Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Ciekawostki 2023.09.12

Historia rozwoju druku cyfrowego w pigułce

Druk cyfrowy jest dziś technologią intensywnie rozwijaną i zyskującą na popularności. Przybliżamy jego genezę.

historia rozwoju druku cyfrowego
Historia rozwoju druku cyfrowego w pigułce

Od kserografii do cyfry

Podwaliny dla druku cyfrowego stworzyła kserografia. Jej ojcem jest Chester Carlson, amerykański fizyk urodzony w 1906 roku w Seattle. Pochodził on z biednej rodziny i już jako nastolatek stał się jej jedynym żywicielem. Zanim osiągnął pełnoletniość, zatrudnił się m.in. w drukarni, gdzie jeszcze bardziej zainteresował się naukami ścisłymi. Za zarobione pieniądze nabył też swoją pierwszą, niewielką prasę drukarską

Po ukończeniu studiów Carlson borykał się z problemem kopiowania rysunków i schematów dołączanych do wniosków patentowych. W 1934 roku rozpoczął pracę nad szybkim i wygodnym sposobem kopiowania, skupiając się na metodzie elektrostatycznej. Po 4 latach opracował technologię kserografii.

Przez kolejne lata Carlson próbował bezskutecznie przekonać do niej wiele firm. Dopiero w 1944 roku Battelle Memorial Institute podjęło się nad nią dalszych prac na skalę przemysłową. W 1947 roku Haloid Company (później Xerox Corporation) nabyła prawa do technologii kserograficznej, w 1958 roku wprowadziła pierwszą kopiarkę. Wynalazca stał się dzięki temu multimilionerem.

Kserografia dała początek drukowi cyfrowemu. Technologia skupia się na procesie suchego drukowania wykorzystującego ładunki elektrostatyczne do tworzenia obrazu na powierzchni. Mówiąc inaczej, obraz jest rysowany na bębnie za pomocą tych ładunków, te zaś przyciągają toner (proszek drukujący) w miejscach, gdzie ilustracja ma być widoczna. Potem toner jest przenoszony na papier i utrwalany za pomocą ciepła.

Kserografia stała się podstawą dla kopiarek elektrostatycznych, a potem – drukarek laserowych, które są jednym z głównych rodzajów drukarek cyfrowych. Cyfrowo drukuje się dziś zarówno druki wielkoformatowe (banery, plakaty), materiały reklamowe (katalogi, ulotki, bloczki reklamowe), jak i czasopisma czy książki.

Kiedy powstał druk cyfrowy?

Początki druku cyfrowego datuje się na początek lat 90. XX wieku, a konkretnie – na rok 1993. Warto jednak wiedzieć, że pierwsze drukarki cyfrowe funkcjonowały już w latach 70. Były duże, ciężkie i kosztowne, a zatem dostępne tylko dla nielicznych. W latach 80. na rynek weszły drukarki cyfrowe, jednak wciąż były one drogie i mało wydajne.

Z biegiem lat technologia druku cyfrowego ewoluowała. Drukarki stawały się mniejsze, tańsze i wydajniejsze. W latach 90. na rynku pojawiły się cyfrowe drukarki umożliwiające druk kolorowy. Na tego rodzaju urządzenia mogło pozwolić sobie coraz więcej osób. Druk cyfrowy stał się zasadniczą technologią w przypadku druku przemysłowego, gwarantując Klientom drukarni elastyczność, szybkość i wysoką jakość realizacji zleceń.

Druk cyfrowy dzisiaj

Wynalazek druku cyfrowego w 1993 roku zrewolucjonizował rynek poligraficzny. Technologia umożliwiła szybkie i precyzyjne tworzenie wydruków bez konieczności przygotowywania form drukowych, co jest charakterystyczne (i kosztowne) dla takich metod jak druk offsetowy. Jest to o tyle wygodne, że projekty przeznaczone do druku przesyłane są w postaci danych komputerowych.

Projekty cyfrowe można swobodnie przetwarzać i modyfikować, minimalizując zarówno czas produkcji, jak i nakład kosztów związanych z realizacją zlecenia. M.in. dzięki temu druk cyfrowy stał się idealną opcją dla zleceń niskonakładowych czy takich, w których potrzebne są druki personalizowane. Drukowanie cyfrowe możliwe jest nie tylko z wykorzystaniem papieru, ale także tworzyw sztucznych.

Dzięki drukowi cyfrowemu możemy zapewniać naszym klientom m.in. krótsze terminy realizacji zleceń, druk na żądanie, szerokie możliwości personalizacji materiałów marketingowych (broszury, wizytówki, identyfikatory itp.), większą elastyczność oraz optymalizację kosztów nawet przy niskich nakładach. Jednocześnie, korzystając z nowoczesnych i regularnie serwisowanych maszyn firmy Xerox (IRIDESSE i NUVERA) możemy zagwarantować wysoką jakość wydruków.

Chcesz sprawdzić, jak działamy? Potrzebujesz doświadczonego partnera, który zadba o wysoką jakość Twoich materiałów? Skontaktuj się z nami już teraz!

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej
historia rozwoju poligrafii
Historia rozwoju poligrafii. Przełomowe momenty w dziejach
Ciekawostki 2023.09.19

Historia rozwoju poligrafii. Przełomowe momenty w dziejach

Na przestrzeni dziejów poligrafia przeszła fascynującą ewolucję. Przybliżamy kluczowe momenty dla jej rozwoju!

Czytaj więcej
historia rozwoju druku offsetowego plaskiego
Krótka historia rozwoju druku offsetowego płaskiego
Ciekawostki 2023.09.14

Krótka historia rozwoju druku offsetowego płaskiego

Kto i kiedy wynalazł druk offsetowy? Jak rozwijała się ta technika na przestrzeni lat? Oto jej krótka geneza!

Czytaj więcej
pismo gotyckie
Pismo gotyckie – historia, rodzaje, wykorzystanie w druku
Ciekawostki 2022.09.20

Pismo gotyckie – historia, rodzaje, wykorzystanie w druku

Skąd się wzięło pismo gotyckie? Jak i gdzie je wykorzystać? Oto krótka geneza, podział i charakterystyka gotyku.

Czytaj więcej