Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Dzień drukarza, czyli święto środowisk poligraficznych

Każdy drukarz ma swoje oficjalne święto. W tym artykule poznasz jego dokładną datę. Przybliży Ci też krótką historię druku.

Dzień drukarza
Dzień drukarza, czyli święto środowisk poligraficznych

Kiedy zaczął się druk?

Aby dowiedzieć się, kiedy zaczął się druk, należy sięgnąć do starożytności. Historia druku sięga bowiem czasów Babilonu, gdy na glinianych tablicach wypalano pismo obrazkowe.

Kolejnym etapem jego rozwoju były wynalezienie papirusu w Egipcie, a następnie powstanie pierwszych ruchomych czcionek w Chinach.

Oficjalnie o drukarstwie można mówić od XV wieku, ponieważ właśnie wtedy Jan Gutenberg uprzemysłowił ten rodzaj usług.

Historia druku zaczyna się w zasadzie od wynalezienia sposobu nanoszenia obrazu metodą odbicia go z formy drukowej na podłoże drukowe za pomocą farby drukowej. Dzisiejsza technologia daje w tym zakresie potężne możliwości, pozwalając tworzyć wysoce atrakcyjne wizualnie czasopisma i książki czy materiały szkoleniowe oraz promocyjne (bloczki reklamowe, plakaty, ulotki składane itp.)

Dzień drukarza — co to za święto?

Pierwszy dzień drukarza miał miejsce w październiku w 1945 roku na Ogólnopolskim Zjeździe Związku Zawodowego Drukarzy w Gnieźnie. Wówczas zasłużony drukarz mógł otrzymać odznakę "Zasłużony Drukarz Rzeczpospolitej Ludowej".

Dziś to "święto" ma zdecydowanie inny charakter.

Kiedy wypadają obchody dnia drukarza w Polsce i na świecie?

W czasach PRL ustanowiony został na ostatnią niedzielę maja. Dziś jego oficjalną datą jest 4 czerwca.

Kim jest drukarz?

Najprościej mówiąc, drukarz to osoba pracująca w drukarni. Dawniej przedstawiciele tego zawodu odciskali czcionki na papierze. Do najsłynniejszych z nich należeli wspominany wyżej Jan Gutenberg, a także Łazar Andrysowicz.

Czym się zajmują drukarze?

Jego zawód polega na drukowaniu takich materiałów, jak książki czy czasopisma. Drukarstwo zajmuje się również drukiem czasopism, broszurek, ulotek oraz innych materiałów promocyjnych i reklamowych (bilety, broszury, winietki, zaproszenia itp.).

Mówiąc o druku, mówimy o rozmaitych technikach powielania tekstu oraz grafiki. Odbywa się to zarówno metodami tradycyjnymi, z użyciem maszyn drukarskich, jak i nowoczesnymi, z użyciem komputerowych urządzeń peryferyjnych (drukarka, ploter itp.), które jednak precyzyjniej powinno się określać wydrukami.

A może trafiłeś tu, bo szukasz drukarzy i poligrafów, którzy znają się na swojej pracy? Zależy Ci na wysokiej klasy produktach drukowanych?

Jako drukarnia internetowa i stacjonarna możemy Ci pomóc. Oferujemy druk cyfrowy, offsetowy i wielkoformatowy. Odezwij się do naschętnie pomożemy!

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej

rok w drukarni internetowej

Opowieści z Krainy Druku, czyli rok w drukarni internetowej (z przymróżeniem oka)

Niewielu wie, że każdy rok w naszej drukarni obfituje w zdarzenia przerastające wyobrażenia filozofów! Zapraszamy na krótką podróż po Krainie Druku.

Czytaj więcej

zero waste w drukarni internetowej

Zero Waste w drukarni internetowej JKB Print

Dbanie o środowisko to dziś nie tylko trend, ale i obowiązek każdego odpowiedzialnego biznesu. Sprawdź, jak łączymy innowacje z filozofią Zero Waste, dbając o ekologię i jakość naszych materiałów.

Czytaj więcej
o zawodzie drukarza
O zawodzie drukarza. Co musi wiedzieć i umieć każdy drukarz?

O zawodzie drukarza. Co musi wiedzieć i umieć każdy drukarz?

Zawód drukarza ma nie tylko długą historię, ale i spore wymagania kwalifikacyjne. Jaka wiedza i umiejętności okazują się absolutnym must have do pracy na tym stanowisku? Oto zestawienie kluczowych kompetencji drukarskich!

Czytaj więcej