Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Drukarnia Internetowa

Rewolucja drukarska, czyli druk UV

Druk UV
Druk UV

Rewolucja drukarska, czyli druk UV

Postęp w dziedzinie techniki druku nie wytraca swojego impetu. Jedną z najciekawszych innowacji jest druk UV.

Rodzaje druku

Przed zapoznaniem się ze specyfiką techniki druku UV warto wspomnieć o innych, nieco starszych metodach.

Podstawowym sposobem druku jest druk offsetowy. Jest on szczególnie częstym wyborem w przypadku, gdy chcemy wydrukować spore nakłady danych materiałów, którymi mogą być na przykład banery, bilety, czy koperty. Offset charakteryzuje się dużą precyzją i wiernym odwzorowaniem kolorów.

Innym podstawowym typem druku jest druk cyfrowy. Wyróżnia się tym, że można go wykonać bardzo szybko, co wiąże się z brakiem konieczności każdorazowego przygotowywania formy drukarskiej. Druk cyfrowy jest szczególnie dogodną opcją, jeśli chcesz dokonać personalizacji wydruków – na przykład nanieść na nie dane personalne adresata.

Oprócz druku offsetowego oraz cyfrowego drukarnie oferują również wydruki wykonywane w technologii sitodrukowej, tampodrukowej, typograficznej czy fleksograficznej. Ogółem wybór określonej technologii powinien być uzależniony od naszych potrzeb i powinien brać pod uwagę kalkulację kosztów.

Charakterystyka druku UV

Technika druku UV jest wykorzystywana w druku cyfrowym. Użytkownikom domowych drukarek atramentowych na pewno może się ona wydać znajoma, gdyż w przypadku techniki UV za druk również odpowiadają głowice drukarki. Podstawową różnicą jest rodzaj atramentu, a także dodatkowa lampa LED. Atrament polimerowy wykorzystywany w druku UV ma szczególne właściwości. Pozwalają one na trwały zadruk powierzchni, z którymi zwykłe tusze nie dają sobie rady. Jednak to nie sama charakterystyka tuszu odgrywa tutaj ważną rolę. Chodzi także, a w zasadzie przede wszystkim, o emitujące światło UV (ultrafioletowe) lampy LED, których praca pozwala na utrwalanie treści nadruku na danym materiale.   

Zalety druku UV

Głównym atutem druku wykorzystującego ultrafiolet jest to, że można go wykorzystywać w zasadzie w stosunku do każdej powierzchni, na którą pragniemy nanieść nadruk. Można nim zadrukowywać gotowe przedmioty, jak chociażby drzwi.

Uniwersalność to jeden z walorów druku UV. Kolejny to bardzo duża wytrzymałość. Nadruki wykonane w tej technice z powodzeniem wytrzymują odziaływanie takich czynników jak woda, wilgoć, czy niska temperatura, nie tracąc przy tym na swojej jakości oraz wyrazistości.   

Nie bez znaczenia pozostaje również proekologiczność techniki druku UV – jest ona jedną z najmniej inwazyjnych względem środowiska naturalnego technik obecnych na rynku.

 

Data publikacji: 16.06.2020

Powrót na stronę główną: blog