Drukowanie książek z PDF — kompendium wiedzy dla każdego
Wydruk książki z PDF to proces wieloetapowy. Sprawdź, o co należy zadbać, zanim wyślesz dzieło do drukarni.

O czym trzeba pamiętać przy druku książek z PDF?
Drukowanie książek z PDF stało się dziś popularnym i wygodnym rozwiązaniem. Tekst w formie pliku cyfrowego możemy bowiem łatwo formatować i przesyłać. Trzeba przy tym pamiętać, że — również przy wykorzystaniu technologii cyfrowej — wydruk książki to proces długotrwały.
Zanim się na niego zdecydujemy, należy zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami.
Sprawdź też: Ile kosztuje wydanie książki krok po kroku?
Oprawa
Pierwszą z nich jest wybór oprawy książki. Do dyspozycji mamy:
- wydruk książki w oprawie miękkiej,
- druk książek w oprawie twardej.
Oprawa miękka to rozwiązanie tańsze i popularniejsze. Okładka książki w oprawie miękkiej wykonana jest z papieru lub kartonu o sztywności zbliżonej np. do wizytówki.
Drukowanie książek w oprawie twardej to rozwiązanie droższe, ale zapewniające wyższą trwałość i jakość materiałów. Posiadają one okładkę z tektury, sztywną i niepozwalającą się swobodnie wyginać.
Łączenie
Kolejną istotną kwestię stanowi wybór łączenia stron. W zależności od preferencji mogą to być:
- Książka klejona — najtańsza, w której kartki sklejane są wzdłuż krawędzi, dostępna w technologiach: hot-melt (klej na gorąco) oraz PUR (klej poliuretanowy). Łączenie klejone wykorzystuje się w takich materiałach jak czasopisma czy katalogi.
- Szyta — wykorzystująca łączenia za pomocą drutu albo zszywek, w której grzbiet ma okrągły kształt, a książki cechuje łatwa otwieralność.
- Szyto-klejona - najbardziej solidna oprawa miękka, w której klejenie jest dodatkowo wzmacniana nićmi.
- Spiralna — popularna w przypadku takich materiałów jak zeszyty, dokumenty, notesy spiralowane, itp. Zapewnia trwałość i wygodę użytkowania.
Więcej na temat opraw dowiesz się z naszego wcześniejszego artykułu: Rodzaje opraw książek — prosty przewodnik dla każdego
Rodzaj papieru
Przed wykonaniem zlecenia trzeba określić także rodzaj papieru do druku książek. Zasadniczo są to papier kredowy lub offsetowy. Pierwszy to rozwiązanie droższe, ale bardziej eleganckie i trwalsze, drugi — budżetowe, stosowane zwykle dla wyższych nakładów.
Format książki
Standardowe formaty dla książek to A6-A4. Niekiedy wydrukowanie książki z PDF może się wiązać z indywidualnym doborem formatu. Warto porządnie rozważyć tę kwestię lub omówić ją ze specjalistami.
Technologia druku książek
Druk książki odbywać się może przy wykorzystaniu technologii cyfrowej lub offsetowej. Jej wybór zależy najczęściej od nakładu. W cyfrze drukuje się zwykle materiały o mniejszych nakładach, wymagające trwałości i wysokiej jakości (np. druk personalizowany, plakaty wieloformatowe), w offsecie — wielonakładowe (ulotki, bloczki samokopiujące itp.).
Więcej o tych technologiach dowiesz się tutaj: Druk offsetowy a cyfrowy.
Ile kosztuje druk książek z PDF?
Ile kosztuje wydrukowanie książki? Odpowiedź na to pytanie jest podobna, jak na wiele innych i brzmi...
To zależy.
Wpływają na to m.in.:
- format książki,
- ilość stron,
- rodzaj papieru,
- nakład książki,
- wybrana technologia druku książki (druk cyfrowy, offsetowy),
- obecność lub brak grafik — fotografii,
- czas realizacji zamówienia.
Jeśli interesuje Cię drukowanie książek z PDF i szukasz sprawdzonego, doświadczonego partnera, chętnie pomożemy. Jesteśmy drukarnią internetową i stacjonarną oferującą druk cyfrowy i offsetowy wysokiej jakości.
Skontaktuj się z nami już teraz. Wspólnie na pewno znajdziemy najkorzystniejsze.
Polecane wpisy blogowe
Pokaż więcej
Sklep internetowy: co do druku?
„Co do druku” to nasz cykl wpisów na bloga, w którym podpowiadamy, jakie materiały dla poszczególnych branż są drukowane w naszej drukarni.

Nowoczesne czasopismo: jak zachować balans między drukiem a światem online?
Dla czasopism współczesne czasy bywają trudne. Okresowe wydawnictwa muszą bowiem funkcjonować i zabiegać o uwagę czytelników w dwóch światach: rzeczywistym oraz wirtualnym. Zachowanie balansu pomiędzy obiema sferami jest często decydującym czynnikiem przetrwania konkretnego periodyku, nawet jeśli przez lata zdołał on zbudować silną markę. Mimo silnej ekspansji świata online wydawnictwa nie powinny rezygnować z druku czasopism w formie fizycznej, ponieważ jest to istotny czynnik budowania prestiżu i lojalności czytelnika. Dlaczego?

Jednoosobowa działalność: co do druku?
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga dobrej organizacji pracy, skrupulatnego zarządzania zadaniami oraz dokumentacją, a także efektywnej promocji.