskiego

Kto i kiedy wynalazł druk offsetowy? Jak rozwijała się ta technika na przestrzeni lat? Oto jej krótka geneza!

historia rozwoju druku offsetowego plaskiego
Krótka historia rozwoju druku offsetowego płaskiego

Prekursor offsetu – litografia

Historia offsetu rozpoczęła się pod koniec XVIII wieku, gdy w 1798 roku niemiecki grafik Alois Senefelder wynalazł litografię – technikę druku płaskiego, w której rysunek przeznaczony do powielania (kopiowania) przenoszony jest z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe (kamień litograficzny, stąd nazwa techniki). Senefelder odkrył litografię, próbując znaleźć ekonomiczny sposób publikowania swoich scenariuszy teatralnych. Przekonał się wówczas, że kamień może być wykorzystany jako matryca drukarska, a ten sam rysunek można powielać na jednej płycie. W Polsce pierwszą pracownię litograficzną założono w 1818 roku.

Historia druku offsetowego

Rozwój techniki wprowadzonej przez Senefeldera doprowadził do powstania w XIX wieku chromolitografii (wielobarwnego druku litograficznego), a potem, w wieku XX, do powstania druku offsetowego.

W XIX wieku litografia Senefeldera szybko się rozprzestrzeniała, jednak w kolejnych latach rozwoju przemysłu nie była w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na prasę codzienną w dużych nakładach. Wykorzystanie w niej płaskich kamiennych płyt uniemożliwiało szybki druk dodatkowych egzemplarzy. W 1875 roku w Anglii powstała pierwsza rotacyjna offsetowa prasa litograficzna opatentowana przez Roberta Barclaya. Cylinder offsetowy pokryto w niej specjalnie obrobioną tekturą, która przenosiła nadrukowany obraz z kamienia na powierzchnię metalu. Później zmieniono tekturowe pokrycie na gumę.

W 1901 roku amerykański producent papieru Ira Washington Rubel zadrukowywał podłoże drukarskie za pomocą płaskiej maszyny litograficznej. Zapominając o załadowaniu arkusza, przypadkowo odkrył, że użycie gumowego wałka zamiast metalu sprawia, że druk staje się wyraźniejszy i ostrzejszy. Zmodyfikował i zaczął doskonalić nową technikę, a jego drukarnia Potter Press w 1903 roku wyprodukowała nową offsetową prasę rotacyjną.

Mniej więcej w tym samym okresie podobne urządzenie stworzyli: firma Harris Automatic Press Company, a także niemiecki wynalazca Caspar Hermann. Pochodzący z kraju Goethego litograf w 1909 roku stworzył podajnik arkuszy do pras drukarskich, a w 1913 roku zbudował w pełni funkcjonalną maszyną rotacyjną do druku offsetowego. Urządzenie mogło zadrukowywać materiał z obu stron, nadawało się również do druku na folii czy wytłaczania. Hermann udoskonalił swój projekt w 1921 roku, opracowując maszynę rotacyjną z obciążnikami gumowymi do druku wielokolorowego, a w 1931 roku podjął pierwsze próby opracowania suchego offsetu.

Współczesny druk offsetowy

Technologia druku offsetowego była udoskonalana w kolejnych dekadach. W 1954 roku wydawca gazety Stanley T. McBrayer wprowadził na rynek zwojową maszynę offsetową Vanguard. Dziś drukarnie korzystają z całej masy zaawansowanych urządzeń offsetowych. Niezmienną pozostaje zasada działania druku offsetowego, czyli przenoszenie matrycy z farbą na zadrukowywany materiał za pośrednictwem cylindrów pokrytych obciągiem. Każdy cylinder odpowiada z odbijanie innego koloru składowego zestawu CMYK, stąd też to właśnie w tej gamie należy przygotowywać materiały przeznaczone do druku.

Druk offsetowy dzielimy według rodzaju na zwojowy i arkuszowy. Pierwszy sprawdza się w druku wysokonakładowym takich materiałów jak czasopisma, katalogi czy książki. Druk offsetowy arkuszowy (coldset lub heatset) stosowany jest głównie do materiałów wyższej jakości (np. plakaty, dyplomy i certyfikaty, wizytówki). Offset dzieli się też ze względu na użycie roztworu nawilżającego: na offset wodny i bezwodny.

W druku offsetowym osiąga się doskonałą jakość wyrobów poligraficznych. To technologia tania i szybka, jednak opłacalna pod warunkiem dużych nakładów. Offset sprawdza się zatem idealnie w przypadku masowego druku takich materiałów jak ulotki reklamowe, ulotki składane, bloczki samokopiujące, bloczki reklamowe, zawieszki czy broszury.

Szukasz doświadczonej drukarni, która zadba o wysoką jakość Twoich materiałów? Chętnie pomożemy! Oferujemy profesjonalny druk offsetowy dla firm, agencji reklamowych, wydawnictw czy osób prywatnych. Wykonujemy go na klasycznym i specjalnym papierze (np. ekologicznym). Proponujemy również dodatkowe uszlachetnienia.

Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą, a jeśli masz pytania – napisz lub zadzwoń!

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej
historia rozwoju poligrafii
Historia rozwoju poligrafii. Przełomowe momenty w dziejach
Ciekawostki 2023.09.19

Historia rozwoju poligrafii. Przełomowe momenty w dziejach

Na przestrzeni dziejów poligrafia przeszła fascynującą ewolucję. Przybliżamy kluczowe momenty dla jej rozwoju!

Czytaj więcej
historia rozwoju druku cyfrowego
Historia rozwoju druku cyfrowego w pigułce
Ciekawostki 2023.09.12

Historia rozwoju druku cyfrowego w pigułce

Druk cyfrowy jest dziś technologią intensywnie rozwijaną i zyskującą na popularności. Przybliżamy jego genezę.

Czytaj więcej
pismo gotyckie
Pismo gotyckie – historia, rodzaje, wykorzystanie w druku
Ciekawostki 2022.09.20

Pismo gotyckie – historia, rodzaje, wykorzystanie w druku

Skąd się wzięło pismo gotyckie? Jak i gdzie je wykorzystać? Oto krótka geneza, podział i charakterystyka gotyku.

Czytaj więcej