Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Projektowanie 2021.02.02

Grafika rastrowa i wektorowa – różnice i zastosowania

Grafika komputerowa ma wiele różnych rodzajów, typów i odmian. Jednym z podstawowych podziałów jest podział na grafikę rastrową i wektorową. Warto znać różnicę między nimi oraz możliwości ich zastosowania.

grafika rastrowa
Grafika rastrowa i wektorowa – różnice i zastosowania

Grafika rastrowa

W grafice rastrowej obraz jest tworzony z prostokątnej siatki punktów, tak zwanych pikseli, które mają taką samą wielkość. Jeśli odpowiednio zbliżymy widoczny na ekranie obrazek albo rysunek, to możemy zobaczyć owe piksele, jeśli ekran oddalimy, to zobaczymy cały obrazek. Każdy piksel ma jeden kolor oraz jakieś położenie. Grafikę rastrową możemy edytować za pośrednictwem większości programów graficznych. Popularnymi formatami plików rastrowych są jpg, png, tif, jpeg. Tego rodzaju grafika ma w większości wypadków gorszą od wektorowej jakość, głownie z powodu kompresji stratnej. Jeśli plik jest dobrej jakości, to zazwyczaj bardzo dużo waży.

Grafika wektorowa

Grafika rastrowa i wektorowa mają wspólną historię, bowiem grafika wektorowa jest rozszerzeniem grafiki rastrowej. Grafika wektorowa jest obrazem zapisanym przy pomocy figur geometrycznych i pól, które są wytyczone przez dane krzywe ograniczające ich kształt. Pliki zapisuje się w formatach: ai, eps, cdr, pdf oraz svg. Najistotniejszą cechą grafiki wektorowej jest to, że jest ona bezstratna, co oznacza, że powiększanie oraz zmniejszanie pliku nie powoduje utraty jakości. Ze względu na możliwość skalowania, którą grafika wektorowa oferuje, większość istotnych znaków graficznych jest projektowana na wektorach. Logo zaprojektowane na wektorach można dowolnie pomniejszać i powiększać, tak aby pasowało na małe wizytówki oraz ogromne banery. Ma ona jednak swoje wady, takie jak: niezadowalająca głębia barw albo brak możliwości stosowania złożonych narzędzi do obróbki zdjęć cyfrowych.

Grafika rastrowa i wektorowa - zastosowanie

Grafika rastrowa i wektorowa mają swoje zastosowania w projektowaniu. Grafika wektorowa świetnie sprawdza się w projektach wykresów z danymi, ilustracji, ikon albo logotypów. Przewaga grafiki rastrowej polega na tym, że można dzięki niej uzyskać lepsze efekty gradientów, większą głębię barw oraz kontrastów, a pliki, w których zapisuje się grafiki są znacznie popularniejsze. Do projektowania takich materiałów jak: ulotki, plakaty, różnego typu materiały szkoleniowe i konferencyjne, czy zwykłe wizytówki, lepsza będzie grafika rastrowa. W grafice wektorowej natomiast możemy zaprojektować wszystkie element wchodzą w skład wymienionych wydruków, których używamy wielokrotnie oraz w różnych rozmiarach.

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej

kody QR w materiałach drukowanych

Projektowanie 2023.12.19

Kody QR w materiałach drukowanych – zastosowanie

Chcesz zwiększyć funkcjonalność i skuteczność swoich wydruków? Sprawdź, jak to zrobić za pomocą kodów QR!

Czytaj więcej

projektowanie druku a ślepota barw

Projektowanie 2023.12.12

Projektowanie wydruków dla osób ze ślepotą barw

Nie każdy widzi świat w takich samych barwach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując materiały drukowane dla osób z różnymi odmianami daltonizmu.

Czytaj więcej
metody zabezpieczania materiałów drukowanych
Skuteczne metody zabezpieczania materiałów drukowanych
Projektowanie 2023.11.30

Skuteczne metody zabezpieczania materiałów drukowanych

Rozumiemy, jak ważne jest zabezpieczenie materiałów drukowanych przed podrabianiem i nieautoryzowanym użyciem. Dlatego oferujemy naszym klientom szereg zaawansowanych technik, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale także podnoszą estetykę wydruków. Oto kilka metod, które pomagają zapewnić naszym Klientom spokój, dostarczając wyjątkowej jakości materiały drukowane.

Czytaj więcej