Nie masz konta? Zarejestruj się

 

Szukaj we wpisach blogowych

Technologie 2021.08.17

Druk offsetowy a cyfrowy

Zlecając wydruk projektu, z pewnością staniesz przed pytaniem o jego rodzaj — cyfrowy lub offsetowy. Jeśli zależy Ci na satysfakcji oraz wysokiej jakości wykonanego zlecenia, sprawdź, czym się różnią i który z nich powinieneś wybrać.

Druk offsetowy a cyfrowy
Druk offsetowy a cyfrowy

Czym jest druk cyfrowy?

Coraz popularniejszą z technik druku w ofertach drukarni internetowych i stacjonarnych jest druk cyfrowy. Wykonuje się ją, używając elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Cały proces podzielić można na 3 etapy:
1.    Naświetlanie wałka (fotoreceptor) z warstwą fotoprzewodzącą.
2.    Podczepienie do niej drobinek tonera – w miejscu, gdzie uzyskany będzie obraz.
3.    Naniesienie powstałego na fotoreceptorze pierwotnego obrazu na nośnik wydruku (np. papier, choć w urządzeniach bardziej zaawansowanych mogą to być: folia monomeryczna, satyna, tektura czy tworzywa sztuczne, np. cienkie PVC).

Finalny wydruk tworzony jest na podstawie danych przesłanych bezpośrednio z komputera. Przechowywanie w ten sposób danych do druku niesie za sobą szereg korzyści, np. szybką i sprawną modyfikację projektów czy też jego personalizację. Więcej zalet opisaliśmy w dalszej części artykułu.

Projekty przeznaczone do druku cyfrowego dostarczyć możemy do drukarni na dowolnym nośniku: płycie CD, pendrive czy smartfonie. Nie wymaga on żadnych form drukarskich czy pośrednich nośników. Dzięki temu druk takich materiałów jak ulotki, winietki, wizytówki czy zaproszenia staje się szybki, tani oraz wygodny.

Druk offsetowy – co to jest i na czym polega?

Mówiąc o druku offsetowym, mamy na myśli przemysłową odmianę druku płaskiego. Oznacza to, że w przypadku tej techniki druku obraz jest najpierw naświetlany na naświetlarce CTP, a następnie przenoszony przez cylinder pośredni urządzenia drukującego z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowane (np. papier kredowy, papier powlekany, karton). Poszczególne elementy matrycy znajdują się cały czas na jednakowym poziomie. Offset wykorzystuje zjawisko wzajemnego odpychania się czynników niedrukujących z drukującymi.

Zastosowane w druku offsetowym rozwiązania sprawiają, że jego uruchomienie wymaga dużych nakładów finansowych. Wprowadzanie w trakcie jakichkolwiek zmian w projekcie jest albo niemożliwe (do momentu wydrukowania konkretnej ilości nakładu), albo znacząco zwiększa wydatki. Stąd też offset wykorzystywany jest głównie przy dużych nakładach i/lub dużych formatach (projekty wielkoformatowe, np. druk plakatów B1, itp.).

Zalety i wady offsetu opisaliśmy w dalszej części artykułu.

Druk offsetowy i cyfrowy – czym się kierować przy wyborze?

Aby druk spełnił Twoje oczekiwania, powinieneś kierować się nie tylko nakładem czy czasem realizacji zlecenia. Oprócz tego warto trzymać się też takich parametrów jak:
●    Gramatura papieru – oznacza masę papieru wyrażoną w gramach na metr kwadratowy (g/m2). Im wyższa, tym jest on cięższy, grubszy (mniej przezroczysty) oraz sztywniejszy. W poligrafii jego zakres może wynosić od 40 (bardzo cienki i elastyczny) do nawet 700 g (np. papier ozdobny na dyplomy czy wizytówki) na m2. Przykładowo typowa kartka do drukarki posiada gramaturę ok. 80 g/m2. Nasza drukarnia realizuje druk cyfrowy i offsetowy na różnych rodzajach arkuszy (karton, kreda, papier satynowy i inne) o różnych gramaturach dostosowanych do charakteru projektu oraz oczekiwań Klienta. Szczegóły znajdziesz tutaj: Rodzaje papierów.
●    Format wydruku – wykorzystanie druku cyfrowego poleca się dla projektów o mniejszych rozmiarach, maksymalnie A3+. Dla większych formatów lepiej wybrać offset.
●    Elastyczność wydruku – jeśli interesują Cię takie aspekty jak personalizacja czy możliwość bieżącego wprowadzania zmian w projekcie, wybierz druk cyfrowy. Jeśli masz gotowy, niewymagający zmian projekt i nie potrzebujesz możliwości wprowadzenia zmian, być może warto wybrać druk offsetowy.

Zalety i wady w przypadku druku cyfrowego

Korzyści związane z drukiem cyfrowym to m.in.:
●    Wydruk możliwy na wielu różnych podłożach.
●    Niższe koszty druku oraz oszczędność – druk cyfrowy nie wymaga wydruków próbnych czy przygotowania formy drukarskiej.
●    Jakość zbliżona do offsetu.
●    Szeroki przedział gramatur.
●    Ekspresowe wykonanie – realizacja zleceń w tej technologii odbywa się praktycznie "od ręki".
●    Łatwe wprowadzanie zmian, personalizacja, skalowanie, zarządzanie kolorem.
●    Tańszy od druku offsetowego przy mniejszych nakładach.

