Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Druk płaski - metody, techniki, zastosowanie

Druk płaski
Druk płaski - metody, techniki, zastosowanie


Gdzie sprawdzi się druk płaski – metody, techniki, zastosowanie

Sprawdź, czym jest druk płaski, jakimi technikami się go wykonuje oraz jakie są zalety i wady jego stosowania.

Trzy twarze druku

W poligrafii wyróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje druku: płaski, wklęsły oraz wypukły.

Druk wklęsły

Druk wklęsły, w którym miejsca niedrukujące znajdują się powyżej miejsc drukujących, stosuje się zarówno w grafice warsztatowej, jak i w poligrafii. Spośród wszystkich trzech jest on najbardziej wytrzymały. Stąd nie tylko doskonale sprawdza się w przypadku większych nakładów, lecz także przyspiesza szybkość druku.

Druk wypukły

Najstarsza technika graficzna to druk wypukły. Przy jej użyciu odbitka powstaje poprzez odbicie farby nałożonej na częściach wypukłych formy drukowej. Obecnie spośród technik druku wypukłego sięga się najczęściej po fleksografię oraz typografię. Ta druga umożliwiła łatwe stosowanie druku offsetowego.

Druk płaski

Jedną z podstawowych technik drukarskich stanowi druk płaski, gdzie miejsca drukujące i niedrukujące znajdują się na tym samym poziomie. Z powodzeniem wykorzystuje się go do wydruku takich materiałów jak dyplomy i certyfikaty, plakaty czy wizytówki.

W dalszej części tego artykułu przybliżymy Ci, na czym polega druk płaski, jak przebiegał kiedyś, a jak przebiega dziś.

Metody i techniki druku płaskiego

Techniki druku płaskiego dzieli się w zależności od metody przenoszenia wzoru na dany materiał drukarski. Zgodnie z tym wyróżniamy: metodę bezpośrednią oraz pośrednią. Do tych zaś przyporządkowujemy konkretne techniki.

Metoda bezpośrednia

Przy jej zastosowaniu forma drukowa styka się bezpośrednio z podłożem drukowym. W technikach graficznych, z jakimi wiąże się metoda bezpośrednia, wyróżniamy dwie: klasyczną litografię (element pośredniczący stanowi tu kamień litograficzny) oraz współczesny światłodruk.

Litografia

W tej technice forma drukowa to kamień litograficzny – płyta będąca odmianą spoistego kamienia wapiennego. Obraz drukowy przenoszony jest z wykorzystaniem zjawiska przyciągania lub odpychania cząsteczek wody. Najpierw rysunek tłustym tuszem wykonuje się na formie drukowej. Potem rysunek zwilża się wodą, ta zaś zatrzymuje się na miejscach niezatłuszczonych (niedrukujących). W procesie druku z wykorzystaniem litografii farba przylega wyłącznie do miejsc zatłuszczonych, więc tylko one odbijają się na papierze.

Światłodruk

Przemysłową techniką druku płaskiego jest światłodruk. W przeciwieństwie do tej z wykorzystaniem kamienia litograficznego matryce stanowią tu płyty ze szkła lub metalu, powleczona warstwą kopiową (zwykle z żelatyny uczulonej dwuchromianem amonu albo potasu) z miejscami drukującymi i niedrukującymi.

Warto pamiętać, iż światłodruk to technika o ograniczonym zastosowaniu, a charakterystyczną jej cechą jest brak rastra. Dziś stosuje się ją rzadko, zwykle do celów artystycznych.

Metoda pośrednia (offset)

Metoda pośrednia to tak naprawdę druk offsetowy, gdzie obraz przenoszony jest z formy drukowej najpierw na element pośredniczący, a dopiero potem na podłoże drukowe. Offset to przemysłowa odmiana druku płaskiego, obecnie jedna z najczęściej stosowanych.

Druk offsetowy odbywać się może z nawilżeniem lub bez nawilżenia. W pierwszym przypadku stosuje się roztwór wodny, dzięki któremu olejofilowa farba nie nanosi się na formę drukową. Wraz z wyschnięciem farby wysycha woda. W drugim przypadku stosuje się olejofobowy kauczuk silikonowy.

Zastosowanie druku płaskiego – zalety i wady

Dziś najpopularniejszymi technikami druku płaskiego są druk cyfrowy i offsetowy. Oba doskonale sprawdzają się przy wydruku rozmaitych materiałów promocyjnych (bilety, bony i vouchery, plakaty, wizytówki, zaproszenia itp.) czy różnego rodzaju publikacji (czasopisma, katalogi, książki). Pamiętaj, że każdy z nich niesie za sobą określone zalety i wady. Kierowanie się nimi okazuje się zwykle kluczowe dla realizacji zlecenia oraz jego ostatecznych kosztów. Poznasz je tutaj: Druk offsetowy a cyfrowy

Podsumowanie

Niegdyś druk płaski wykorzystywał wyłącznie zjawisko odpychania cząsteczek wody. Dziś dane tekstowe mogą być przenoszone bezpośrednio z komputera na arkusz papieru bez wykorzystania formy drukarskiej. Dzięki temu materiały drukować można szybciej, sprawniej i taniej, zachowując wysoką jakość.

Interesuje Cię druk cyfrowy, offsetowy, wieloformatowy? Masz jakieś pytania? Chętnie pomożemy! Skontaktuj się z nami już teraz.


Data publikacji: 07.09.2021
Powrót na stronę główną: blog