Do wad tej technologii druku zaliczyć możemy natomiast fakt, że przy większych nakładach okazuje się drogi, tzn. mniej opłacalny od offsetu. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że często – nawet przy większych nakładach – Klienci decydują się dopłacić do wydruku w technologii cyfrowej, by zapewnić sobie korzyści, które im ona zagwarantuje.

Zalety i wady druku offsetowego

Wykorzystanie druku offsetowego gwarantuje bardzo wysoką jakość wydruku i możliwość drukowania na różnych podłożach oraz w dużych formatach (dochodzących do B0+ – 1516 mm, a w przypadku naświetlarki CTP do formatu 96 A4 równego 2 900 × 1350 mm).

Ponadto, mając do czynienia z drukiem offsetowym, ciekawym rozwiązaniem może się okazać skorzystanie np. z palety Pantone. W poligrafii to alternatywa dla standardowych skali barw RGB i CMYK, dzięki której można wskazać konkretny odcień docelowej barwy.

Pantone używa się do druku jako gotowej farby, nakładając ją bezpośrednio na papier. Umożliwia to zastosowanie nietypowych kolorów (np. barw metalicznych) czy idealne odwzorowanie kolorów z identyfikacji wizualnej firmy w materiałach promocyjnych.

Jakie wady ma offset?

Pierwszą jest wysoka cena jednostkowa przy małych nakładach. Druga to dłuższy czas realizacji zamówienia wynikający z konieczności uruchomienia technologii i przygotowania form offsetowych. Trzecią stanowi fakt, że wprowadzenie zmian jest bardzo ograniczone lub niemożliwe po rozpoczęciu druku.

Kiedy wybrać druk cyfrowy?

Druk cyfrowy może okazać się dobrym wyborem nie tylko przy niższych bądź średnich nakładach, lecz przede wszystkim gdy zależy Ci na elastyczności i szybkości realizacji zlecenia. Istotne jest również to, czy zamierzasz drukować projekt w kolorze, czy decydujesz się na druk w czerni.

Przykładowo w naszej firmie katalogi i książki drukujemy w kolorze przy liczbie do 500 sztuk, a w czerni – w zakresie 1000-2000 sztuk. Sięgnij po „cyfrę” także, gdy potrzebne Ci np. dyplomy i certyfikaty, kalendarze, zaadresowane karty świąteczne, personalizowane materiały reklamowe, wizytówki, teczki czy zaproszenia.

Maksymalna rozdzielczość wydruków cyfrowych to 1200 DPI. Zwykle jednak stosuje się zakres od 200 do 300 DPI.

Co warto drukować w druku offsetowym?

Druk offsetowy może się sprawdzić, gdy nakład projektu przekracza 1000 arkuszy. Wybierz go również, gdy każdy egzemplarz ma wyglądać tak samo i nie potrzebujesz go personalizować czy modyfikować. Na druk offsetowy zdecyduj się także, jeśli szczególnie interesuje Cię wysoka jakość (druk w wysokiej rozdzielczości) czy publikacja z dużą liczbą apli bądź wymagających zdjęć i obrazów.

Zastosowanie offsetu sprawdzi się przy drukowaniu katalogów, książek, materiałów reklamowych czy ulotek. Warto go wybrać również dla takich materiałów jak broszury, notesy spiralowane, papier firmowy, plakaty czy zakładki.

Druk cyfrowy i offsetowy – który wybrać?

Cyfrowy czy offsetowy, druk materiałów powinien przede wszystkim odpowiadać Twoim wymaganiom, przynosząc oczekiwane rezultaty. Tu nie ma dobrych ani złych rozwiązań. Są jedynie niewłaściwie dopasowane.

Zasadniczo cyfra okazuje się bardziej opłacalna przy małych nakładach, offset zaś — przy większych. Nie jest to jednak reguła, dlatego dobrze przemyśl i przedyskutuj sprawę swojego projektu ze specjalistami w dziedzinie poligrafii.

Masz pytania dotyczące druku materiałów? Nasz dział handlowy chętnie na nie odpowie. Jako drukarnia stacjonarna i internetowa JKB Print oferujemy druk cyfrowy i offsetowy wysokiej jakości. Skontaktuj się z nami już teraz.

Polecane wpisy blogowe

Pokaż więcej
czym jest druk wielkoformatowy
Druk wielkoformatowy. Dlaczego warto w niego zainwestować?
Technologie 2023.03.21

Druk wielkoformatowy. Dlaczego warto w niego zainwestować?

Potrzebujesz skutecznej reklamy o dużym zasięgu? Sprawdź, czym jest druk wielkoformatowy oraz kiedy warto w niego zainwestować.

Czytaj więcej
jak powstaje papier?
Jak powstaje papier? Cykl produkcji krok po kroku
Technologie 2022.10.11

Jak powstaje papier? Cykl produkcji krok po kroku

Nawet dziś, w rzeczywistości zdominowanej przez nośniki cyfrowe, trudno wyobrazić sobie świat bez papieru. Jego zastosowanie wciąż jest ogromne, a historia sięga tysięcy lat wstecz. Sprawdź, jak powstaje i skąd się bierze.

Czytaj więcej
rodzaje druku
Rodzaje druku – jakie techniki wykorzystać do wydruków?
Technologie 2022.09.27

Rodzaje druku – jakie techniki wykorzystać do wydruków?

Zastanawiasz się, jakie techniki druku wykorzystać dla swoich projektów? Poznaj ich podział i zastosowanie!

Czytaj więcej